HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Nisan 2024, 21:35:58

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: 17. İddia Ve Buna Reddiye  (Okunma Sayısı 7764 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
buhari
Ziyaretçi
« : 11 Nisan 2009, 09:16:30 »

İddia: 17 - Bugünkü ehli kitap Rasulullah zamanındaki kitap ehli hükmünde değildir.

Mevdudi gibi bazı alimler şöyle demişlerdir: “Zamanımızdaki ehli kitab ile Kur'an'da geçen ehli kitab aynı hükümde değildir. Zamanımızdakilerin kestiği hayvanlar yenmez.”

Cevap: Mevdudi; “Zamanımızdaki ehli kitabın durumu Rasulullah (s.a.s) zamanındaki ehli kitap gibi değildir. Onlar dinlerinden uzaklaşarak artık kitaplarına uymamaktadırlar” diyerek zamanımızdaki yahudi ve hristiyanları Kur'an'da geçen ehli kitap hükmünden ayrı tutmuştur. Fakat bu doğru değildir.

Bir yahudi veya hristiyan kendisi için “ben yahudiyim” veya “ben hristiyanım” dediği müddetçe, yani dininden vaz geçmediği müddetçe, ne yaparsa yapsın yahudi ve hristiyan hükmündedir. Laik olsun, sosyalist olsun, kapitalist olsun farketmez, bu vasıflar onlardan ehli kitap olma özelliğini kaldırmaz. Ancak; “ben yahudiliği veya hristiyanlığı kabul etmiyorum” diyen veya müslüman olduktan sonra tekrar yahudiliğe veya hristiyanlığa dönüp mürted olanlar ehli kitap hükmüne girmezler.

Bugünkü yahudi ve hristiyanlar, işledikleri sebebiyle dinlerinden irtidat etmişlerdir, denilemez. Çünkü zaten Rasulullah (s.a.s) zamanında da dinlerini tahrif ediyor ve istediklerini helal, istediklerini haram kılıyorlardı. Yaptıkları bu küfür amellerinden dolayı, müslümanların dininde olduğu gibi onlar da mürted olmuştur, dinlerinden çıkmışlardır, denilemez.

Ancak, müslümanların dini haktır ve ancak bu dinde küfür işleyenler mürted olur. Yahudi ve hristiyanların dini ise zaten tahrif edilmiş ve hak din olmaktan çıkmıştır. Rasulullah (s.a.s), birçok küfür işlemelerine rağmen onlara; siz kitap ehli değilsiniz demedi.

Yahudiler kendi dinlerinde mevcut olan zina cezasını uygulamadıkları halde, Rasulullah (s.a.s) yine de onları ehli kitap saymıştır. Hatta yahudiler Rasulullah (s.a.s) zamanında müşriklerin müslümanlardan daha üstün olduklarını söylemelerine rağmen, Rasulullah (s.a.s) onları ehli kitap hükmünden istisna etmemiştir.

Bu sebeple bir kimseye yahudi veya hristiyan diyebilmek için, mevcut olan kitaplarına uyup uymadıklarına bakmak yanlış olur. Kitaba bağlılık ancak müslümanlar için geçerli bir şarttır. Yahudi ve hristiyanlar Rasulullah (s.a.s) zamanında bile kitaplarına uymuyorlardı. Buna rağmen, kendilerine; ben yahudiyim veya hristiyanım dedikleri müddetçe, ehli kitab hükmü verilmiş ve bu hüküm çerçevesinde muamele edilmiştir.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.