HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 14:13:34

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: dua  (Okunma Sayısı 4524 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nur12
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

dua
« : 10 Mayıs 2017, 17:30:01 »

bir başkasından dua istenir mi? Yani bir kişiye 'benim için namazda Allah a dua et şu işim rast gitsin ' gibi dua istemek caiz midir? Araya aracı koymak gibi algılanır m?
Ebu Muhammed Es-selefi
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2017, 15:27:17 »

Soru: bir başkasından dua istenir mi? Yani bir kişiye 'benim için namazda Allah a dua et şu işim rast gitsin ' gibi dua istemek caiz midir? Araya aracı koymak gibi algılanır m?

Cevap: Bir kimsenin, sağ olan salih bir kimseden kendisi için Allah (c.c)’a dua etmesini istemesi ve salih kişinin kendisi için yapmış olduğu duayı Allah (c.c)’a yaklaşmak için vesile edinmesi İslam’da caiz olan bir ameldir.
Ömer (r.a), Rasulullah (s.a.s)’tan umre için izin istediğinde Rasulullah (s.a.s) ona şöyle demişti:
“Ey kardeş! Duanda beni unutma!” (Müslim) (Davetçi Tefsiri Maide süresi 35 ayetin tefsiri)

Namazda dünyalık istekler yapılmaz. Yani; Allah (c.c)'ım! Bana veya falancaya  ev ver, araba ver, bol kazanç ver gibi... Ancak Allah (c.c)'ın mağfiret etmesiyle, dünya ve ahiret güzelliklerini vermesiyle ilgili olarak dua etmesini talep edebilir.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.