HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Nisan 2024, 14:18:25

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: musrikleri dost edinme  (Okunma Sayısı 5654 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
memo-one
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Şubat 2009, 12:01:13 »

ben el kudsinin mumtehine 4 ayetine tefsirini okudum,ibrahim a.s babasina sizinle bizim aramizda ebedi bir dusmanlik ve kin baslamistir,diyor ve kudsi burada dusmanlik kinden once zikredilmis ve dusmanlik hareketlerle,kin ise kalben olan bir ameldir diyor.

simdi benim sorum...

benim aile mensuplarindan bazilari ne tagutu bilir ne sirki nede islamiyetten bilirler ama islam dinine karsi bir dusmanliklari yok hatta gelir bize destekte olurlar,ben kalben bunlarin musrik olduklarini biliyorum ama aramizda bir dusmanlik yok ve ben yalnis birseyler oldugunu his ediyorum

ne turlu bir davranis sergilemem lazim

selamlar
ebuhanife
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2009, 19:56:42 »

ben el kudsinin mumtehine 4 ayetine tefsirini okudum,ibrahim a.s babasina sizinle bizim aramizda ebedi bir dusmanlik ve kin baslamistir,diyor ve kudsi burada dusmanlik kinden once zikredilmis ve dusmanlik hareketlerle,kin ise kalben olan bir ameldir diyor.
simdi benim sorum...
benim aile mensuplarindan bazilari ne tagutu bilir ne sirki nede islamiyetten bilirler ama islam dinine karsi bir dusmanliklari yok hatta gelir bize destekte olurlar,ben kalben bunlarin musrik olduklarini biliyorum ama aramizda bir dusmanlik yok ve ben yalnis birseyler oldugunu his ediyorum

ne turlu bir davranis sergilemem lazim

Cevap:   Bu ayetle ilgili yapılan tefsir çok doğru bir tefsirdir. Zira iman; mü’minlere dostluk, kafirlere düşmanlık ile gerçek değerini bulur.
O halde düşmanlık yapmak demek, onlara dostluk yapmamak demektir. Aynı şekilde onları sevmemek, onları Müslümanlara karşı desteklememek, onları sırdaş ve yakın dostlar edinmemek, onların amellerinden, inançlarından ve bu halleri sergileyenlerden beri olmak demektir. İşte bunun adı kafirlerden beri olmak, böylece onlara ve amellerine düşmanlık göstermektir. Ve bu, düşmanlığın pratiğidir. İşte bu pratik, kalple buğzdan önce gelir. Zira ayette de: “Düşmanlık ve kin ortaya çıkmıştır” buyruluyor.
Daha açık ifadeyle müslümanın kafirlerden beri olması sadece onlara buğz etmesi, kin göstermesi şekliyle kalben beri olması değil, öncelikle onların dinlerinden, inançlarından, amellerinden ve bu amelleri yapıyor olmaları sebebiyle kendilerinden uzaklaşılması şekliyle hem kalben hem de amelen ortaya konulmalıdır. İşte bunun adı kafirlere düşmanlıktır.
Dolayısıyla hangi zaman ve mekanda yaşanırsa yaşansın, muhatab alınan kafirler nasıl olurlarsa olsunlar, muhakkak onların kafir olduklarına, dinlerinin batıl olduğuna, inançlarının sapıklık olduğuna, yaşantılarının bozuk olduğuna, tapındıkları ilahların reddedilmesi gerektiğine vs iman edip bunu pratik olarak göstermek gerekir.
İşte senin de kafir olan aile mensuplarına düşmanlığını bu şekilde göstermen gerekir. Kalbinde ise onlara ve sapık amellerine karşı asla bir meyil olmaması, tam tersiyle kin olması gerekir.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.