HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Nisan 2024, 13:20:03

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: ALİVS rumuzlu üyeye cevaplar (6)  (Okunma Sayısı 10423 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
"Furkan
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Ocak 2012, 15:46:45 »

SORU_5): islam insanların canını malını namusunu teminat ve koruma altına alır islamın olmadığı yerlerde kişinin namusuda canınıda malıda tehditlere ve zulme açıktır.
bir kimse malından canından dolayı, tağutun bir kurumundan yardım isterse, bunu küfürle itham etmenin, ve bunun küfür olması tam olarak neresidir.
bir insan malının telefinden canının telefinden yada namusunun telefinden dolayı yardım istemesi küfürmüdür. 

CEVAP_ 5): Kafirler zulmederek bir Müslümanın hakkını gasbederlerse, söz konusu Müslüman, normal yollardan hakkını alamadığında, zor kullanabilir. Gücü varsa ve gerekiyorsa gaspçıları dövebilir, hatta öldürebilir, onların malından hakkı miktarınca çalabilir, hile yapabilir veya alması için yalan söyleyebilir. Bütün bunlar caiz olan şeylerdir.
Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
"Malını korurken ölen, şehiddir." (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi) 
Ancak şurası hiçbir zaman unutulmamalıdır:

Hakkını almak için dahi olsa, bir Müslüman tağuta veya tağutu temsil edenlere ibadet edemez, küfür işleyemez.

Mesela; tağutun hükmünü kabul etmek, tağutu yüceltmek, ya da tağutun mahkemesine başvurmak gibi küfür olan amelleri, hakkını almak için dahi olsa, hiçbir Müslümanın yapması asla caiz değildir.
Müslümanın, hile yaparak ya da yalan söyleyerek kafirlerden haklarını alabileceğine dair en açık deli;

Hayber savaşı esnasında Müslüman olan Haccac b. İlat es-Sülemi'nin, Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'den izin alarak Mekke'deki müşriklere yalan söyleyerek oradaki mallarını kurtarması olayıdır.
Haccac Müslüman olunca Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'e gelip:
"Ya RasûlAllah! Benim Mekke'de kafir olan hanımımın ve bazı kafir tüccarların yanında mallarım var. Onları almam için bana izin verir misin?" dedi.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem SallAllahu Aleyhi ve Sellem izin verdi.

Haccac ayrıca Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'den, onun hakkında bazı şeyler söylemek

hususunda da izin istedi, Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem da izin verdi.

Kureyşliler onun Müslüman olduğunu henüz bilmiyorlardı. Mekke'ye geldiğinde Haccac onlara;

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in Hayber yahudileriyle yaptığı savaşta büyük bir hezimete

uğradığını, ashabının katledildiğini, Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in de esir edilip

Medine'de öldürülen adamlarına karşılık Mekkelilere teslim edileceğini söyledi. Müşrikler bu

habere çok sevindiler. Haccac Kureyşlilere:

"Mekke'de malımı ve alacaklarımı toplamam için bana yardım ediniz. Çünkü ben Muhammed'in

ve ashabının yenilmesinden sonra, diğer tüccarlar benden önce oraya gitmeden Hayber'e gidip

bir şeylere nail olmak istiyorum" dedi.

Kureyşliler onun mallarını süratle topladılar. Haccac müşrik karısına da aynı şeyleri söyledi ve

onun yanındaki mallarını da aldı.

Müşrikler Hayber hakkındaki gerçeği ancak, Haccac ayrıldıktan sonra öğrendiler ve Haccac'a

kinlenip arkasından söylendiler.

Bu olay dikkatlice incelendiğinde;

Haccac'ın, Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem ve sahabeler hakkında yalan uydurmasına rağmen, hiçbir küfür söz söylemediği görülür.

Mekke'deki Müslümanlar biran söylenen yalandan dolayı üzüntü duymuş olsalar bile, bundan dolayı Haccac'a bir sorumluluk yüklenmemiştir. Çünkü bunu Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'in izniyle yapmıştır.

Bu olayda görüyoruz ki,

Bir kişi, hakkını elde etmek için yalan söyleyebilir veya hile yapabilir, fakat asla küfür söz söyleyemez veya küfür amel işleyemez.
alisvs
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2012, 04:34:58 »

ASHABTAN HERKEZ CANINI MALINI KORUYACAK HALDE DEĞİLDİ BUNLARZORLANDIKLARINDA YA AZAMET GÖSTERİP YADA RUHSAT KULLANMIŞLARDIR.

HERKEZ KORUYABİLİR DİYE OLAYA BAKMAK
elinadix001
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2012, 18:46:46 »

selam hidayete tabi olanlara olsun
 Allah c.c buyuruyorlarki sana ve senden öncekilere indirilenlere indirilenlere iman ettiklerini iddia edenleri görmüyormusun reddetmekle emrolunmuşken tauta muhakeme olmak istiyorlar.
 bu ayette Allah tauta muhakeme olmayı imana zıt bir amel olarak addetmiştir. yani tauta muhakeme olamamak imandandır.
 şimdi şunu belirteyim imandan olan bir şey ibadettir. ben size desem ki zulme uğrayan bir kişiye zalim deseki bana namaz kıl sana hakkını vereyim o da ona namaz kılsa hükmü nedir kafir dersin.
 işte burada mesele namazdan secdeden daha önemli olan hüküm verme yetkisini Allaha verme ibadetinin Allahtan başkasına verilmesidir.
 hüküm vermek yanlız Allaha aittir ama insanların çoğu bilmezler. ( yusuf 40)
 yani siz aslında şunu diyorsunuz ama farkında deyilsiniz. bir kişi zulme uğrar ve hakkını kayberederse Allahın hakkı olan hakimiyet yetkisini Allahtan başkasına versinde kendi hakkını alsın. yani Allahın hakkını satsın.
 şunu bilki biz Allahın hakkı Allaha verilsin diye mücadele ediyoruz. sizin gözünüzde küçülttüğünüz hüküm veme meselesi için ölürüz öldürürüz. bu konuda mallarımızın canlarımızın en sevdiklerimizin kaybolduğunu görmek Allah ait olan hüküm veme yetkisini Allahtan başkasına vermekten bizim için daha sevimlidir.
alisvs
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2012, 18:51:01 »

konulara BODOSLAMA DALMAK kimseye bir menfaat sağlamadığı gibi karşımızdakinde kin ve nefret meydana getirip tebliğe zarar verir.
elinadix001
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2012, 19:22:05 »

alivs işittim itaat ettim desen senin için daha hayırlı olur. gurur kibir yapma konu gayet net. sende bunu biliyorsun.
alisvs
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2012, 14:57:34 »

BİZLER YANLIZ Allah ONUN RASULÜ VE ONUN BİZE BİLDİRDİKLERİNE İŞİTTİK VE İMAN ETTİK DERİZ.ONLARDAN GAYRISINA İŞİTTİK AMA BİZ SİZDEN BERİ OLDUK DEMEKTEYİZ.ARAMIZDA BELİRGİN BİR FARK KOYDUK EDERİZ.

KONUYA 2 3 MESAJ ATIP DEVAMLILIĞINI BOZMAKTAN VAZGEÇİN DERİM BEN SİZE.
elinadix001
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 25 Ocak 2012, 19:19:01 »

bak alivs konuyu çok basit bir şekilde anlattım ve sende bunu gayet iyi anladın. gördüğüm kadarıyla sen artık anlayamamaktan dolayı deyil inattan dolayı kabul etmiyorsun. şayet anlayamamaktan olsaydı işi demogojiye vurmaz patozlama falan tabirlerini kullanmazdın. ayırca bir iki mesajla konunun gidişini bozmak diye bir şey yok sitede kayıtlı her üye izin almaksızın her konuda görüş ve düşünce bildirebilir.
 sen bak biraz kafanı dinle biraz bu telaşeden dışarı çık. biraz tatil yap öyle gel. bu benim tavsiyem. ama o esnada sakın ölme!!!
 şimdi mümkünse benim yazdığım yazıda yanlış olan bir yer varmı. onu yazarmısın. hani kuran ve sünnete uyarım demişin ya oradaki kuran ayetlerini ben yanlışmı anlamışım???
alisvs
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2012, 00:09:06 »

Ynt: ALİVS rumuzlu üyeye cevaplar (6)
« Yanıtla #6 : Bugün 18:19:01 » Alıntı 

--------------------------------------------------------------------------------

bak alivs konuyu çok basit bir şekilde anlattım ve sende bunu gayet iyi anladın. gördüğüm kadarıyla sen artık anlayamamaktan dolayı deyil inattan dolayı kabul etmiyorsun. şayet anlayamamaktan olsaydı işi demogojiye vurmaz patozlama falan tabirlerini kullanmazdın. ayırca bir iki mesajla konunun gidişini bozmak diye bir şey yok sitede kayıtlı her üye izin almaksızın her konuda görüş ve düşünce bildirebilir.
 sen bak biraz kafanı dinle biraz bu telaşeden dışarı çık. biraz tatil yap öyle gel. bu benim tavsiyem. ama o esnada sakın ölme!!!
 şimdi mümkünse benim yazdığım yazıda yanlış olan bir yer varmı. onu yazarmısın. hani kuran ve sünnete uyarım demişin ya oradaki kuran ayetlerini ben yanlışmı anlamışım???

ne anlattın arkadaşım zırvalamaktan başka söylediğinin benim konumla ne alakası var .sen kendi kendini anlamaktan acizsin.birde çıkıp burda islam adına ahkam kesiyorsun.
elinadix001
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 28 Ocak 2012, 12:59:44 »

alivs o yazıya deyil şu attığım yazıya cevap vereceksin
 Allah c.c buyuruyorlarki sana ve senden öncekilere indirilenlere indirilenlere iman ettiklerini iddia edenleri görmüyormusun reddetmekle emrolunmuşken tauta muhakeme olmak istiyorlar.
 bu ayette Allah tauta muhakeme olmayı imana zıt bir amel olarak addetmiştir. yani tauta muhakeme olamamak imandandır.
 şimdi şunu belirteyim imandan olan bir şey ibadettir. ben size desem ki zulme uğrayan bir kişiye zalim deseki bana namaz kıl sana hakkını vereyim o da ona namaz kılsa hükmü nedir kafir dersin.
 işte burada mesele namazdan secdeden daha önemli olan hüküm verme yetkisini Allaha verme ibadetinin Allahtan başkasına verilmesidir.
 hüküm vermek yanlız Allaha aittir ama insanların çoğu bilmezler. ( yusuf 40)
 yani siz aslında şunu diyorsunuz ama farkında deyilsiniz. bir kişi zulme uğrar ve hakkını kayberederse Allahın hakkı olan hakimiyet yetkisini Allahtan başkasına versinde kendi hakkını alsın. yani Allahın hakkını satsın.
 şunu bilki biz Allahın hakkı Allaha verilsin diye mücadele ediyoruz. sizin gözünüzde küçülttüğünüz hüküm veme meselesi için ölürüz öldürürüz. bu konuda mallarımızın canlarımızın en sevdiklerimizin kaybolduğunu görmek Allah ait olan hüküm veme yetkisini Allahtan başkasına vermekten bizim için daha sevimlidir.
alisvs
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 28 Ocak 2012, 13:21:59 »

Allah rasulünün hükmü dururken tağuta hüküm  sormak küfürdür.Allah ve rasulü bir işe hükmettiği zaman mümin kadın ve erkeklere artık onların seçme hakkı kalmamıştır.Allah ve rasulünden başka kanunları seçip yargılanırsan bu küfürdür.Allah rasulü bir işe hükm verdiğinde bunu ebubekire tekrar sorup başka bir hüküm aramak bile küfürdür.

elinadix001

bunun konuyla bağlantısı nedir.

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.