HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 16:21:03

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Fıtri sevgi  (Okunma Sayısı 4644 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
abdulvahhab
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Şubat 2017, 10:04:00 »

Selamun aleykum
Fıtri sevgiyi kastedip müşrik anne veya babaya seni seviyorum demenin hükmü nedir?
Suyûti
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2018, 22:20:43 »

بســمِ الله الرحمَن الرّحيم
Allah (c.c)’ı Hamd ve tesbih eder, O’nu her türlü eksikliklerden tenzih ederiz.

Sorunuzun Cevabını vermeden Evvel, Fıtri Sevginin ne olduğunu bir daha hatırlatmak isteriz.

Fıtrî Sevgi:Kişinin kendisine iyilik yapan kimseye karşı, İyilik yapmaya meyyal olması demektir. Tıpkı İnsan’ın kendisine bakan, kendisi için yorulan Anne ve Baba’sına karşı olan durumu gibidir. Bu ise kalbi bir sevgi değildir.

Kişinin, müşrik olan Anne ve Baba’sına karşı: “Sizi seviyorum” Veyahut “Anneciğim, Babacığım” gibi, gerçek manada kalbi sevgiyi ifade eden sözleri kullanması caiz değildir.

Fakat: (Haram veya küfür boyutuna ulaşmadığı müddetçe) Onlar’a iyi muamelede bulunur, Onları hoşnut eder, gerekli Alâka ve ilgiyi onlara gösterir. İşte bu: Fıtri sevgidir.

Allah (c.c) Şöyle buyuruyor:"Biz insana; ana ve babasına iyi davranmasını tavsiye ettik. Eğer bilmediğin (senin bildiklerine zıt olan) bir konuda, (şirk ortamına uyarak) bana ortak koşman için seni zorlarlarsa, sakın onlara itaat etme! Hiç şüpheniz olmasın ki, dönüşünüz banadır. Yapmış olduklarınızı size haber vereceğim (ve ona göre hesap soracağım)"(Ankebut: 8 )
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.