HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 05:03:55

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: veysel karani  (Okunma Sayısı 6936 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bedo
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Mayıs 2009, 12:55:18 »

selamun aleikum

ben avrupada yasiyorum ve burada bazi müslümanlara veysel karaniyi anlattim ve hic kimse bu insani duymamis,ister müslüman olsun ister kendini müslüman sayan müsrikler olsun hic kimseye rastlamadim,sadece türkler taniyor...veysel karani ile anlatilan hadisler sahihmi yoksa uydurmami?

selamlar

Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2015, 19:37:28 »

Cevap: Avrupadaki insanların Veysel Karani olarak bilmemesi normaldir. Çünkü hadislerde bu isimle anılmamaktadır.

İmam Nevevi (rh.a) derki:

"Adı Uveys b. Âmir'dir. Müslim bunu burada böylece rivayet etmiştir. Meşhur olan ismi de budur. İbn Mâkulâ dedi ki: "Uveys b. Amr olduğu da söylenir." dediklerine göre künyesi Ebu Amr'dır." (İmam Nevevi: Müslim Şerhi el-Minhac, c. 10, s. 498)

Veysel Karani (rh.a) hakkında bahsedilen hadis ise Müslim'de geçmekte ve sahihtir.

Ömer (r.a) şöyle demiştir: Ben, Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)'i şöyle buyururken dinledim: "Tabiinin en hayırlısı şüphesiz kendisine Uveys (Veysel Karani) denilen zattır. Onun bir annesi vardır. Onda bir beyazlık vardı. Kendisinden sizin için mağfiret dilemesini isteyin." (Müslim: 6438)

Bir başka hadiste ise Ömer (r.a): "Ben Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)'i şöyle buyururken dinledim: "Yanınıza Uveys b. Âmir Yemenlilerin yardımcı kuvvetleri ile birlikte gelecektir. O Murad'lılardan sonra Karen'lilerdendir. Onun bir baraş hastalığı vardı. Bir dirhem kadarlık bir yer dışında o hastalığı iyileşti. Onun bir annesi var. Kendisi annesine çok iyi davranır. Eğer Allah adına yemin ederse Allah onun yeminini gerçekleştirir. Eğer senin için mağfiret dilemesini isteyebilirsen yap." (Müslim: 6439)
bedo
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2015, 11:15:15 »

6 sene önce sorulmuş bir soru. Valla ben bile sorduğumu unutmuştum
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.