HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 19:07:56

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: nereden bileceğiz  (Okunma Sayısı 7593 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Allaha tutunmak
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Ocak 2016, 21:43:31 »

Bismillah
 günümüzde hristiyan ve yahudi olmanın ölçüsü nedir?
Allahı sevmek
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2016, 07:57:52 »

Bismillah

Bugün kestiği et yenebilecek olan yahudi ve hristiyanlar kimlerdir? Tahrif olmuş olsa da kendilerine kitab verilenler olarak bildirilen bu iki kesim bugünkü  laik demokratik avrupa ülkelerinde yaşayanların tümünü nasıl kapsayacak? Yahudi olduğunu söyleyip diniyle hiç alakası olmayanın durumu ne olacak? Acaba ibn Teymiyye kitab ehli ile ilgili bir bilgi vermiş mi? Ya da tevhid ehli diğer alimlerden bu konuda bir bilgi ulaşmış mı?  

Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2016, 19:44:14 »

Cevap: Rasulullah (s.a.s) zamanındaki kitap ehli (Hristiyanlar ve Yahudiler) de tıpkı günümüzdekilerin ki gibi türlü türlü şirklere sahiptirler. Hatta Yahudi ve Hristiyanlar bir birlerini tekfir eden taifelerden ibaret idiler.

Fakat bunların ortak akideleri kendilerini İsa (a.s)'ya veya Musa (a.s)'ya bağlı olduklarını Tevrat’a ve İncil’e inandıklarını iddia ediyor olmalarıdır. Ama bu taifelerin aralarında teferruatta çok fark vardır, fakat hepsi de türlü türlü şirklere sahiptiler. Buna rağmen Rasulullah (s.a.s), bunları kitap ehli olarak kabul etti.

Kitap ehli sayılmaları için ben Musa'ya veya İsa'ya tabiyim ben Tevrat'a veya İncil'e inanıyorum demesi yeterlidir. Aynı zamanda laik olur başka bir küfre sahip olur hiç önemli değildir Rasulullah (s.a.s) zamanında da türlü türlü küfürleri vardı. Önemli olan kendisi bu dine tabi olduğunu kabul etmesidir. Çünkü onların ilahları alimleridir. Onlar alimlerini rabler edinmişlerdir. Yani alimleri ne derse kabul ederler ve Allah’tan olduğuna inanırlar. Bu sebepten içlerinde komünist veya sosyalist bulunabilir. Kişi sosyalisttir ama Yahudi’dir, bazı sosyalistler var Allah'ı inkar etmiyorlar. Komünist oldu demek Yahudi olmadı demek değildir, çünkü komünistler de değişik değişiklerdir. Allah'ı inkar eden komünistler de var inkar etmeyenler de var.

Yahudi ve Hristiyan olan bir kişi eğer ki kendisine ben Yahudi değilim, Hristiyan değilim derse, kendi dinini, kendi kitabını reddederse o zaman ehli kitaptan sayılmaz. Aynı şekilde mürted olan bir kişide Yahudi veya Hristiyan oldum derse de ehli kitaptan sayılmaz. Kendisini İslam’a nispet eden Müslüman olduğunu iddia eden bir kişide ben Yahudi veya Hristiyan oldum derse de ehli kitaptan sayılmaz.
onrkmn
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2016, 20:21:35 »

Demişsiniz ki; kendisini İslama nispet eden kişi sonradan yahudi veya hristiyan olursa ehli kitap sayılmaz.Yani ehli kitap olmak için doğumundan ölümüne kadar yahudi ve hristiyan olması mı lazım sonradan bu dinlere tabi olanlar ehli kitap olmuyor mu?
Cehaletimi mazur görün tam anlamadım konuyu.
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2018, 18:54:07 »

Cevap: Bir kimse eğer ki İslam olmuş ise, eğer mürted hükmünde ise bu kimse artık Yahudi ve Hristiyan olamaz. Yahudi ve Hristiyan babadan doğması gerekir. İslam dinindeyim dedikten sonra bir kimse Hristiyan ve Yahudi oldum derse, bu kişi Yahudi veya Hristiyan sayılmaz. Eğer kişi Budist ise daha sonrada Yahudi veya Hristiyan olursa olabilir. Fakat kişi İslam olduktan sonra Hristiyan veya Yahudi olması geçerli değildir bu kişi mürted hükmündedir. Velev ki bir kimse kendisini İslam’a nispet eden ama Müslüman olmamış olsa bile kendisini Müslüman kabul ettikten sonra Yahudi veya Hristiyan oldum demesi de aynı şekilde geçerli değildir. İslam devleti geldiğinde, İslam hakim olduğunda kendisini Müslüman olduğunu iddia ettiği müddetçe İslam dininin gerekli şartlarını sağlayarak İslam dinine girmek mecburiyetindedir. Bu durumdaki bir kişi zimmet ehli kabul edilmez. Çünkü kendisi Rasulullah’a Kur’an'a tabi olduğunu söylüyor o zaman ya tam olarak Allah’ın emir ve yasaklarına tabi olacaktır ya da ölecektir.

Aynı İsa (a.s)'ın tekrar indiği zaman Hristiyanlık ve Yahudilik dininin kalkacağı gibi. İsa (a.s.) indiğinde artık Yahudilere, Hristiyanlara cizye olmayacak ya Müslüman olacaklar ya da onlarda aynı şekilde öldürülecekler. Çünkü bahaneleri ortadan kalkmış olacak. Onların inandıkları İsa (a.s) geldi ve İslam'a tabi oldu. O gelince haç kırılacak, domuz öldürülecek ve cizye kaldırılacaktır.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.