HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Nisan 2024, 13:40:06

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Camide asılı duran canlı resim  (Okunma Sayısı 7115 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Guven
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Aralık 2011, 00:08:28 »

Selamun Aleyküm Basımdan geçen bir olayı sizlere aktarıyorum: Aksam namazını kılmak üzere bir camiye girdim. Girdiğim camide imamın bulunduğu odanın kapısının camında asılı duran (cocuk resmi) canlı resmi gözüme ilişti. Bende Cebrail (As) ve Rasurullah (sav)arasında geçen  hadisini hatırlayınca rahatsız oldum. Çünkü melekler canlı resminin olduğu yere girmiyorlar. Dayanamadım ve imamın odasına girmek için izin istedim ve selam verdim. İmama bir sual sorabilirmiyim dedim. Evet sizi dinliyorum dedi. Bunun üzerine cami içerisinde canlı resminin uygun olmadığını hadisi söyliyerek anlattım. Bana verdiği cevabı aktarıyorum: Resmin (yüzü) kabeye yönelmemis ise problem teşkil etmez dedi. Verdiği cevap bu. Bu kadar basit bir cevap. Tam camiden çıkarken Cübbeli, uzun sakallı bir hoca daha kapıdan girdi. Ben hemen ona yöneldim ve aynı soruyo hadisi söyleyip ona sordum. Onunda verdiği cevabı aktarıyorum: Resim (cocuğun resmi) göbekten yukarı çekildiği için problem teşkil etmez, fakat olmaması daha iyi dedi.SübhanAllah Canlı resminin kabeye bakması veya göbekten yukarı olması neyi değiştirirki dedim. Sonucta canlı resmi gözü kulağı kaşı herşeyi var. Ya ben hadisin istifadesini yanlıs anladım ya bizim cami imamları yanlıs anlam çıkarıyor. Sizden ricam bu hadisi istifade edermisiniz. Acıklarmısınız lütfen selametle inş.
duygu
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2011, 13:11:35 »

KARDEŞ BU HADİSİN BAŞLIĞI NE SÖYLEDİĞİNİZ HADİSİN BAŞLIĞINI BANA SÖYLERMİSİNİZ.?
hg19151
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2014, 11:08:29 »

selamun aleykum

hayvanlar hakkında bilgi almak amacıyla hazırlanmış kitaplarda bulunan göz vb organların çizimi ile hazırlanmış kitapların evde bulunması da yine meleklerin o odaya girmesine engel midir....((  yani duvara asma gibi özen gösteril miyor ))
Ebu/Ammar
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2014, 19:00:11 »

Âişe radıyAllahu anhâ şöyle dedi:

Cebrâil aleyhisselâm, Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem'e belli bir saatte geleceğini vadetmişti. Vakit gelmiş ama Cebrâil gelmemişti. Resûlullah elinde bulunan sopayı yere attı ve "Allah da Resûlleri de va'dinden caymaz!" dedi. Sonra etrafa bakınmaya başladı. Bir de ne görsün, sedirinin altında bir köpek eniği. Bunun üzerine:

- "Ey Âişe! Bu enik buraya ne zaman girdi?" diye seslendi. Ben:

- Allaha yemin ederim ki, bilmiyorum, dedim.

Emir verdi, köpek yavrusu evden çıkarıldı. Cebrâil aleyhisselâm da hemen geldi. Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem:
- "Bana söz verdin, ben de bekledim, ama gelmedin," dedi. Cebrâil:
- "Gelmemi, evindeki köpek engelledi. Biz melekler içinde köpek ve sûret bulunan eve girmeyiz" cevabını verdi
.

Müslim, Libâs 81. 82. Ayrıca bk. Buhârî, Bedü'l-halk 7, Libâs 94. İbni Mâce, Libâs 44

Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2014, 11:52:38 »

Soru: Basımdan geçen bir olayı sizlere aktarıyorum: Aksam namazını kılmak üzere bir camiye girdim. Girdiğim camide imamın bulunduğu odanın kapısının camında asılı duran (cocuk resmi) canlı resmi gözüme ilişti. Bende Cebrail (As) ve Rasurullah (sav)arasında geçen hadisini hatırlayınca rahatsız oldum. Çünkü melekler canlı resminin olduğu yere girmiyorlar. Dayanamadım ve imamın odasına girmek için izin istedim ve selam verdim. İmama bir sual sorabilirmiyim dedim. Evet sizi dinliyorum dedi. Bunun üzerine cami içerisinde canlı resminin uygun olmadığını hadisi söyliyerek anlattım. Bana verdiği cevabı aktarıyorum: Resmin (yüzü) kabeye yönelmemis ise problem teşkil etmez dedi. Verdiği cevap bu. Bu kadar basit bir cevap. Tam camiden çıkarken Cübbeli, uzun sakallı bir hoca daha kapıdan girdi. Ben hemen ona yöneldim ve aynı soruyo hadisi söyleyip ona sordum. Onunda verdiği cevabı aktarıyorum: Resim (cocuğun resmi) göbekten yukarı çekildiği için problem teşkil etmez, fakat olmaması daha iyi dedi.SübhanAllah Canlı resminin kabeye bakması veya göbekten yukarı olması neyi değiştirirki dedim. Sonucta canlı resmi gözü kulağı kaşı herşeyi var. Ya ben hadisin istifadesini yanlıs anladım ya bizim cami imamları yanlıs anlam çıkarıyor. Sizden ricam bu hadisi istifade edermisiniz. Acıklarmısınız lütfen selametle inş.

Cevap: Canlı olanların (insanların ve hayvanların) resimlerini duvarlara asmak haramdır. Canlı resimlerinin asılı olduğu yerlerde namaz kılmak mekruh olmakla beraber namaz geçerlidir.

Canlı resmi dışında tabiat resimlerinin asılmasında bir mahsur yoktur ve namaz kılınabilir.

Rasulullah (s.a.s) şöyle demiştir:

“İçinde resim bulunan bir eve melekler girmez.” (Buhar, Müslim)

Başka bir rivayette:
“İçinde köpek ve heykeller bulunan bir eve melekler girmez.” (Müslim)

Rasulullah (s.a.s), Cibril (a.s)’in şöyle dediğini haber verdi: “Biz içinde köpek ve resimler bulunan bir eve girmeyiz.” (Tirmizi, sahih)

Rasulullah (s.a.s) şöyle demiştir:

“Bana Cibril (a.s) geldi ve şöyle dedi:

“Dün sana gelmiştim fakat yanına girememiştim. Girmeyişimin sebebi de üzerinde heykeller bulunan perde bezi idi. Orada bir de [Yasak Kelime] vardı, kapının üzerinde de insan resimleri bulunuyordu. Heykellerin başlarının koparılmasını emret ki ağaç şekline dönsün. Örtüden ayak altına atılacak iki minder yapılmasını, köpeğin de dışarı çıkarılmasını söyle!’” Bunun üzerine söylenilenler yapıldı. (Müslim)

Aişe (r.a)’den şöyle rivayet edilmiştir:

“Rasulullah (s.a.s) olmadığı bir sırada ben, ben, yüklüğün önüne, üzerinde resimler bulunan bir bez çekmiştim. Rasulullah (s.a.s) perdeyi görünce, çekip attı. Bu sırada kızgınlıktan yüzü de kızarmıştı. Bana dedi ki:

“Ey Aişe! Kıyamet günü insanların en çok azap görecek olanı Allah (c.c)’ın yarattıklarını taklit edenlerdir.” Aişe (r.a) rivayetine devamla şöyle demiştir:

“Biz o bezi kestik bir veya iki minder yaptık.” (Buhari, Müslim)

Bu hadisler gösteriyor ki evde canlı resmi asılı bir vaziyette tutmak haramdır. Zira böyle yerlere girmekten melekler dahi sakınmaktadırlar. Bu naslar gösteriyor ki, duvarlara canlı resimleri asılmaz. Böyle yerlerde namaz kılmak ise mekruhtur.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.