HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Nisan 2024, 21:20:27

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: kadının saçını topuz yapması caizmidir  (Okunma Sayısı 22940 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ensari
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Kasım 2008, 14:49:39 »

kadının saçını topuz yapması caizmidir
Zeyneb binti Fâtıma
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2015, 20:41:12 »

Özür dileyerek soruyorum kaş ortasını almakda harammıdır?
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2015, 12:25:53 »

Soru: Özür dileyerek soruyorum kaş ortasını almakda harammıdır?

Cevap: Hadislerde yasaklanan, kaşları inceltmek olup vücutta zararlı olan kılları almak değildir. Bu sebeple bir bayanın kaşları arasındaki kılları (kaşları inceltmeksizin) veya yüzündeki kılları almasında bir mahsur yoktur.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
yasmin.
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2015, 13:06:08 »

Selamun aleykum, kadının evinde saçı topuz ve baş örtüsünde topuzu belli olduğu halde namaz kılmasında bir sakınca var mıdır? Tabi deve hörgücü denilecek kadar bir topuzdan bahsetmiyorum ama topuz olduğu belli. Allah'a emanet olun..
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2015, 13:37:27 »

Soru: kadının evinde saçı topuz ve baş örtüsünde topuzu belli olduğu halde namaz kılmasında bir sakınca var mıdır? Tabi deve hörgücü denilecek kadar bir topuzdan bahsetmiyorum ama topuz olduğu belli.

Cevap: Namahrem kimselerin olmaması halinde kadının evinde, bahsettiğiniz şekilde saçını topuz yapmasında ve bu şekilde namaz kılmasında bir sakınca yoktur. Zira caiz olmayan; kadının namahrem kimselerin yanında saçını açması veya gizlenmesi gereken ziynetlerini teşhir etmesidir.  Aynı şekilde saçını topuz yapmak da, toplumda fitne uyandırdığı, toplumu ifsad ettiği ve namahrem olanlara karşı tesettür ölçülerine riayet edilmediği için haramdır. Fakat kadının evde başını açmasında, saçını topuz yapmasında veya namazda bu şekilde durmasında bahsi geçen durumlar söz konusu olmadığı için, bunda bir sakınca yoktur.

Davamızın sonu;
yasmin.
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2015, 18:07:02 »

Allah sizden razı olsun, ecrinizi versin..
Zeyneb binti Fâtıma
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2015, 01:31:40 »

ama ben şöyle bi sey okumustum
Abdullah b. Abbas (r.a) dan:
O Abdullah b. al Harisi saclarini arkaya toplamis bir halde namaz kilarken gorunce kalkti ve saclarini dagitmaya basladi. Abdullah b. el Haris namazini bitirince İbn Abbas'a donerek:
-Benim basimdan sanane? dedi.
İbn Abbas:
-Rasulullah'in şoyle buyurdugunu duydum. (Saclarini) boyle yapan kollari bagli oldugu halde namaz kilan gibidir dedi
(Sunun'un- Nesei)
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2015, 04:00:46 »

Soru: ama ben şöyle bi sey okumustum
Abdullah b. Abbas (r.a) dan:
O Abdullah b. al Harisi saclarini arkaya toplamis bir halde namaz kilarken gorunce kalkti ve saclarini dagitmaya basladi. Abdullah b. el Haris namazini bitirince İbn Abbas'a donerek:
-Benim basimdan sanane? dedi.
İbn Abbas:
-Rasulullah'in şoyle buyurdugunu duydum. (Saclarini) boyle yapan kollari bagli oldugu halde namaz kilan gibidir dedi(Sunun'un- Nesei)

Cevap: Bu hadisin, cevabımızda geçen hüküm ile alakası yoktur. Zira bu hadis, erkeğin saçlarını toplayarak namaz kılmasıyla alakalıdır. Hadise göre; erkeğin saçlarını toplayarak namaz kılmasında kerahat vardır. Fakat bu, erkeklerle alakalı bir hüküm olup, kadın için böyle değildir. Kadının evinde veya namazda fitne korkusu ve namahrem bir kimsenin bulunmaması halinde saçını toplamasında veya topuz yapmasında bir mahsur yoktur.

Davamızın sonu;
yasmin.
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2015, 21:52:54 »

Selamun aleykum, erkeklerde saç uzatmanın ölçüsü nedir? Saçın sakalın birbirine karışması ya da dağınık durmasının hükmü nedir? Allah razı olsun..
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.