HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Nisan 2024, 00:32:35

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: tesbih namazı  (Okunma Sayısı 6421 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ŞURA
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Ocak 2010, 00:04:39 »

Ben dinimizde tesbih namazı diye bi namaz olup olmadını ögrenmek istiyorum.normal namaz dört rekatlık bi namaz gibi kılınan ama sürelerin arkalarında ve rukude secdede okunan sübhanAllahi velhamdulillahi vele ilahe  illAllahu Allahu akber vele havle vela guvvete illabillahil aliyyilaziiym.duası buşekilde. Gülümseme
müşriklerdenberi
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2015, 15:12:16 »

Bu konuyu aydınlatırmısınız?
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2015, 19:21:08 »

Soru : Ben dinimizde tesbih namazı diye bi namaz olup olmadını ögrenmek istiyorum.normal namaz dört rekatlık bi namaz gibi kılınan ama sürelerin arkalarında ve rukude secdede okunan sübhanAllahi velhamdulillahi vele ilahe  illAllahu Allahu akber vele havle vela guvvete illabillahil aliyyilaziiym.duası buşekilde.

Cevap: Kerahat vakti olmayan her vakitte, ister her gün, ister her gece, ister her hafta, ister her ay, isterse ömür boyunca bir kere tesbih namazı kılmak müstehaptır. Çünkü onun sevabı çoktur. Bu namaz dört rekât olup ister bir selamla, ister ikişer rekât ayrı kılınmak suretiyle iki selamla kılınabilir.

Bu namazda üç yüz defa; “SubhanAllah ve’l-hamdu lillah ve la ilahe illAllahu vAllahu ekber” söylenir.

Bir rivayette ise bu sözlere ek olarak; “La havla ve la kuvvete illa billâh” söylenir.
Bu sözler her rekâtte yetmiş beş defa söylenir.
Şöyle ki; Sena duasından (yani; subhanekeden) sonra on beş sefer, Fatiha ve zammı sure okunması sonrası on sefer, rükûda on sefer, rükûdan kalktıktan sonra on sefer, her iki secdenin her birinde on sefer, her iki secde arası oturuşun her birinde on sefer, ruku ve secde tesbihlerinden sonra on sefer söylenir. Şayet bu sözler söylenilmesi gereken yerde söylenmeyip unutulursa, sayı tamamlansın diye bir başka yerde telafi edilir ki böylece üç yüz defa söylenmiş olsun. Yapılan teşbihler parmakla sayılmaz. Bu sebeple kişi şayet kalbiyle bunu ezberleyebilirse kalbiyle yapar, kalbiyle ezberleyemezse parmakları hafif hareket ettirerek sayabilir.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.