HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 21:42:07

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Saç Ektirmenin Hükmü  (Okunma Sayısı 7194 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Aralık 2017, 10:09:01 »

Soru: Hocam ben daha 25 yaşımda olamama  rağmen saçlarım   çok fazla döküldü. Dikmek istiyorum .saç dikimi caizmi hocam.lütfen cvp verin

Cevap: Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:

وَلآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللّهِ

"Muhakkak ki onlara, Allah’ın yarattığını (O’nun dinini küfürle ve tevhide meyyal olarak yarattığı selim fıtratı bozuk fıtratla) değiştirmelerini emredeceğim." (Nisa: 119)

İbni Ömer (r.anhuma)’den Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)’ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Allah (c.c), saçına saç ekleten ve saç ekleyene, dövme yapan ve yaptırana lanet etmiştir.” (Buhari, Müslim)

Kişinin saçına, gerek kendi saçını ve gerekse başkasının saçını ektirmesi Nisa: 119 ayetine ve yukarıda zikredilen hadise göre haramdır. Bir erkeğin yada kadının erken yaşta saçının dökülmesi bu işi caiz kılmaz. Bu konuda herhangi istisnai bir durum yoktur.

Nasrullah
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2017, 20:54:32 »

Cevabınız için Allah (swt) sizlerden razı olsun. Allah, sizleri davanızda muvaffak kılsın. Âmin.

Abuayyub
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2017, 11:26:41 »

Allah c.c insanı o fitrette yaratmamış ki, sonradan saç dökülmesi bir hastalık alameti ve dökülen saçları yerine berpa etdirmək saça saç eklemek anlamına gelmez düşünüyorum. Doğrusunu Allah c.c bilir.
İlla Şehadettt
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2018, 10:25:18 »

Biliyorum ilmim sizin kadar yok ama yanlişsam düzeltin
Bu konuda size katilmiyorum
Ebu Hureyre (RadiyAllahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):
‘Peruk takana ve taktırana, vücuduna dövme yapana ve yaptırana Allah lânet etsin!’ buyurdu.”

Buhari, Müslim, Neseî

Abdullah ibni Abbas (RadiyAllahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem):

‘Peruk takan ve taktıran, kaşlarını alan ve aldıran vücuduna dövme yapan ve yaptıran lânetlenmiştir!’ buyurdu.”

Ebu Davud

Abdullah ibni Mesud (RadıyAllahu Anhuma) şöyle dedi:

“Allah dövme yapan, dövme yaptıran, yüzündeki tüyleri aldıran, güzellik için dişlerinin arasını seyrekleştiren ve Allah’ın yarattığını değiştiren kadınlara lanet etti.

Bana ne oluyor ki, ben Rasulullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem)’in lanet ettiği kimselere lanet etmeyeceğim? O, Allah’ın kitabında var! demiştir.”

Buhari

Nisa 119.Ayet: «Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de Allah´ın yarattığını değiştirecekler» (dedi). Kim Allah´ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.

Ayet ve hadisleri ele aldığımızda  vurgulanmak istenen Allah u tealanın yaratmış olduğu fıtratı değiştirmek ve peruk takmak gibi insanları aldatmak.
Evet dövme insan fıtratın da olmayan birşeydir.
Kaşları inceltmek ve güzellik için dişlerinin arasıni seyrekleştirmek Allah cc nun yarattığı fıtratı değiştirmektir bu bariz ortadadır..
Buna misal vermek gerekirse kişi burnu sarkıktir estetik yapar, kişi göğüs hatlari büyütmek yada küçultmek için estetik yapar .. Bunlar sadece bir misaldir bunlarda Allahın yarattığı fıtratı değiştirmektir.. Ancak benim gözüm kör olur kulağım sağır olur dişim dökülür  nasil ki ben bunları eski haline döndürmek için  tedavi olup ve caiz ise neden önceden var olup sonradan fonksiyonunu kaybedip tıpkı saç gibi ki önceden vardı sonradan döküldü bunda tedavi olduğumda caiz olmuyor.. Acaba saç döküldüğünde Allah cc nun yaratmış olduğu fıtratı saç ekerek  değiştirmek mi oluyor yoksa onu yeniden filizlendirmek için eski haline döndürmek mi oluyor..
Saç eken kışi kendi saçından alınip ekiliyor ve ekildiğinde o ekilen saçlarin hepsi gene dökülüyor sonra yeniden saç çıkmaya başlıyor Allah cc nun takriri işte burda aldatmak veya fıtrati değıştirmek yok.. evet saçın dökülmesi Allahin taktiri iledir tıpkı gözün kör olmasi gibi.. benim gözüm kör oldu bu Allah in takdiridir böyle kalması lazım diye birşey yok o göze şifa varsa o şifayi kullanacaksın tıpkı saç gibi..
Ben Ayet ve hadislerden hüküm çıkartmıyorum bir müctehid değilim sadece ayet ve hadislere baktığımda ve sizin açıklamanıza baktığimda bir türlü aklıma yatmadı onun için böyle birşey yazma gereksiniminde bulundum ..
En doğrusunu Allah bilir
En başta dediğim gibi yanlışsam düzeltin.
Ve lütfen mesajı silmeyin cevap istiyorum..

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.