HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 20:05:12

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: BİR SORU  (Okunma Sayısı 10187 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ebubekir
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Mayıs 2009, 21:38:31 »

Resullere risalet gelmeden önceki hayatları bizleri bağlarmı. soruyu daha iyi anlamak için soruyorum bir müslüman ben resurullahs.a.s. risalet gelmeden önceki hayatını dinde delil kabul etmem derse bu müslüman hükmü nedir.Bu konuda her hangi bir alimin görüşü varmı
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2018, 12:10:18 »

Resullere risalet gelmeden önceki hayatları bizleri bağlarmı. soruyu daha iyi anlamak için soruyorum bir müslüman ben resurullahs.a.s. risalet gelmeden önceki hayatını dinde delil kabul etmem derse bu müslüman hükmü nedir.Bu konuda her hangi bir alimin görüşü varmı

Cevap: Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)’a risalet gelmeden önceki hayatına uymakla mükellef değiliz demekte bir sakınca yoktur. Hatta Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)’a risalet sonrası tabiatı gereği (vehiy ile olmayan) yaptığı şeylerde de uymakla mükellef değiliz. Bizim sorumlu olduğumuz devre vahiy geldikten ve vahiy ile bildirdiği şeylerdir. Biz Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)’ın zatına değil, getirdiği vahye tabiyiz. Bu sebeple vahiy ile olmayan konularda söylediklerine uymamak vahye uymamak demek değildir. Bir misal:

“Bedir günü Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem Bedr'e en yakın kuyuya geldiğinde, Habbab b. Münzir şöyle dedi:
"Ey Allah'ın Rasûlü!
Burayı nasıl gördün?
Allah-u Teâlâ'nın seni oraya indirdiği bir konaklama yeri ise bizim için ne ileri ne de geri gitme hakkı yoktur. Yoksa o bir rey, harp ve hile midir?"
Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem:
"Bilakis o bir rey, harp ve hiledir" buyurdu.
Habbab dedi ki:
"Ya RasûlAllah! Burası konaklama yeri değildir. Milleti kaldır. Kureyş için en yakın olan bir suya gidelim ve orada inelim. Sonra o suyun dışındaki kuyuların sularını bozalım ve orada bir havuz yapalım ve suyla dolduralım ki Kureyş ile savaştığımızda biz içelim onlar ise içmesinler."
Bunun üzerine Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem: "Hakikaten çok iyi bir fikir söyledin." dedi ve sonra Habbab'ın teklif ettiği planı uyguladı.” (Abdurrahman el-Muhacir: el-Menhecu’l Harakî c.1 s. 526-527 h. 1434)

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.