HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Nisan 2024, 17:44:58

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Rasulullah (a.s)'ın Kanı ve İdrarı  (Okunma Sayısı 459 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Eylül 2023, 00:24:07 »

Soru: -Resûlullah'ın bir şekilde kanının ve idrarının içildiği hadis kaynaklarında geçiyor. Böyle hadislere bakışımız nasıl olmalı? (Abdullah b. Zubeyr ve Cariye Bereke olayı)

-Resûlullah'ın artıklarıyla teberrük etmek veya onda şifâ ve mübareklik aramak doğru bir şey mi?

-Birde bu hadislere karşı "Ben olsam içmezdim." , "Benim miğdem bulanırdı." demek kötü bir söz olur muydu?

Cevap: Rasulullah (a.s)’ın kanının ve idrarının içildiğine dair rivayetler vardır ama bu Rasulullah (a.s)’a has olan şeylerdir. Rasulullah (a.s)’ın idrarını içen cariye, bir rivayete göre hastalanmamıştır. Allah (c.c) bu konuda ona şifa vermiştir.

Rasulullah (a.s), kanını içen sahabe hakkında “Ateş ona dokunmayacaktır” demiştir. Bunlar sahih rivayetlerdir. Rivayetler sahih olduğu için biz inanıyor ve garip karşılamıyoruz.

Rasulullah (a.s)’ın kanını ve idrarını içerek şifa ve mubareklik aramak doğrudur. Çünkü Rasulullah (a.s) böyle yapan sahabelere karşı gelmeiştir. Bilakis fayda göreceğini söylemiştir.

“Ben olsam içmezdim” diyen kişiye ise: Rasulullah (a.s) kanının ve idrarının içilmesini emretmemiştir. Dolayısıyla içmeyen kişi günah işlemiş değildir. Ama içmeyen kişi fayda görmez, rivayete göre içen fayda görecektir. Yine aynı şekilde “benim midem bulanırdı” diyen kişi bu sözüyle sahabeleri kötülemek ise, sakıncalıdır. Ama kendisi böyle bir şeyi yapmayı kaldıramaz ve midesi bulacağını insani hâl olarak söylemişse bir sakıncası yoktur. Bu tıpkı ilacı içemeyen kişi gibidir. Önemli olan bu sözleri kullanan kişi yapanları kötülemek niyetiyle yapmamış olsun.

Kanının içilmesiyle alakalı rivayet: el-Askalani: el-Metalibu’l-Aliyye, el-Heytemi: Mecma’uz-Zevaid, el-Hakim: el-Mustedrek’de geçmektedir.

İdrarının içilmesiyle alakalı rivayet: Beyhaki’de geçmektedir.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.