HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Nisan 2024, 11:08:15

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Yusuf 76'yla ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 6930 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Abdurrahman Sadık
Ziyaretçi
« : 06 Ocak 2010, 10:07:04 »

Bir kişinin bana sorduğu Yusuf 76 ile ilgili sorduğu soruyu size danışmak istiyorum.

İşte biz Yusuf için böyle bir plan hazırladık. (Aksi halde) kralın dinine göre kardeşini alıkoyamazdı.

Bazı kimseler bu ayetten Yusuf Aleyhisselamın Kralın yasalarıyla hükmedip bu meselede İsrailloğullarının Şeriatına döndüğünü iddia ediyormuş.  (Yusuf Aleyhisselamı bu iftiradan tenzih ederim.) Bunu da, hep İsrailloğullarının Şeriatıyla hükmetseydi Allah niye ayrıca bu meselede o dilediği gibi davrandı diye bildirdi diyerek delillendirmeye çalışıyormuş, ayeti çeşitli tefsirlerden ve meseleyi de Asrımızın Yesakından okudum ama tam bir cevab veremedim, siz ne dersiniz?
ιвηι тєумιуує
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2010, 18:17:48 »

Soru: Bir kişinin bana sorduğu Yusuf 76 ile ilgili sorduğu soruyu size danışmak istiyorum.

İşte biz Yusuf için böyle bir plan hazırladık. (Aksi halde) kralın dinine göre kardeşini alıkoyamazdı.

Bazı kimseler bu ayetten Yusuf Aleyhisselamın Kralın yasalarıyla hükmedip bu meselede İsrailloğullarının Şeriatına döndüğünü iddia ediyormuş.  (Yusuf Aleyhisselamı bu iftiradan tenzih ederim.) Bunu da, hep İsrailloğullarının Şeriatıyla hükmetseydi Allah niye ayrıca bu meselede o dilediği gibi davrandı diye bildirdi diyerek delillendirmeye çalışıyormuş, ayeti çeşitli tefsirlerden ve meseleyi de Asrımızın Yesakından okudum ama tam bir cevab veremedim, siz ne dersiniz?

Cevap: Yusuf: 76 ayetini kendine delil alarak, küfür hükümlerle hükmetmenin caiz olduğunu iddia etmek sapıklıktan ibaret olup ayeti sapık tevillerle tahrif etmekten başka bir şey değildir. Nitekim bu ayet hiçbir alim tarafından bu şekilde yorumlamamıştır. Çünkü gerek ayetteki bedihi açık ifadeler kullanılmış, herhangi bir mücmellik (kapalılık) söz konusu değildir.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“İşte biz, Yusuf için böyle bir plan kullandık. Bu planı kullanmasaydı, kralın dinine (kanunlarına) göre kardeşini alıkoyamazdı.” (Yusuf: 76)

Yusuf (a.s) kralın yanında görev aldığı zaman kralın emirlerine itaat ederek görev yapmamış, onun dinine ve kanunlarına asla boyun eğmemiş ve onunla amel de etmemiş, bilakis kraldan tamamiyle bağımsız olarak dilediği hükümleri uygulamıştır. Böyle olmamış olsaydı kardeşini yanında alıkoyması asla söz konusu olmazdı. Şöyleki;

Bu ayette, Yusuf (a.s)’un kralın kanuna göre hareket etmediği açıktır. Zira Allah (c.c), eğer Yusuf (a.s) için öğretilen plan söz konusu olmasaydı kralın kanuna göre kardeşini alıkoyamazdı. Çünkü kralın kanununda hırsızlık yapan kimsenin alıkonması söz konusu değildir. Bu da gösteriyor ki Yusuf (a.s) kralın kanuna göre değil, İslam kanuna göre hareket etmiştir.

Çünkü ayette ki; "kralın dinine (kanunlarına) göre kardeşini alıkoyamazdı" ifadesi bunu göstermektedir. Kralın dininde hırsızlık yapan kimsenin alıkonması şeklinde bir kanun olmayıp ve olmadığı için böyle bir kanuna göre alıkoymakta söz konusu değildir. Yusuf (a.s)'a verilen görev çok özel bir görevdi. Bu görev daha önce hiçbir kimseye verilmemişti.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:  

“İşte biz Yusuf için böyle bir plan hazırladık. (Aksi halde) kralın dinine (kanununa) göre kardeşini alıkoyamazdı.” (Yusuf: 76)  

Bu ayette belirtilen kralın dininden kasıt; koymuş olduğu kanunlar ve vermiş olduğu hükümlerdir. (Taberi, Kurtubi, İbni Kesir ve başka tefsirlerde böyle geçer)

Yusuf (a.s), Allah (c.c)’ın şeriatine muhalif olan bir kanunu hiçbir zaman ve asla uygulamamış, İnsan ürünü kanunlarda görev almak için teşri meclisi olan parlementoya girerek beşer kanunlarına ihlasla bağlı kalacağına ve sadakat göstereceğine dair yemin eden kimselerin yaptığı gibi küfür ve şirklerinde kafirlere ortak olmamıştır. Zira nebi ve rasuller şirk ve haramdan korunmuşturlar. Bu sebeble şirk ve haram işlemezler.

Yusuf (a.s) hakkında böyle bir iddia apaçık iftiradır. Zira böyle bir iddia sahibi akli sıkıntılar yaşayan ve ayetleri akli olarak sapık tevillerle tahrif etmektedir. Çünkü ayetteki ifade açık olup, Yusuf (a.s)'ın kralın kanunlarıyla değil, Allah'ın kanunlarıyla hükmettiğinin apaçık bir delilidir. Bu ayetten kralın hükümleriyle hükmetme söz konusu değildir. Zira hiç tefsir ilminden anlamayan bir kişi bile burada Yusuf (a.s)'ın kralın kanunlarına göre hükmetmediğini iyice anlar.

Yusuf (a.s), devletin kanunlarına bağlı değildi ve o kanunlara uymuyordu. Onun görevi özeldi ve böyle bir görev daha önce hiç kimseye verilmemişti. Allah (c.c) ona yardım etmeseydi böyle bir görev onun için söz konusu olamazdı. Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

“Böylece biz Yusuf’u (emin) bir yere yerleştirdik. Orada dilediği gibi davranırdı.” (Yusuf: 56)

Yusuf (a.s), yönetimde görev alırken Allah (c.c)’ın yardımıyla dilediği gibi davranacak şekilde görev almıştır. Allah (c.c) ayette:

“Orada dilediği gibi davranırdı” buyurduğu üzere, Yusuf (a.s) yönetme konusunda dilediği gibi davranmaktaydı. Kralın hükümlerine bağlı değildi ve onun hükümleriyle asla hükmetmemişti. O, sadece Allah (c.c)’ın kanunlarını uygulamıştı ve kral da bu konuda ona herhangi bir itirazda bulunmamıştı. Zira kral, ne bakan ne vezir hiç kimseye verilmeyen bir dokunulmazlığı ona vermişti.

Bu dokunulmazlık, zamanımızdaki kafir devletlerde bakanlık yapanların sahip olduğu dokunulmazlık gibi değildir. Allah (c.c) bu konuyla ilgili olarak şöyle buyuruyor:

“Hükümdar şöyle demişti: “Onu bana getirin de kendime has (müşavir) yapayım.” Onunla konuşunca da demişti ki: “Bugün artık sen, nezdimde güvenilir bir mevki sahibisin.” (Yusuf: 54)

Yusuf (a.s), Allah (c.c)’ın buyurduğu gibi görevinde dilediği gibi hükmetmekte, dilediği gibi davranmakta, dilediğine vermekte, dilediğine vermemekteydi ve hiç kimseye karşı da sorumlu değildi.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.