HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 16:06:08

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Put Satmak  (Okunma Sayısı 11412 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MaviDeniz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Haziran 2015, 19:39:38 »

Diyorum ki Darultavhid de daha önce küfür olmayan şeylere küfür deyip aşırıya kaçiyordu. Siz de aynısını yapmayın hüküm vermek ağır bir şey. Din oyun değil herkes kendi kafasına göre hüküm versin. Put satmak haramdır diyen alimleri tekfir ediyormusunuz? Veya Put satmak küfürdür diyen herhangi bi alim varmı? Yoksa siz geçmiş alimlerden dahamı hayırlısınz ki onların söylemediğini siz söylüyor ve alırıya kaçıyorsunuz? Darultavhid size ibretlik olmadımı? Aşırıya kaçıp olmaması gereken hükümlet verdi. Dini o kadar zor hale sokmuştular ki! Hayatlar mahvedildi. Dikkatli olun diyorum.
ogutveren
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2015, 07:44:48 »

mavideniz; ben sana iki soru sormak istiyorum:
1. şeytan öldü diye sana müjde mi geldi, de sapıklıkları çoaltılmadığına ve onlara karşı hüküm verilmeyeceğine inanıyorsun?
2. o alımler ölduler gittiler, Allah onlara rahmet etsin, şimdi bu ortama şubuhatlar atan şeytanla kimse savaşmıyacak mı? sana göre bundan sonra nebilerin variselerinde ihtiyaç yoktur, öylemi?
Abiler size ricam bunu silmeyin. Çok meraklıyım ne cevap vereceğine. Aynı şekilde bu kişi gibi düşünenler oldukça çoktur.
MaviDeniz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2015, 10:27:34 »

Sence şimdi bu site yönetmenleri Alimmı? Yok senin gibi benim gibi ilim talebeleri. Fetva veremezler hüküm çıkartamazlar. Bize ancak Allahtan, Peygdmber (sav)den  asgabdan ve alimden aktarırlar. Alimler Allah Rahmet etsin vefat etmiş olabiirler ama bize bi hazine bıraktılar. Günümüzün Şirki, Küfrü çoğalmış şekil değiştirmiş ama aynı. Hele hele bizim bu Put satma konusu hiçde yeni ve bilinmeyen mevzu değildir. Ta Nuh (as) beri vardır.
MaviDeniz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Haziran 2015, 11:16:04 »

İbn Qayyim Şeytanın Hileleri adlı kitabı okudunuzmu ? Adı aklıma gelmeyen bi alimden bahsediliyor. Müşriklerin putunu yıktırmayıp karşılığına vergi aldı. Onudamı tekfir ediyorsunuz?
ogutveren
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Haziran 2015, 14:58:22 »

Sence şimdi bu site yönetmenleri Alimmı? Yok senin gibi benim gibi ilim talebeleri. Fetva veremezler hüküm çıkartamazlar. Bize ancak Allahtan, Peygdmber (sav)den  asgabdan ve alimden aktarırlar. Alimler Allah Rahmet etsin vefat etmiş olabiirler ama bize bi hazine bıraktılar. Günümüzün Şirki, Küfrü çoğalmış şekil değiştirmiş ama aynı. Hele hele bizim bu Put satma konusu hiçde yeni ve bilinmeyen mevzu değildir. Ta Nuh (as) beri vardır.

Diyorsun ki:
Sence şimdi bu site yönetmenleri Alimmı?
Cevabim:
Kim bu iddiada bulundu ki, sen bunu gündeme getiriyosun? Söylemediğim bir şeyi söyleyerek bana mal etmiyeceksin.
Diyorsun ki:
Yok senin gibi benim gibi ilim talebeleri. Fetva veremezler hüküm çıkartamazlar.
Cevabım:
Nerden biliyorsun, benim ilim talebesi olduğumu? Ben bunu dile getirmedim ki. Her din hakkında konuşan sana göre ilim talebesi midir. O zaman bu yer üzerinde her kez ilim talebesidir. Öylemi? Peki sen hangi alimden ilim alıyorsun da böylece cahil bir talebe olduğunu sarfediyorsun? Kimden öğrendin dediklerini?
Diyorsun ki:
Bize ancak Allahtan, Peygdmber (sav)den  asgabdan ve alimden aktarırlar. Alimler Allah Rahmet etsin vefat etmiş olabiirler ama bize bi hazine bıraktılar.
Cevabım:
Biz derken kimden bahsediyorsun. Bir toplumdan mı, kendinden mi. Toplumdan ise, başınızda size ilmi anlatan birsi mi var? Bu ilmi sana kim öğretti? Yoksa tek başına sitelerde gezerek mi elde ettin? Büğün insanların çoğu böyledir.
Diyorsun ki:
Günümüzün Şirki, Küfrü çoğalmış şekil değiştirmiş ama aynı.
Cevabım:
Aynen öyle. Ama ne aynı belirtmedin. Şeklimi aynı?
Diyorsun ki:
Hele hele bizim bu Put satma konusu hiçde yeni ve bilinmeyen mevzu değildir. Ta Nuh (as) beri vardır.
Cevabım:
Evet yeni değil, yoksa Mesruk (rh) gibi bir tabiin bunu dile getirmezdi. Yeni bir şey sarfetmiş değilsin. Ama diyorsun ki: “Ta Nuh (as) beri vardır.”  Bu dediğini ispatlama sana düşüyor. Nuh a.s. zamanında putların satıldığını ıspatla.
Not: senin yazılarında şunu anlamaktayım kesin olarak. Ya sen bu sitenin yöneticilerin yazıların takip etmiyorsun, ya da okuyup ta anlamak kabiliyetin yok. Sen bilirsin hangisi senin durumun.
Okumadıysan şimdi cevap ver:
Başkasına putu ona tapsın diye satan kişiyi hükmü nedir? Bunun hükmün bilmen için alime ihtiyacın var mı?
Belki yöneticiler silecekler yazımı, ama umurum silinmeden önce dediklerimi okursun.
Allah hidayet versin sana. Amin

Abdurrahman el-muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 04 Haziran 2015, 20:49:33 »

Uslubunuza dikkat edin! Hakaret, küfür, sövgü, içerikli  mesajlar silinecektir!
Admin
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Haziran 2015, 12:05:53 »

Diyorum ki Darultavhid de daha önce küfür olmayan şeylere küfür deyip aşırıya kaçiyordu. Siz de aynısını yapmayın hüküm vermek ağır bir şey. Din oyun değil herkes kendi kafasına göre hüküm versin. Put satmak haramdır diyen alimleri tekfir ediyormusunuz? Veya Put satmak küfürdür diyen herhangi bi alim varmı? Yoksa siz geçmiş alimlerden dahamı hayırlısınz ki onların söylemediğini siz söylüyor ve alırıya kaçıyorsunuz? Darultavhid size ibretlik olmadımı? Aşırıya kaçıp olmaması gereken hükümlet verdi. Dini o kadar zor hale sokmuştular ki! Hayatlar mahvedildi. Dikkatli olun diyorum.

Mavi deniz.
’’Diyorum ki Darultavhid de daha önce küfür olmayan şeylere küfür deyip aşırıya kaçiyordu. Siz de aynısını yapmayın hüküm vermek ağır bir şey.’’ (mavideniz)

Cevap: Senin bu sözünden anlaşılıyor ki sen bizi tanımıyorsun ve tanımadığın için çok yanlış bir kıyas yapmışsın! Biz bir şeyi akide edinip sonra ona delil aramıyoruz! Biz akidemizi deliler üzerine bina ediyoruz. Bu akideyi Allah’ın kitabında ve Resulullah s.a.s. sünnetinden öğreniyoruz. Bizim akidemize göre, Allah ve resulü bir şeye küfür demişse küfürdür, bir şeye şirk demişse şirktir, haram demişse haramdır. Biz bunları Allah’ın kitabında ve resulünün sünnetinden öğreniyoruz. Allah’ın kitabını ve resulünün sünnetini daha iyi anlamak için âlimlere müracaat ediyoruz. Ve bunları anlamanın usulünü, âlimlerden öğreniyoruz. Bu ehlisünnetin menhecidir bizde bu menheci takip ediyoruz. Senin yaptığın kıyas gerçekten çok yanlış bir kıyastır. Senin bahsettiğin kişilere yılardır anlatıyoruz, diyoruz ki! söylediğiniz yaptığınız islam’a uymuyor, delile dayanmıyor, heva ve hevesten kaynaklanan şeylerdir, ehlisünnetin usulü böyle değildir! Ama anlamıyorlar! Sonra akide edindikleri iddialarına delil bulamayınca, aksine delilerin olduğunu görünce bu sefer kendi kendilerini tekfir ediyorlar. Buda onların sahih bir tevhid inancına  sahip olmadıklarının bir göstergesidir. Bizi bunlarla kıyas yapman gerçektende çok yanlıştır.

Din oyun değil herkes kendi kafasına göre hüküm versin. (mavideniz)

Cevap: Biz bunu davete muhatap aldığımız yâda almadığımız herkese söylüyoruz. Dini meseleler herkesin konuşacağı, hüküm vereceği meselleler değildir. Dini meseleler hakkında konuşmak için beli bir ilme sahip olmak, kaide ve kural bilmeyi gerektirir. İlim ehli olmayan kaide kural bilmeyen kişiler dini meseleleri konuşsalar, aynı şuna benzer küfür olmayan şeylere küfür der, sonra küfür olan şeylere ise küfür değildir der ve dini ifsat eder. Kendisi saptığı gibi başkalarını da saptırır. Onun için her zaman diyoruz, İslam’ı meselelere vakıf olmadan âlimlerin sözlerini anlamadan kendi heva ve hevesinize göre değerlendirmeyin! Bilmiyorsanız ilim ehline sorun, ilim ehli Allah (c.c.) izniyle size ilmi kuralar çerçevesinde ehlisünnetin menhecine göre size güzel bir şekilde cevap vereceklerdir.

Put satmak haramdır diyen âlimleri tekfir ediyormusunuz?Veya Put satmak küfürdür diyen herhangi bi alim varmı? (mavideniz)

Cevap: Bu mesele özet olarak açıklandı, ancak geniş bir şekilde Allah c.c izniyle açıklanacaktır.

Yoksa siz geçmiş alimlerden dahamı hayırlısınz ki onların söylemediğini siz söylüyor ve alırıya kaçıyorsunuz? (mavideniz)

Cevap: Elbette bizden öncekiler bizden daha hayırlıdırlar. Biz hiçbir zaman onlara muhalif bir şey söylemedik, biz onların sözlerini size açıklıyoruz onlara muhalif bir şey getirmiyoruz. Siz onların sözlerini anlamadığınız için bizim onlara muhalif olduğumuzu zannediyorsunuz. Bizim yolumuz onların yoludur, nasıl olurda onlara muhalif şeyler iddia edebiliriz. Bizim ile sizin aranızdaki fark biz onların sözlerini İslam’ı sınırlar ve onların usulüne göre değerlendiriyoruz. Siz ise onların sözlerini kendi heva ve hevesinize göre değerlendiriyorsunuz. Biz mi onların yolundayız Yoksa siz?

Darultavhid size ibretlik olmadımı? Aşırıya kaçıp olmaması gereken hükümlet verdi. Dini o kadar zor hale sokmuştular ki! Hayatlar mahvedildi. Dikkatli olun diyorum. (mavideniz)

Cevap: Bizim için sadece darul..hid değil gerek Kur’an’dan veya tarihten ibret alacağımız  çok sapık fırkalar vardır. Günümüzde de kendini İslam’a nispet eden o kadar sapık fırka var ki sayılmayacak kadar çoktur! Bizim yolumuz bellidir, inşAllah takip ederseniz daha iyi anlarsınız. Biz dini zorlaştırmayız İslam’ı sınırlar içinde kolaylaştırırız. İslam’ın emirleri neyi gerektiriyorsa onu söyleriz ve ona tabi oluruz. Elbette darul harpte yaşıyoruz, bazı zorluklar olacak, darulharpte İslam rahat yaşanmaz, onun mutlaka zorlukları olmuştur, bunu bilmeniz gerekir. Rasulullah (s.a.s) hayatına bakın nasıl zorluklar çektiğini, o zaman darulharpte İslam nasıl yaşandığını daha iyi anlamış olursunuz, kendinizi ona göre değerlendirirsiniz. Tabi ki günümüzde bahsettiğim zorluklar İslam’ı sınırlar için de olacak zorluklardır, bizim zorlaştırdığımız meseleler değildir. Sizde herhalde bunu kast etmiyorsunuz umarım!

حسبي الله
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.