HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 01:18:12

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Zekat  (Okunma Sayısı 6746 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Lokman 13
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Temmuz 2017, 21:47:52 »

Selamun aleykum
Sitede arama yaptım yalnız aşağıdaki soracağım sorularıma cevap bulamadım,sizden ricam bu sorularımı cevaplamanız.

1.   Nakit  parası  500 bin tl olan  bir kişi para yanında  bir yıl kaldıktan sonra   parasının %2,5 nimi zekat  olarak verecek ?
Farz edelim  bu para  hiç ticaret yapılmadan   kişinin yanında   kaldı 2. Yılın tamamlanmasıyla   harcandığının dışında kalan para  mesela   500 binden 50bin    tüketilmiş  kalan  450 bin  tl %2,5   yine  zekat verilmesi gerekir  doğrumu  ?  Bu durum her yıl bu şekilde  devam mı eder?

2.   Bir kişi oturduğu evinin dışında 4  dairesi var. Bu kişi dairelerinin  zekatını   dairenin piyasa değeri üzerinde hesaplar  mesela   daire başı  120 bin tl x4=480 bin tl   olarak hesaplar  bununda %2.5  zekat olarak verir  doğrumu?
Bu dairelerin  zekatını her yıl dairenin  piyasa değeri üzerinde  hesaplanır  zekatı verilir  doğrumudur?

3.    Bir  kişinin  kullandığı  aracı 300  bin tl değerindedir.  Bu kişi 30 bin tl’lik   arabayla da  yine işini görebilir.
Sorum şu   keyfi için  parasını  şahsi arabaya  yatırım yapan  bir kişi   bu aracın zekatını verir mi?  Adamın  bu benim  şahsi bineğimdir  sözü ve iddiası zekatı   vermemeye engelmidir?

4.    Bir kişide şöyle diyor.  Mesela koyunda zekat kırkta bir ama seksende 2  değil koyunlar 120 olunca   2 koyun zekat veriliyor ve bu durum   diğer  hayvanlar içinde geçerli yani  sığır yada deve lerin  sayısı 15 oldu mu  1  buzağı  zekat düşer  ,sayı 30  oldu mu  2  buzağı zekat olarak düşmüyor   ,sayı 30dan fazla   olacak sonra  2  buzağı zekat verilir .
Tabi  15 deve veya sığıra bir buzağı  zekat olarak düşer demiyorum   sadece mesele anlaşılsın ,derdimi anlatma  adına yazıyorum   yanlış anlaşılmasın..
Şimdi kişi diyor ki  bu   hesaplama  tarzı  daire veya nakit   para için geçerli değimlidir?
Yani  100 bin de %2.5   zekat    ama 200 binde  %2.5  değil de  % 1.5  zekat  düşer gibi  bir  durum varmıdır?    Yoksa   100 değil de  ne kadar   çok olsa bile yılını doldurmuş paranın %2.5i  zekat mı verilir?

Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2017, 19:39:56 »

Selamun aleykum
Sitede arama yaptım yalnız aşağıdaki soracağım sorularıma cevap bulamadım,sizden ricam bu sorularımı cevaplamanız.

1.   Nakit  parası  500 bin tl olan  bir kişi para yanında  bir yıl kaldıktan sonra   parasının %2,5 nimi zekat  olarak verecek ?
Farz edelim  bu para  hiç ticaret yapılmadan   kişinin yanında   kaldı 2. Yılın tamamlanmasıyla   harcandığının dışında kalan para  mesela   500 binden 50bin    tüketilmiş  kalan  450 bin  tl %2,5   yine  zekat verilmesi gerekir  doğrumu  ?  Bu durum her yıl bu şekilde  devam mı eder?

Aleykum selam.

Cevap: Bu konuda hesaplama şöyle yapılacak.
Kişi diyelim bu paraya hicri 1438 Ramazan ayının başında sahip oldu. Bu paranın üzerinden tam bir hicri yıl geçtikten sonra yani sonraki Ramazan ayında (1439 hicri Ramazan başında) eğer ki bu 500bin tl sabit olarak kalmış, artmamış ise % 2,5 zekatını verecek. Bu ise 12500 tl yapar.
Eğer bu bir yıl içinde bu paradan 50 bin eksilmiş ve Ramazan ayı başında 450 bin tl kalmış ise bu durumda verilecek zekat % 2,5 olarak 11,250 tl olacaktır.
Sonraki senelerde de hep hicri takvime göre bu şekilde % 2,5 üzerinden hesap yapılacaktır.  Para eksilmiş ise eksildiği orandan, artmış ise arttığı oran üzerinden hesap yapılacaktır.
Ancak burada şu hususa da dikkat etmek gerekir. Kişinin bu paraya ilaveten ekleyebileceği alacakları, paraya çevirebileceği başka değerleri de varsa onları da bu malının içerisine para olarak dahil eder ve hesaplamayı o oran üzerinden yapar.
Buna göre zekat hesabı şöyle yapılır:
Kişinin Sabit elindeki malı, buna varolan kuvvetli alacakları ilave edilir, toplamdan borçları çıkarılır. Sonuç ne kadar çıkmış ise onun üzerinden % 2,5 zekat hesabı yapar.

2.   Bir kişi oturduğu evinin dışında 4  dairesi var. Bu kişi dairelerinin  zekatını   dairenin piyasa değeri üzerinde hesaplar  mesela   daire başı  120 bin tl x4=480 bin tl   olarak hesaplar  bununda %2.5  zekat olarak verir  doğrumu?
Bu dairelerin  zekatını her yıl dairenin  piyasa değeri üzerinde  hesaplanır  zekatı verilir  doğrumudur?

Cevap: Kişinin oturduğu evi dışında daireleri var ise bunlar kişinin sahip olduğu maddi değerlerdir ve her hicri zekat hesaplama zamana geldiğinde o anki peşin hemen satıldığında kaça satılabiliyorsa o değer üzerinden % 2,5 zekat hesaplaması yapılır.
Verilen örnekteki gibi; 120x120bin=480 üzerinden zekat hesabı yapılır. % 2,5 zekatı verilir. Bu ise 12 bin lira yapar.
Tabi birinci soruda olduğu gibi bu kişinin 500 bin tl’si de varsa, dairelerini bu 500 tl’ye ilave ederek hesaplar buna göre hesap şöyle olur
500 tl nakit, 480 tl daireler; 980 bin. Bunun zekatı % 2,5 olarak 24.500 tl’dir.

3.    Bir  kişinin  kullandığı  aracı 300  bin tl değerindedir.  Bu kişi 30 bin tl’lik   arabayla da  yine işini görebilir.
Sorum şu   keyfi için  parasını  şahsi arabaya  yatırım yapan  bir kişi   bu aracın zekatını verir mi?  Adamın  bu benim  şahsi bineğimdir  sözü ve iddiası zekatı   vermemeye engelmidir?

Cevap: Kişi için şeriatin izin verdiği bineği ve oturacağı evidir. Bunlara zekat düşmez. Kişinin bineği değer olarak düşük de olabilir, yüksek de olabilir. Yani kişi eşeğe de binebilir, en değerli arap atına da binebilir. 5 bin liralık arabaya da binebilir, 300 bin liralık da arabaya binebilir.  Şeriat bu durumda kişinin bineğine zekat vermemesine müsaade etmiştir. Ama bu meselenin takva yönüne bakılacak olursa, bu durum tamamiyle kişinin kendisiyle alakalıdır.  Yani hangi şeye ihtiyaç duyduğu kendisiyle ilgilidir. İsraf yaparsa israftan dolayı haram işlemiş olur.

4.    Bir kişide şöyle diyor.  Mesela koyunda zekat kırkta bir ama seksende 2  değil koyunlar 120 olunca   2 koyun zekat veriliyor ve bu durum   diğer  hayvanlar içinde geçerli yani  sığır yada deve lerin  sayısı 15 oldu mu  1  buzağı  zekat düşer  ,sayı 30  oldu mu  2  buzağı zekat olarak düşmüyor   ,sayı 30dan fazla   olacak sonra  2  buzağı zekat verilir .
Tabi  15 deve veya sığıra bir buzağı  zekat olarak düşer demiyorum   sadece mesele anlaşılsın ,derdimi anlatma  adına yazıyorum   yanlış anlaşılmasın..
Şimdi kişi diyor ki  bu   hesaplama  tarzı  daire veya nakit   para için geçerli değimlidir?
Yani  100 bin de %2.5   zekat    ama 200 binde  %2.5  değil de  % 1.5  zekat  düşer gibi  bir  durum varmıdır?    Yoksa   100 değil de  ne kadar   çok olsa bile yılını doldurmuş paranın %2.5i  zekat mı verilir?

Cevap: Şeriat her bir mal için zekat hesabı tayin etmiştir. Paranın, altının, gümüşün, koyun ve sığırların, develerin, hazinenin, zirai ürünlerin, balın veya başka şeylerin zekat hesaplamaları birbirinden farklıdır. Bunlar birbirlerine kıyas yapılmazlar. Bu sebeple her bir mal kendi cinsi üzerinden hesaplanır.
Bu sebeple daire ve nakit para için hesaplama bir değer olarak para cinsi üzerinden yapılır ve % 2,5 olarak hesaplanır. Değer ne kadar artarsa artsın, ne kadar azalırsa azalsın nisap miktarını geçmiş ise her halukarda % 2,5 olarak hesaplanır. Bu sebeple hicri bir yıl geçtikten sonra sahip olunan para veya mal nisap miktarını geçiyorsa mutlaka bunun % 2,5 zekatı verilmelidir. Rakam 100 bin olsun, 150 bin olsun, 200 bin olsun, 500 bin olsun durum değişmez.
Lokman 13
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2017, 12:23:19 »

Allah azze ve celle  sizden razı olsun
1muvahhid1
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2018, 18:30:42 »

esSelamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu abi buraya zekatla ilgili sorduğumuz soruya verdiğiniz cevaplar için Allah c.c razı olsun verdiğiniz cevaplara zerre kadar şüphemin olmadığını ancak bazı sebeplerden dolayı delillerinide yazarsanız memnun olurum ilmimiz bu meseleye yetmediği için bazılarına delil sonamıyorum biliyorum sizlerde herkese cevap yetiştirmek için sıraya koyuyorsunuz ancak bizim ACİL olduğundan cevap erken yazabilirmisiniz???Allah c.c ilminizi artırsın ve sizleri başımızdan eksik etmesin.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.