HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 08:59:09

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: SORU  (Okunma Sayısı 12357 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kayyım
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Nisan 2009, 20:00:33 »

BOS OY KULLANMAK SANDIGA GİTMEK CAİZMİDİR

Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2017, 12:57:34 »

BOS OY KULLANMAK SANDIGA GİTMEK CAİZMİDİR

Cevap: Boş oy kullanmak demek; hiçbir şekilde hiçbir siyasi partiyi kabul etmiyorum, benimsemiyorum demektir. Bu şekilde yapmak gidip seçim sandığındaki görevliye ya  da bu işi düzenleyen seçim kuruluna ben sizin ortaya koyduğunuz partilerden hiç birisini seçmiyorum, ben bu seçimlerden beriyim, demek gibidir. Zira boş oy kullanmak şayet seçim açısından bir etki oluştursaydı o zaman seçim sonuçlarında herhangi bir partinin iktidar olması açısından etkili olurdu. Tam aksine bütün siyasi partilerin kazanmasını etkisiz hale getiriyor. Bu sebeple bütün halk boş oy kullansa hiçbir siyasi parti iktidara gelemeyeceği gibi seçimler de geçersiz ilan edilir ve yeniden seçim yapılır.

Yazının buraya kadar olan kısmı; boş oy ya da tahrif edilmiş oy kullanılması katılımın önemsenmediği demokrasiler için geçerlidir. Ancak belli demokratik sistemlerde katılım önemseniyor, boş oy veya tahrif edilmiş oy atılmış olsa bile bu şekilde katılım dikkate alınarak, demokrasinin bir zaferi olarak kabul ediliyorsa işte böyle demokrasilerde boş oy ya da tahrif edilmiş oy atılmasının hiç bir önemi yoktur. Böyle bir durum katılan kişiyi bağlar. Çünkü bu şekilde yapılan katılım, demokrasiyi ve demokrasi yanlılarını desteklemekten sayılır.

Seçimlerde sandık başına gitmek mutlak olarak seçim sistemini kabul manasına gelmez. Bu şekilde bir amel kabul olarak da değerlendirilebilir, red olarak da değerlendirilebilir. Bu sebeple oraya giden kimselerin amellerine göre bu duruma hüküm verilir. Örneğin; oraya giden kimseler bu seçim sistemini benimseyerek gitmişlerse ister kabul oyu atsınlar, ister red oyu onlar böyle yapmakla küfür işlemişlerdir. Fakat oraya giden kimseler bu seçim sistemini benimsemeyerek gitmişler ve bununla birlikte onları kabul etmediklerini boş oyla (ki bunu yukarıda açıkladık) ya da oyu tahrif ederek göstermişlerdir. Bununla birlikte oy sandığına gitme konusunda en güzel davranış oraya gidilmemesidir.
Bununla birlikte katılımın önemsendiği demokrasilerde boş oy veya tahrif edilmiş oy atmak için dahi olsa asla gitmemek gerekir.

Huzeyfe.arslan
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2017, 19:08:31 »

Esselamun Aleykum.

Kişiyi zorluyorlar oy kullanması için kişi boş atıyor
fakat oyları sayan kişiler bunu herhangi bir partinin
oyu içine atıp o partinin oyu olarak sayıyor bu boş
oy atan kişiyi bağlar mı
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.