HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 12:58:46

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: SORUM SİTE YÖNETİCİLERİNE 1 ARKADAŞ AllahIN GÖKTE OLDUĞUNA KARŞI DELİL GETİRİYOR  (Okunma Sayısı 58212 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Muvahhide Rana
Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : 19 Aralık 2017, 09:58:32 »

Tm sayin yonetici kelam konusunda cevabinizi verince Asarsiniz.
Bu konu Altinda izninizle seleften bi kac bisey paylasmak istiyorum

İmam Hammad b zeyd

قَالَ الْخَلَّالُ فِي " كِتَابِ السُّنَّةِ ": حَدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ الفريابي ثَنَا أَحْمَد بْنُ مُحَمَّدٍ المقدمي ثَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ حَرْبٍ قَالَ: سَأَلَ بِشْرُ بْنُ السَّرِيِّ حَمَّادَ بْنَ زَيْدٍ فَقَالَ: يَا أَبَا إسْمَاعِيلَ الْحَدِيثُ الَّذِي جَاءَ: {يَنْزِلُ رَبُّنَا إلَى سَمَاءِ الدُّنْيَا} يَتَحَوَّلُ مِنْ مَكَانٍ إلَى مَكَانٍ؟ فَسَكَتَ حَمَّادُ بْنُ زَيْدٍ ثُمَّ قَالَ: هُوَ فِي مَكَانِهِ يَقْرُبُ مِنْ خَلْقِهِ كَيْفَ شَاءَ.

Hallal, Kitab’us sunne'de şöyle demistir: Bize Cafer bin Muhammed El-firyabi şöyle haber verdi: Bize Ahmed bin Muhammed El-mukaddimi şöyle haber verdi: Bize Suleyman bin Harb şöyle haber verdi ve şöyle dedi: Bişr bin Es-seri, Hammad bin Zeyd'e şöyle sordu: Ey Ebu İsmail: "Allah Dünya semasına iner" hadisi, yani bir yerden başka bir yere mi geçiyor? Hammad biraz sustu ve sonra şöyle dedi: O kendi mekanındadır İstediği şekilde yarattıklarına yakınlaşır.

(imam ukayl Ed dufa 1/143 Fetava, 5/376)

Muvahhide Rana
Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 19 Aralık 2017, 10:33:06 »

imam Fudayl b iyad
إِذَا قَالَ لَكَ جَهْمِيٌّ: أَنَا أَكْفُرُ بِرَبٍّ يَزُولُ عَنْ مَكَانِهِ، فَقُلْ: «أَنَا أُؤْمِنُ بِرَبٍّ يَفْعَلُ مَا يَشَاءُ»

Eğer sana bir Cehmi derse ki: Ben bulunduğu mekandan yok olan Rabbi inkar ediyorum,  sen de ona de ki: Ben de dilediğini yapan bir Rabbe iman ediyorum

(İmam buhari Halk’u Ef’alil İbad   33  İbn Batta el-ibane 7/204)

Muvahhide Rana
Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 19 Aralık 2017, 14:35:50 »

Imam Buhari'nin hocasi Muhammed bin Yusuf rh a

وقال محمد بن يوسف من قال إن الله ليس على عرشه فهو كافر ومن زعم أن الله لم يكلم موسى فهو كافر

Muhammed bin Yusuf (el Firyabi) dedi ki:

Kim "Allah arşın üzerinde değildir" derse, işte o kafirdir.

Kim de Allah'ın Musa ile konuşmadığını iddia ederse o da kafirdir.

(Buhari, Halku Efalil Ibad; 1/36)

İmam buhari rh a bizzat hocasından işitmiştir.
Muvahhide Rana
Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 19 Aralık 2017, 14:39:30 »

Abdullah bin Mubarek'e soruldu: "Rabbimizi nasıl bilmeliyiz?

حدثني أحمد بن إبراهيم الدورقي ، ثنا علي بن الحسن بن شقيق ، قال : سألت عبد الله بن المبارك " كيف ينبغي لنا أن نعرف ربنا عز وجل ؟ قال : على السماء السابعة على عرشه ، ولا نقول كما تقول الجهمية إنه هاهنا في الأرض الأرض "

Bana Ahmed bin Ibrahim ed Devraki, Ali bin Hasan bin Sakik'ten rivayet etti. Dedi ki:

Abdullah bin Mubarek'e sordum:"Rabbimiz azze ve celle'yi nasıl bilmeliyiz?"

Dedi ki:"Yedinci semânın üzerinde, Arşı üstündedir.

Bizler Cehmiyyeler gibi Allah işte burada yerdedir demeyiz.

(Abdullah bin Ahmed bin Hanbel, es Sunne; 111.)

Tabiin Alimlerinden Mūcahid rh a

حَدَّثَنَا الْوَلِيدُ، حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَمَّارٍ، حَدَّثَنَا يَحْيَى، حَدَّثَنَا شِبْلٌ، عَنِ ابْنِ أَبِي نَجِيحٍ،عَنْ مُجَاهِدٍ رَحِمَهُ اللَّهُ تَعَالَى فِي قَوْلِهِ عَزَّ وَجَلَّ: {وَقَرَّبْنَاهُ نَجِيًّا} [مريم: 52] ، قَالَ: " بَيْنَ السَّمَاءِ السَّابِعَةِ، وَبَيْنَ الْعَرْشِ سَبْعُونَ أَلْفَ حِجَابٍ: حِجَابُ نُورٍ، وَحِجَابُ ظُلْمَةٍ، وَحِجَابُ نُورٍ، وَحِجَابُ ظُلْمَةٍ، فَمَا زَالَ مُوسَى عَلَيْهِ السَّلَامُ يَقْرُبُ حَتَّى كَانَ بَيْنَهُ وَبَيْنَهُ حِجَابٌ، فَلَمَّا رَأَى مَكَانَهُ وَسَمِعَ صَرِيفَ الْقَلَمِ "، قَالَ: {رَبِّ أَرِنِي أَنْظُرْ إِلَيْكِ} [الأعراف: 143]

Onu fısıldaşırcasına kendimize yaklaştırdık” ayeti hakkında Mücahid  şöyle demiştir:

Yedinci kat gök ile arş arasında yetmiş bin hicab vardır. Nurdan bir hicab, zulmetten (karanlıktan) bir hicab; Nurdan bir hicab, zulmetten (karanlıktan) bir hicab Musa Allaha o kadar yaklaştı ki Onunla kendi arasında sadece hicab vardı, nihayet Onun mekanını görüp kalemin gıcırtısını işitince Rabbim bana kendini göster de seni göreyim (A’raf 143) dedi.

(Ebu’ş Şeyh el-Asbahani,,el-Azme 2/690/ Beyhaki es sifat 2/294)

İmam ibn Huzeyme

سمعت محمد بن صالح بن هانئ يقول: سمعت أبا بكر محمد بن إسحاق بن خزيمة يقول: من لم يقر بأن الله تعالى على عرشه قد استوى فوق سبع سماواته، فهو كافر بربه يستتاب، فإن تاب، وإلا ضربت عنقه

Muhammed b. Salih b. Hani’den isittim dedi ki: Ebu Bekir Muhammed b. Ishak b. Huzeyme’den isittim dedi ki:

Kim Allah’in Arsin uzerine istiva ettiğini, yedi semalarin uzerinde oldugunu ikrar etmezse o kimse Kafirdir. Tevbeye davet edilir, eger tevbe ederse ne alâ, aksi halde kafasi vurulur.

(Hakim en Nisaburi, Marifetu Ulumu’l Hadis 1/84)

Abdullâh bin Revâha radîyallâhu anh :

Şehâdet ederim ki Allâh’ın vadi haktır ve cehennem kâfirlerin barınağıdır. Arş suyun üzerinde durmaktadır ve Arşın üstünde Âlemlerin Rabbi vardır.

(Dârimî, er-Reddu ale’l-Cehmiyye: 56/Zehebî,el-Uluv 49)

Abdullâh İbn Mes’ûd radîyallâhu anh:

Arş suyun üstünde, Allâh da Arşın üstündedir. Amellerinizden hiçbir şey O’na gizli kalmaz.

(Lâlekâî, Şerhu Usûli İ’tikâd: 3/438; Zehebî, el-Uluv 79)

Anamız Âişe radîyallâhu anha:

Allâh’a yemin ederim ki eğer ben onu -yani Osman radîyallâhu anh’ın- öldürülmesinden hoş­lansaydım, ben de ‘katlederdim.’ Fakat Arşı’nın üstünde Allâh da biliyor ki, ben onun öldürülmesinden hoşlanan birisi değilim.(Zehebî, el-Uluv li’l-Alîyyi’l-Gaffâr: 79)

Annemiz Zeynep binti cahs radiyAllahu anha:

Sizi Rasûlullâh ile aileleriniz evlendirdi. Beni ise, yedi kat semânın üstünden Allâh Azze ve Celle evlendirdi

(Buhârî, es-Sahîh: 9/124)

İmâm İbn Batta:

Ashâb ve tâbîinden olan Müslümanlar, Allâh’ın semâvâtı üzerin­de, Arşı üstünde mahlûkatından ayrı olduğu hususunda icmâ etmiş­lerdir.

(İbn Batta, el-İbânetu’l-Kubrâ: 7/136)

Tabiinin buyuk mufessiri Dahak Bin Muzahim (ö.105H)

Allah'in bu sözü hakkında şöyle dedi :

Üç kişi arasında gizli bir konuşma olmaz ki, onların dördüncüsü Allah olmasın, ve beş kişi arasında olmaz ki, onların altıncısı Allah olmasın,

Allah Arşının üzerindedir  Ilmi onlar iledir

( Ebû Dâvud, sayfa 353)
demirr
Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 19 Aralık 2017, 16:06:04 »

rana kendinizi boşuna yormayın kelamcılarla tartışan zındık çıkar diye alimler boşuna dememiş eşari kelamcılarını ehli sünnet diye yurturuyolar kendi adamları hariç yutan yok rabbim hidayet etmiyorsa helak etsin.
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #35 : 19 Aralık 2017, 17:59:17 »

rana kendinizi boşuna yormayın kelamcılarla tartışan zındık çıkar diye alimler boşuna dememiş eşari kelamcılarını ehli sünnet diye yurturuyolar kendi adamları hariç yutan yok rabbim hidayet etmiyorsa helak etsin.

Eşarilerde Maturidilerde ehli sünnettir. Sizin burada öncelikle yapmanız gereken manasını anlamadığınız nakilleri papağan gibi tekrarlamak değil, Eşarilerin yada Maturidilerin ehli sünnet olmadığını ispat etmektir. Sen, Eşarilerin ehli sünnet olmadığını körü körüne taklit etmeden ve papağan gibi bazı sözleri tekrarlamadan ispat et. Ama şu kesinki; ya sen ehli sünneti yada Eşari ve Maturidileri tanımıyorsun. Hadi sana hodri meydan, bakalım iddianda samimilerden misin göster bakalım.!!!

Yine; kelam nedir, kelamcılık nedir? Alimler kelam hakkında ne demişler bize bunu süper ilminle (!) izah et.

Üyeliğini sana uyarı olması için sildim, başka bir üyelik alarak sorularıma cevap verebilirsin. Diğer üyelerde demirr isimli üye gibi düşünüyorsa onlarda bu soruların muhatabıdır, dileyen sorulara cevap verebilir.
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.