HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 15:30:20

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Tağudi rejimin okullarında öğretmenlik yapılır mı?  (Okunma Sayısı 17674 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
-merve-
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Aralık 2010, 11:45:22 »

Tağudi rejimin okullarında öğretmenlik yapılır mı? Bu konuyu genişletirsek tağudi sistemlerde memur olarak calışılır mı?(öğretmen doktor hemşire v.s)
Seyyit
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2010, 13:59:45 »

Bir müslüman:Şirk,küfür,haram olan söz ve eylemlerde bulunmaksızın bir takım vazifelerde bulunabilir.
Müslüman görev alırken şirke,küfre ve harama ve hatta mekruh olan söz ve fiiler de bulunamaz.
Müslüman; görev alırken,İslam inancına(akidesine),İslam şer'atına aykırı olamayan vazifeleri tercih etmelidir.
Müslüman görev alırken kesinlikle;müslümanlara zarar verici ve kendisini hor ve hakir kılıcı,küçük düşürücü vazifeleri yapamaz.
Müslüman harbi kurumlarda görev alamaz.
Müslüman haram olan kurumlarda görev alamaz.
Müslüman zulüm olan kurumlarda görev alamaz.
Küfrün temellerini kuvvetlendirici,şiarlarını yükseltici ve onların şirklerine,haramlarına ,zulümlerine yardım ve destek mahiyetinde bir görev yapamaz.
Şirke,küfre ,harama bulaşmadan,ücret karşılığı kafirlere meşrû olan alanlarda hizmet verebilir yada ücret karşılığı kafirlere meşrû alanlarda fayda sağlayabilir.
Azad
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2010, 18:33:37 »

bu sitenin sorunu ne acaba..
Cevabiniz net degildi o yüzden yeniden sorduk ögretmenlik küfürmüdür degilmidir diye..
Verecek cevabiniz varsa yazin yoksa bilmiyorum deyinde bu silme isi seviyeyi kücültüyor fikrimce..
zeyd01
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2010, 01:45:11 »

soruları lütfen silmeyin ve gerçekten net cevap verin. hüküm nedir? işin sonu nereye varacak? artık hakkı söylemekten kaçınma yöntemi mi oldu bu mesajları silmek.

Din ancak kitap ve mizan ile ayakta durur. Kitap yol gösterir ve demir ise onu destekler. (İmam İbn Teymiyye)
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2010, 11:37:24 »

Azad
bu sitenin sorunu ne acaba..
Cevabiniz net degildi o yüzden yeniden sorduk ögretmenlik küfürmüdür degilmidir diye..
Verecek cevabiniz varsa yazin yoksa bilmiyorum deyinde bu silme isi seviyeyi kücültüyor fikrimce..
Cevap
Cevabımız gayet nettir, şartlar belirtilmiş kişi bu şartlara göre durumu değerlendirecek, okul olabilir başka yerler olabilir

zeyd01
soruları lütfen silmeyin ve gerçekten net cevap verin. hüküm nedir? işin sonu nereye varacak? artık hakkı söylemekten kaçınma yöntemi mi oldu bu mesajları silmek.
Cevap
Hakkı söyleme yöntemimiz hakkı açık bir şekilde yazmaktır, sözlü olarak söylenen bir şey yok, net olarak karşınızda yazılmaktadır, biz burada birilerinin anlayışına göre  yazı yazmıyor, ve birilerinin anlayışına göre siteyi düzenlemiyoruz,Soru genel olarak sorulduğu için genel bir cevap verilmiş lütfen anlayışınızı kontrol edin.  

Soru Tağudi rejimin okullarında öğretmenlik yapılır mı? Bu konuyu genişletirsek tağudi sistemlerde memur olarak calışılır mı?(öğretmen doktor hemşire v.s)

Cevap: öğretmenlik mesleğini elde etmek,  (yani insanlara okuma yazma öğretmek) bu işte uzman olmak,  elbette küfür olan bir amel değildir, ancak  tr okullarında bu şartları oluşturmak çok zor, ancak şartlar oluşursa, öğretmen olmak veya öğretmenlik yapmak küfür olmaz,Şartlar yukarıda  belirtilmiş ..
zeyd01
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2010, 13:18:33 »

Yani şunu mu anlamalıyız; eğer okullarda bulunan küfre şirke düşmez ise öğretmenlik yapılabilir! Bu mu?

ama demiştiniz ki, "harbi kurumda çalışmak, yada küfrün direkleri olan müesseselerde çalışmak caiz değil"...benim bu caiz değilden kasıt küfür olarak algılamam gerekirse (ki bana göre öyle zaten) öğretmenlik mesleği "HARBİ OLAN DEVLETİN DİREKLERİNDEN BİR DİREK DEĞİL MİDİR?" şartlar değişecek?

Din ancak kitap ve mizan ile ayakta durur. Kitap yol gösterir ve demir ise onu destekler. (İmam İbn Teymiyye)
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2010, 13:42:21 »

Verilen cevaplar gayet nettir, ancak siz bana görelerle hareket ederseniz tabiki anlayamazsınız ki biz bana görelere göre cevap vermiyoruz,bizim ölçümüz bana göredeğil?
tr okuları, yani genel olarak şartlar oluşursa dedik, örneğin: bir müslüman öğretmen, özel bir okul veya dersanede yetkili kişiyle anlaşarak yukarıda belirtilen şartlar dahilinde görev yapabilir, bu özel veya genel olan  hastanelerde çalışmak isteyen hemşire veya doktorlar içinde geçerlidir.Öğretmenlik, veya doktor, hemşire, gibi meslekler küfür değil, önemli olan yukarıda belirtiğimiz şarların oluştuğu bir yerde görev almasıdır...
Azad
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2010, 14:23:07 »

"yani genel olarak şartlar oluşursa dedik" sanirim sorun burada..
Biz suan turdeki mevcut durumdan bahsediyoruz..ve soruyu soran kiside Allahu alem..
Fakat siz nedense varsayimlarla cevap veriyorsunuz..
Sizin net cevap dediginiz seyleri zaten soruyu soranda bilyor..
Bir müslüman:Şirk,küfür,haram olan söz ve eylemlerde bulunmaksızın bir takım vazifelerde bulunabilir.
Müslüman görev alırken şirke,küfre ve harama ve hatta mekruh olan söz ve fiiler de bulunamaz.
Müslüman; görev alırken,İslam inancına(akidesine),İslam şer'atına aykırı olamayan vazifeleri tercih etmelidir.
Müslüman görev alırken kesinlikle;müslümanlara zarar verici ve kendisini hor ve hakir kılıcı,küçük düşürücü vazifeleri yapamaz.
Küfrün temellerini kuvvetlendirici,şiarlarını yükseltici ve onların şirklerine,haramlarına ,zulümlerine yardım ve destek mahiyetinde bir görev yapamaz.
Şirke,küfre ,harama bulaşmadan,ücret karşılığı kafirlere meşrû olan alanlarda hizmet verebilir yada ücret karşılığı kafirlere meşrû alanlarda fayda sağlayabilir.
Yani müslümanim diyen herkez zaten bunlari bilir yani..
Asil sorun suan ki mevcut düzende mili egitim harbi bir kurummudur? Bu kurumda calismak "Küfrün temellerini kuvvetlendirici,şiarlarını yükseltici ve onların şirklerine,haramlarına ,zulümlerine yardım ve destek mahiyetinde bir görev"midir?
Milli egitim "zulüm olan kurum"mudur?
Ögretmenlik veya milli egitim "müslümanlara zarar verici ve kendisini hor ve hakir kılıcı,küçük düşürücü" bir vazife veya kurummudur?

Yani vermis oldugunuz cevap aslinda ayni soruyu baska bir sekilde soru sorana geri yöneltiyor..
Buyrum bu sorulara vereceginiz cevap daha net olacaktir ins.
Yağmur
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2010, 17:12:40 »

Verilen cevaplar gayet nettir, ancak siz bana görelerle hareket ederseniz tabiki anlayamazsınız ki biz bana görelere göre cevap vermiyoruz,bizim ölçümüz bana göredeğil?
tr okuları, yani genel olarak şartlar oluşursa dedik, örneğin: bir müslüman öğretmen, özel bir okul veya dersanede yetkili kişiyle anlaşarak yukarıda belirtilen şartlar dahilinde görev yapabilir, bu özel veya genel olan  hastanelerde çalışmak isteyen hemşire veya doktorlar içinde geçerlidir.Öğretmenlik, veya doktor, hemşire, gibi meslekler küfür değil, önemli olan yukarıda belirtiğimiz şarların oluştuğu bir yerde görev almasıdır...

milli eğitim okul vs bunlar harbi hükmünde midir?
Yağmur
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2010, 19:29:08 »

Birde bu şartlar sadece erkekler için mi  şirk küfür harama bulaşmadan bayanlar için görüş nedir?
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2010, 21:14:53 »

Küfür devletlerinin, sosyal hayatı düzenlemek, ve yönlendirmek adına inşa ettiği kurumlar, ve çıkardıkları kanunların amacı, kendi küfür sistemlerinin temellerini sağlamlaştırmaK, küfrün temellerini kuvvetlendirici, şiarlarını yükseltici amaçlıdır,
yani bütün inşa ettiği kurumlar kendisi için birer sütün görevi görmektedir,      
hatta insanlara yardım amaçlı kurulan kuruluşlar bile,
okullar hastaneler diyanet, ziraat, su işleri, vs,bu gibi yerlerde şartlar oluşursa Müslümanlar istisna teşkil eden bazı küfür sistemlerinin kurumlarında, veya harbi olan kimselerin yanında çalışması bizatihi küfür olmaz, örneğin Yusuf a.s firavunun verdiği görevi yaptığı gibi, bazı köle olan Müslümanların, İslam ın en koyu düşmanları olan Mekke müşriklerinin yanında çalışması gibi.
Milli eğitim kurumu tağutlara en çok kul , köle, kazandıran harbi bir kurumdur, ancak bu demek değildirki milli eğitimin bünyesi altındaki kurumlarda çalışılmaz,
Günümüz için de şöyle bir örnek verebiliriz: diyelim ki şartlar oluştu, bir Müslüman sadece bir okulda din dersi öğretmenliğini yapıyor ve çocuklara İslam ı güzel bir şekilde öğretiyorsa, neden küfür olsun? Veya neden onların küfürlerini şiarlarını yükseltici olsun?  bu düşmanı kendi silahıyla vurmaktan başka bir şey değildir….
server
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2010, 00:27:19 »

size bisorum olacak
bikişicamilerdehocalık yapa bilirmi
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Aralık 2010, 11:14:14 »

Bu konu geneleştirilecek bir konu değildir, bu konuda önemli olan islam alimlerinin belirlediği şartların oluşması, şartlar yukarıda belirtildi, bu konu anlamak isteyenler için nettir, ancak anlamak istemeyenler bize soru sormak yerine konuyu izah etsinler bizde onların deruni ilimlerinden faydalanalım….
muhammed yusuf
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Eylül 2013, 18:16:35 »

Küfür devletlerinin, sosyal hayatı düzenlemek, ve yönlendirmek adına inşa ettiği kurumlar, ve çıkardıkları kanunların amacı, kendi küfür sistemlerinin temellerini sağlamlaştırmaK, küfrün temellerini kuvvetlendirici, şiarlarını yükseltici amaçlıdır,
yani bütün inşa ettiği kurumlar kendisi için birer sütün görevi görmektedir,      
hatta insanlara yardım amaçlı kurulan kuruluşlar bile,
okullar hastaneler diyanet, ziraat, su işleri, vs,bu gibi yerlerde şartlar oluşursa Müslümanlar istisna teşkil eden bazı küfür sistemlerinin kurumlarında, veya harbi olan kimselerin yanında çalışması bizatihi küfür olmaz, örneğin Yusuf a.s firavunun verdiği görevi yaptığı gibi, bazı köle olan Müslümanların, İslam ın en koyu düşmanları olan Mekke müşriklerinin yanında çalışması gibi.
Milli eğitim kurumu tağutlara en çok kul , köle, kazandıran harbi bir kurumdur, ancak bu demek değildirki milli eğitimin bünyesi altındaki kurumlarda çalışılmaz,
Günümüz için de şöyle bir örnek verebiliriz: diyelim ki şartlar oluştu, bir Müslüman sadece bir okulda din dersi öğretmenliğini yapıyor ve çocuklara İslam ı güzel bir şekilde öğretiyorsa, neden küfür olsun? Veya neden onların küfürlerini şiarlarını yükseltici olsun?  bu düşmanı kendi silahıyla vurmaktan başka bir şey değildir….
    kafirin silahı ile silahlanmak mı subhanAllah bu hükümden bunumu çıkardınız ...//başta küfür sistemlerinin temelini sağlamlaştırmak veyahut onun gibi örnekler ile güzel izah etmiştiniz ama silahlanmak olayı böyle anlamanız çok garip .. Biz Müslümanlar olarak düşmanın silahı ile silahlanacağız. Yoksa onların ahlakı ile ahlaklanmayacağız.

Askeri ve siyasi kuvvet kafirin elinde olursa zulme,  Müslümanların elinde olursa adalete vasıta olur. Bu yüzden İslam toplumları askeri ve siyasi açıdan kuvvetli olması gerekir. biz bu hadisten bunu anlarız ..tevfık Allah swt den hata etmek beşere mahsustur ..
Lokman 13
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Ekim 2017, 19:13:13 »

Selamun aleykum    Bir öğretmen yada devletin başka bir kurumunda eğitimci olan bir Müslüman  kurumu temsilen iller arası yada devleti temsilen ülkeler arası müsabakalara katılabilirmi? spor, yada başka alanlardaki her hangi bir yarışmaya gidebilirmi?
Bilindiği gibi bu durumlarda okulun arması yada devletin bayrağı giysilerin üzerinde açıkça bulunur,böyle giysileri giymede  bir  sakınca varmıdır?
Sayfa: [1] 2   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.