HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Nisan 2024, 05:47:29

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: CEMALEDDİN KAPLAN VE METİN KAPLAN  (Okunma Sayısı 56665 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bulkînî
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : 21 Aralık 2011, 14:56:56 »

dunyaya son yıllarda seyyıd kutubdan sonra en barız acık ve net sırkı kufru anlatıp sırk fetcasını yayınlatyan ve ınsanları uyaran teblıg ısrsad eden tek alımdır soyleyın su son 20 yılda hangı ılım ehlı alım cıkmıstır butun tagurları sırkı kufru reddeden

Ziyaeddin el-Kudsi.

Cemaleddin Kaplan, ancak Ziyaeddin el-Kudsi'nin talebesi olur. Nitekim Ziyaeddin el-Kudsi'nin İşte Müslüman isimli risalesinden ders yapıyordu.

zeyd01
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 22 Aralık 2011, 12:15:22 »

senın ılmınne ben onun talbesıydım dunyaya son yıllarda seyyıd kutubdan sonra en barız acık ve net sırkı kufru anlatıp sırk fetcasını yayınlatyan ve ınsanları uyaran teblıg ısrsad eden tek alımdır soyleyın su son 20 yılda hangı ılım ehlı alım cıkmıstır butun tagurları sırkı kufru reddeden hatalı yoldasın cemaalledın muvahhıd muslumunaı tekfır etme metın kaplanla cemaalleddın hoc arasında daglar kadar farkvar ıfrat tefrıte gıtme yevmılkıyametde hesabını veremezsın

adem77;
     Senden önce bu forumda (Allahualem niki) yasin diye biri vardı, onunla da yazıştık burada. o da ben onu son zamanlarında tanıyordum talebesi idim (Allahualem) diyordu. Dolayısı kaplan'ın kafir olduğunu ben ikinci üçüncü şahıslardan duymadım tamam mı! Daha fazla detaya gerek yok. Ama şu kadarı var ki; yukarıda da yazdım, sözüm ona c.kaplanın yada bir başkasının akidesinden önce dediğim gibi kişiler önce hele akideleri; yani iman küfür ayrımı konusunda acaba hem fikirlermi ki bir başkasının hükmünü konuşuyorlar. Boşa kürek sallamaktan başka bir şey değil. Ben ve bir başkası ne kadar da bu adam kafirdir desem, sen akideni düzeltip değişmedikçe kâr edecek değildir. Bu adamın akidesin hakkında malumatın yokta küfürdedir diyemezsin olayına girmiyorum, çünkü bu adam seninde bahsettiğin gibi akidesini açıkça söyleyen biridir ve ne akidede olduğu açıktır. Dolayısı ile sorun sahih akideye sahip olunursa ayyuka çıkar.
   Lafı uzatmaya gerek yok bence, ifrat ve tefrit demeden önce itikadın asıllarında bir düşünüp ondan sonra zaten kişilerin hükmü ayan beyan ortaya çıkacaktır.
   Şunu da belirteyim, yani birindeki küfürleri görmek için alim olmaya gerek yok. Dolayısı ile "senin ilmin ne?" gibi soruları olgun düşünen birileri sormaz, sormamalıdır. Üstüme alınmıyorum ama genel olarak bu şekilde yaklaşmak doğru değildir. Yoksa şu çıkar meydana, "ilmi olduğu sanılan kişiye kör taassupçuluk, taklitçilik"...Bir şey söyleyim mi, bu huy ekseriyetle tescillenmiştir ki, kaplancılarda mevcuttur....Allah âlim'dir.

Selam ancak mü'min olanlara olsun.

Din ancak kitap ve mizan ile ayakta durur. Kitap yol gösterir ve demir ise onu destekler. (İmam İbn Teymiyye)
ebab_il
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #17 : 22 Aralık 2011, 16:30:24 »

Zeyd01,

Açık açık avukat tutan ve mahkemeye başvuran küfürdedir demişim. Eğer iddia ettiğiniz gibi avukat tutmuş veya mahkemeye başvurmuşsa kafirdir demişim. Bunları dememe rağmen sence hangi akideye göre değerlendirmiş olabilirim?

Cemaleddin Kaplan dan sonra bugün onun izinden gidenlerin ona iftira attığını düşünüyorum. Onun bugünkü takipçilerinin(oğlu da dahil!) yayınladığı kitabın tahrif edildiği kanaatindeyim. Yine de diyorum ki; iddialar doğruysa Cemaleddin Kaplan küfürdedir!

Sana düşen tek şey kafirlerin elinin altından geçmeyen sağlam bir delil sunmak. Böyle bir delil sunarsan elbette ki Cemaleddin Kaplan da tekfir edilir. Yoksa senin de dediğin gibi, kısır döngü uzaar gider...
zeyd01
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #18 : 22 Aralık 2011, 19:59:03 »

ebab_il,

Hangi akideye göre mi değerlendiriyorsun. Ben nerden bileyim bunu. Ben sadece avukat tutmaya ve mahkemeye başvurmayı küfür görenlerden değilim ki! Yahu sadece sanki avukat ve muhakeme küfür, başka bir şey yok sanki. İşte ondan diyorum ya, önce akide de hemfikir misiniz değil misiniz onu halletmek lazım...

Her neyse falanca birinin akidesini konuşacak değilim inşaAllah. Ama sen nasıl birilerinden sınır gibi çizgi kabul ettiğin "avukat ve muhakeme" meselesinde sağlam delil isteyebiliyorsan, işte sen sağlam (!) yerden zahiren bütün tevhidi sağlamış olduğunu delillendirmen lazımdır. Bu daha mecburidir dar'ın hükmüne göre...

Bu konuda daha fazla yazmak istemiyorum, tarafımdan kapanmıştır inşaAllah.

Selam mü'min olanlara inşaAllah.

Din ancak kitap ve mizan ile ayakta durur. Kitap yol gösterir ve demir ise onu destekler. (İmam İbn Teymiyye)
Melih Saygın
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #19 : 27 Aralık 2011, 15:56:54 »

Cemaleddin Kaplan'ın 1993'de kaleme aldığı ve 1997'de Hilafet Devleti Yayınları aracılığı ile çıkan BEYYİNELER -4- adlı kitapçığın 167-168.sayfalarında yazanları aktarıyorum ;

Ümmet-i Muhammed Gazetesi soruyor ;
Sayın el-Emir ven-Naib Cemaleddin Hocaoğlu!
Braunschweig şehrinde sizin hakkınızda yazılan bir bildiri elimize geçti.
Bu konuda düşünceleriniz nelerdir ?

Cemaleddin cevaplıyor ;
Bu bildiriyi hazırlayanlar gölgelerinden korktuklarından isim ve adreslerini bile verememişler.
Teşkilatımızı ağır suçlarla itham eden bildirinin sorumlularını layık oldukları MAHKEME MERCİİLERİNE ŞİKAYET EDİLECEKTİR.
BU HUSUSTA AVUKATLAR HAREKETE GEÇMİŞTİR...

Cevap)  Eğer bu yazı gerçekten cemaleddin kaplana aitse    bu sözler küfürdür ve sahibi kafirdir. ama kesin olarak ona ait olup olmadığını iyice araştımak lazım.Oğlu metin kaplan ise müslüman değildir küfürleri vardır.

Fahrun Nisa
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #20 : 28 Aralık 2011, 03:51:16 »

cemalettin kaplanin burda yaptigi de
rsin devamini dinleyen varmi??beyyin
e 5 okuyan varmi?acaba gercekte tevb
e ettimi?burdaki dersin sonunda muha
keme konusunada deyindimi.http://www.yo
=4gI2nwBMHdc&feature=related
yasin11
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 29 Aralık 2011, 16:58:58 »

KIM OLURSA OLSUN ISTER ALIM ISTER SEYH ISTER DOCENT ISTER DEKAN ISTER IMAM ISTER HOCA ISTER DOKTOR ISTER PROF ISTER DEKAN ISTER FUKAHA ISTER MUFESSIR ISTER MUCTEHID DELILI BEYYINESI IDDIASI ZANNI ICTIHADI FETVASI ASL OLAN 2DELEILE 1-KURANI KERIME H.Z AllahU TEALAYA 2-SON H.Z PEYGAMBER OLAN H.Z MUHAMMED S.A.V SUNNETINE HADISINE KAVLINE UYMAZSA RED OLUNUR ASLA KABUL OLUNMAZ VE BUNDANDIRKI TAGUT OLMUSLARDIR MUVAHHID MUMINLER ICIN ASL OLAN 2-DELIL GECERLIDIR 1-KURAN KERIM H.Z Allah C.C 2-SUNNET SENIYYE H.Z MUHAMMED S.A.V VE SIRKE KUFRE TAGUTA YONELMEDIKLERI SURECE BU 2DELILE UYARSA VERESETUL ENBIYALARIN 3-ICMAI UMMET 4-KIYASI FUKAHA SOZU YAZISI KITABI KONUSMALARI DOGRUDUR GECERLIDIR BUNUN AKSI OLURSA RED EDERIZ TEKFIR EDERIZ IMANIMIZIN GEREGIDE BUDUR KIMSE AllahTAN DAHA MERHAMETLI OLAMAZ OLDUGUNU IDDIA EDEN TAGUT OLMUSTUR BIZ NEFSIMIZDEN ZEVKIMIZDEN TEKFIR ETMIYORUZ AllahIN BUYRUGU EMRI OLAN KUFURSUZ SIRKSIZBI TEVHID INANCI AllahA IBADET KULLUK VASIFEMIZ MUMIN OLARAK AHIRETE INTIKAL EDIP TEBLIG ETMEK INSANLARI TEVHIDE CAGIRMAK KENDIMIZI YAKITI INSANLAR VE TASLAR OLAN CEHENNEM ATESINDEN KORUMAK

MUHAMMED ABDULHAQ

HICRI : 22 REBÎ'UL-ÂHIR 1433  MILADI : 15-03-2012
müslümcü
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 30 Aralık 2011, 01:23:27 »

insan hata yapar ve hatası fark eder tövbe eder bu unutulmamalı şu şu küfürdür yapan kafir olur denir ama her yapanada nasıl kafir diyeceksiniz farkında olmadan yapmıştır bilmiyordur yada tövbe etmiştir kişinin hayatına bakıyorsun hep mücadeleyle geçmiş kellesini ortaya koymuş evinden yerineden yurdundan olmuş bunları sadece Allah cc rızası için yapmış tekfir ediliyor ya arkadaşlar kusura bakmayın ama sizler ne yaptınız sanki telegol gibi birileri mücadele ediyor herşeyini feda ediyor birileride oturduğu yerden şu kafir bu kafir diyor kusura bakmayın kalpleri Allah cc bilir ama kaplan hocanın zahiri muvahit bir müslüman veya hanzala hocanında aksini iddaa eden varsa ne yaptıysa yorum yapmaktan başka döksün ortaya
müslümcü
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 31 Aralık 2011, 17:33:52 »

bakın kerkes peygabberler müstesna yanlış yapabilir ( şirk ) yani direk şirk olan amellerden bahsetmiyorum üstünde yorum yapıldıktan sonra anlaşılabilen meselelerden bahsediyorum kişi bu noktalarda yanlış yaptı diye kafir değildir çünkü yorum gerektiren durumlarda kişi yanlış anlamış öğrenmiş olabilir ama kuranın ve sahih sünnetin açık ve net doğrudan şirk dediği herşeyi yapan müşriktir benim akidem böyle sami kardeş
müslümcü
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #24 : 01 Ocak 2012, 14:44:13 »

tagutun mahkemesine isteyerek gitmek başka tagutun seni zorla hapsetmesi ve mahkemeye çıkarması başka oraya düşen muvahit kişi zaten tağutu tanımadığı ve muhalefet ettiği için zulme uğruyor ve dercesine göre cezaya mahkum ediliyor.şimdi kuranda taguta muhakeme olmak isteyen kişinin kafir olduğu aşıkar ama olay şu şekilde geçmiyormu birisi var müslüman olduğunu söylüyor ama şeri hükümler kendi alehine çıkacağı için resule sav değil de başka birine muhakeme olmak istiyor şimdi örnek olarak hanzala hocayı ele alalım bu kişinin ömrü hakkı haykırmakla geçmiş ve ceza almış hiçbir alternatifi yok bu olaylar birbirine benzemiyorki ha siz diyorsanız ki isterse tagut sizi ömür boyu mahkum etsin hiçbir alternatifiniz olmasa bile kabulleneceksin ben bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum
müslümcü
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #25 : 03 Ocak 2012, 00:32:03 »

taguta mahkeme olmayı istemek küfürdür muvahhhit olan kişide isteme adına en ufak bir belirti olmaz ama kardeş istemeden yaptığımız bazı şeyler olabilir bu unutulmaması gereken bir gerçek
müslümcü
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #26 : 03 Ocak 2012, 22:54:12 »

kişi puta secde ederse kafir olur kişinin kafasına silah dayayıp puta secde eddirilirse kafir olmaz ikinci şık istemeyerek yapılan kısıma girer kişi dünyalık her hangi birşey için tağuta baş vurursa kafir olur kişi ömrünü hapishadede çürüteceğine çünkü artık hüküm giymiş kurtulma ihtimali yok  karşı tarafta hükmü uygulayacak kudrete sahip ise imanına zede gelmeden şahsi kanaatim bu bence ikrahtır taguta muhakeme olabilir ama 1 ihtimal bile varsa bu ihrah hali ortadan kalkar küfre girer 
Melih Saygın
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #27 : 04 Ocak 2012, 02:50:04 »

kişi puta secde ederse kafir olur kişinin kafasına silah dayayıp puta secde eddirilirse kafir olmaz ikinci şık istemeyerek yapılan kısıma girer kişi dünyalık her hangi birşey için tağuta baş vurursa kafir olur kişi ömrünü hapishadede çürüteceğine çünkü artık hüküm giymiş kurtulma ihtimali yok  karşı tarafta hükmü uygulayacak kudrete sahip ise imanına zede gelmeden şahsi kanaatim bu bence ikrahtır taguta muhakeme olabilir ama 1 ihtimal bile varsa bu ihrah hali ortadan kalkar küfre girer 

Cevap) Bu işler şahsi kanaatle olmuyor Delille oluyor, Uzun süreli hapis ikrahtır ama günümüz mahkemelerinde değil,Şirk ve küfür devamlı işlenirse bu ikrah değildir,günümüz mahkemeleride eski mahkemeler gibi değil Alimlerin sözünü iyi anlamak gerekir yoksa kişi küfürde kalırda haberi olmaz aynı zamanda İslam"ın delillerine ve alimlerine iftira atmış olur.
müslümcü
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #28 : 05 Ocak 2012, 00:07:12 »

melih ahi benim okuduklarımdan anladığım bu yazdıklarımdır kimseye iftira atma gibi bir niyetim yok bilmeden yaptıysamda Allah cc sığınırım bakın şu ortamda Allah cc için yaşayan islamın şıarlarını yüceltmek için çabalayan tabiri caizse kendini feda eden çokaz insan var ve bu insanları zaten herkes bir kalemde harcıyor ben muvahittim diyen bir kişinin kalkıpta önüne geleni tekfir etmesi çok yadırganacak bir durumdur olayları daha çok karmaşıklaştırmaktan başka bir işe yaramayan bu duruma çok üzülüyorum ya arkadaş cihad eden gurupları bile tekfir edenler var nasıl bir birliktelik sağlanacak bu tutumla anlamış değilim kısacası toplumun belki onbinde 1 bu sevdaya düşmüş ama onlarda tevatür olan her konuda birler ama zannı olan konularda farklılık arzettikleri için birbirleri tekfir  ediyorlar ben ne makdisinin ne kaplan hocanın ne hanzala hocanın  nede bunlar gibi ömrünü dinine tevhit üzere vakfetmiş hocaların tekfir edilmesini kabullenemiyorum aksi tutumu sergileyen insanlarında farkında olmadan zarar verdiğini düşünmekteyim
Asım
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #29 : 05 Ocak 2012, 13:20:24 »

s.a

Karşı tarafın küfrü varsa İslam için çalıştığını söylesede küfrü varsa tekfir edilir,Yoksa Allah c.c"tan daha merhametli olduğu iddia edilmiş olunurki buda apaçık küfürdür.
Kur’an-ı Kerim’de ve Rasulullah’ın sünnetinde mü’min ve kafirlerin sıfatları mevcuttur.

Bu sıfatlara göre insanlar hakkında mü’min veya kafir diye hüküm verilir.

Allah ve rasulünün kafir ve müşrik olarak vasıflandırdığı kişileri müslüman olarak kabul etmek veya onların küfründe ve şirkinde şüphe etmek veya onları tekfir etmeye yanaşmamak Allah ve rasulünün hükmüne karşı çıkmak olacağından böyle düşünen kimse küfre girer.
Sayfa: 1 [2] 3 4   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.