HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 02:43:53

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: ihtilaflı mevzular  (Okunma Sayısı 8994 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Asım
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Şubat 2008, 00:19:21 »

s.a

Bir müslüman Alimler arasında ihtilaflı olan bir mevzuda mesela bir alim bir mevzuya haram diyor bu müslümanda bu alimin delilini ve görüşünü alıp sağlam gördüğünden ve o olaya haram olarak bakıyor. Peki   zor durumlarda diğer alimlerin helal olan görüşlerini almaya islamda delil varmı.onların görüşünü zayıf gördüğü halde.
osman
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2008, 14:35:50 »

a.s soruya bir kac soru daha eklemek istiyorum

-itilaf nedir?
-itilaflı konular nelerdir?
-her konuda itilaf olurmu?
-itilaf lı olması kişiye secme hakkımı sağlar?
-delile dayanan itilafta iki dogru görüşmü ortaya cıkmış oluyor kişiler istedgini sağlam görme yada hangisini hangi usule göre zayıf görmeli ve ya görmek zorundamı?
-usul bilmeyen kişi bu durumda ne yapmalıdır?
-hadislerin sağlam oldugunu hangi kıstasa göre belirlenir usul bilmeyen kişiler bunu ayırabilirmi farkı görebilirmi?
-kimler itilaf eder ?
-itilafın cıkış sebebi başlıca nelerdir?
-Bir delilden iki farklı anlayış cıkarmı başlıca bunları acıklarmısınız?

selam ve dua ile...

Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2016, 12:53:58 »

Soru:  Bir müslüman Alimler arasında ihtilaflı olan bir mevzuda mesela bir alim bir mevzuya haram diyor bu müslümanda bu alimin delilini ve görüşünü alıp sağlam gördüğünden ve o olaya haram olarak bakıyor. Peki   zor durumlarda diğer alimlerin helal olan görüşlerini almaya islamda delil varmı.onların görüşünü zayıf gördüğü halde.

Cevap: Bir Müslümanın inandığına göre hareket etmesi gerekir. Eğer bir konuda âlimlerin ihtilafı varsa, bu konuda kesin bir hüküm yok demektir. İhtilaf olan konuda hangi âlimin görüşü tercih edilmişse, onun uygulanması gerekir yoksa heva ve hevese göre kolay gelen hüküm seçilemez. Ancak zor duruma düşüldüğü zaman, mecburiyetten dolayı kolay gelen görüş az kuvvetli olsa bile delili ile birlikte alınabilir. Ama her zaman kendine kolay gelen âlimlerin görüşlerini almak caiz değildir.

Örneğin:
İslam'a göre kuvvetli olan görüş; Müslümanın kâfir akrabasından miras almamasıdır. Ama bazı âlimlerin görüşüne göre, Müslüman kâfir akrabasından miras alır.

Müslümanın kâfir akrabasından miras almaması görüşü daru’l İslam’da uygulanır ancak daru’l harpte olunduğu zaman, kâfirlerden miras alabilir. Fakat bir kişi, bu konuda diğer görüşü uygularsa haram işlemiş sayılmaz.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2016, 13:14:53 »

Soru: a.s soruya bir kac soru daha eklemek istiyorum
-itilaf nedir?

Cevap: İhtilaf denildiği zaman kastedilen, müçtehidler arasındaki ihtilaftır yoksa fertler arasında olan ihtilaf kastedilmez.

Soru: -itilaflı konular nelerdir?
-her konuda itilaf olurmu?

Cevap: Her konuda ihtilaf olmaz. İhtilaf asla aslı-d din meselelerinde, muhkem ayetlerde ve kat’i naslarda olmaz. İhtilaf, sadece delaleti zanni, yani birkaç manaya gelen ayet ve hadislerde veya nasih mensuh olan delillerde, geneli haslaştıran, mutlakı ammlaştıran hadisler söz konusu olduğunda olur.

Soru: -itilaf lı olması kişiye secme hakkımı sağlar?

Cevap: Âlimlerin bir delil üzerinde ihtilaf etmesi, delili farklı anlamalarından veya bir takım delillerin birine ulaşıp diğerine ulaşmamasından kaynaklanır. Avam olan bir kişilerin müçtehidlerin ihtilaf ettiği konularda kendine kolay gelen hükmü seçmeyerek bir mezhebe tabi olması efdal olandır.

Soru: -delile dayanan itilafta iki dogru görüşmü ortaya cıkmış oluyor

Cevap: Hayır, asla iki doğru ortaya çıkmış olmaz, çünkü Allah (c.c) katındaki doğru tektir. Fakat Allah (c.c) katında hangisinin doğru olduğu bilinmediği için müçtehitler içtihat yapar.

Rasulullah (s.a.s) Beni Kureyza üzerine bir grup Müslümanı göndereceği zaman, onlara; “Beni Kureyza’ya varmadan önce hiç kimse namaz kılmasın!” buyurdu. Sahabeler yolda ilerlerken ikindi namazı vaktinin girmesi üzerine namazın Beni Kureyza topraklarına ulaşmadan kılınıp kılınmayacağı ve bunun Rasulullah (s.a.s)’ın emrine muhalefet olup olmayacağı hususunda ihtilaf ettiler. Bir kısmı: “Peygamberimiz verdiği bu emirle namazı kaçırmamızı istemedi” diyerek namazlarını yolda kıldılar. Bir kısmı da: “Biz namazı ancak Beni Kureyza yurdunda kılarız” diyerek namazlarını oraya varıncaya kadar kılmadılar.

Sahabelerin bu durumu Rasulullah (s.a.s)’a intikal edince o, iki tarafı da tenkit etmedi; hâlbuki o bu sözü söylerken kastı birdir, bu söz ile iki kastı yoktur. Ama sahabeler bu sözden iki manayı anladılar ve Rasulullah (s.a.s) onlara bir şey söylememiştir, çünkü söz iki manaya da gelebilir.

Soru: kişiler istedgini sağlam görme yada hangisini hangi usule göre zayıf görmeli ve ya görmek zorundamı?

Cevap: Kişiler istediğini sağlam göremez. Hadisin sahih veya zayıf olmasını ancak hadis âlimleri belirler, fıkıh âlimleri de bu hadislerden hüküm çıkarırlar. Usul bilmeyen kişi asla bu iki şeyi yapamaz ancak müçtehitler ihtilaf eder.

Soru: -usul bilmeyen kişi bu durumda ne yapmalıdır?

Cevap: Usul bilmeyen kişi mukallittir; sağlam bir müçtehide tabi olmalıdır.

Soru: -hadislerin sağlam oldugunu hangi kıstasa göre belirlenir usul bilmeyen kişiler bunu ayırabilirmi farkı görebilirmi?

Cevap: Hayır, ancak usul bilen kişiler bunu ayırabilir.

Soru: -kimler itilaf eder ?

Cevap: Ancak müçtehitler ihtilaf eder.

Soru: -itilafın cıkış sebebi başlıca nelerdir?

Cevap: İhtilafın çıkış sebepleri, hakkında kitap yazılabilecek kadar çoktur. Bunlardan önemlilerini zikredelim:

Birinci sebep: Sözün iki manalı olmasıdır. Yani ayet veya hadisin delaleti zanni olması sebebiyle ihtilaf olur.

İkinci sebep: Bazı âlimlere bazı deliller ulaşmış, bazılarına ise o deliller ulaşmayıp farklı deliller ulaşmıştır. Bundan dolayı müçtehitler kendilerine ulaşan delillere göre hüküm verirler.

Üçüncü sebep: Hadisi zayıf veya sahih görmelerine göre hüküm verirler ve bundan dolayı aralarında ihtilaf olur. Bazı âlimler bir hadise zayıf der, bazı âlimler ise sahih der.

Dördüncü sebep: Nasih mensuh, ammı haslaştıran ve mücmeli genelleştiren hadislerde aralarında ihtilaf çıkar.

Beşinci sebep: Her müçtehidin bir üslubu, delillerden hüküm çıkarma kaideleri vardır, bunlara göre hüküm çıkarırlar. Müçtehidin akli yapısı da önemlidir, akli yapısı hadisi anlayış derecesini belirler.

Soru: -Bir delilden iki farklı anlayış cıkarmı başlıca bunları acıklarmısınız?

Cevap: Evet, bir delilden iki farklı anlayış çıkabilir. Buna dair delil şu hadisedir:
Rasulullah (s.a.s) Beni Kureyza üzerine bir grup Müslümanı göndereceği zaman, onlara; “Beni Kureyza’ya varmadan önce hiç kimse namaz kılmasın!” buyurdu. Sahabeler yolda ilerlerken ikindi namazı vaktinin girmesi üzerine namazın Beni Kureyza topraklarına ulaşmadan kılınıp kılınmayacağı ve bunun Rasulullah (s.a.s)’ın emrine muhalefet olup olmayacağı hususunda ihtilaf ettiler. Bir kısmı: “Peygamberimiz verdiği bu emirle namazı kaçırmamızı istemedi” diyerek namazlarını yolda kıldılar. Bir kısmı da: “Biz namazı ancak Beni Kureyza yurdunda kılarız” diyerek namazlarını oraya varıncaya kadar kılmadılar.

Sahabelerin bu durumu Rasulullah (s.a.s)’a intikal edince o, iki tarafı da tenkit etmedi. Rasulullah (s.a.s)’ın iki tarafa da sessiz kalması, iki tarafın davranışlarının uygun olduğunu gösterir.

İşte bu hadise bir delilden iki farklı anlayış çıkacağını gösterir. Rasulullah (s.a.s)’ın bu sözden kastı her ne kadar bir yönde ise de söz iki manaya gelebileceği için onlara bir şey söylememiştir.

Davamızın sonu;
müşriklerdenberi
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2016, 10:20:32 »

Soru: -usul bilmeyen kişi bu durumda ne yapmalıdır?

Cevap: Usul bilmeyen kişi mukallittir; sağlam bir müçtehide tabi olmalıdır.

sağlam bir müçtehide tabi olmak nasıl olur?
yani geçmiş müçtehide mi, yada bağlanacak şu an var mı? kafam çok karışık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Mart 2016, 22:07:26 »

Soru: sağlam bir müçtehide tabi olmak nasıl olur?
yani geçmiş müçtehide mi, yada bağlanacak şu an var mı? kafam çok karışık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Cevap: Aslında bu hususta hiç de kafanızın karışmasına gerek yoktur.
Dinin aslında, akaidin temel meselelerinde ehlisünnet âlimleri arasında ihtilaf yoktur. Dolayısıyla dinin aslı ve akaidin temel meseleleriyle alakalı öncelikle İmam Ebu Hanefi’nin "Fıkh’ul Ekber"’ini, İmam Tahavi’nin “Tahavi akidesini” ve günümüzdeki şirk ve küfürleri en açık şekilde anlatan, gerçek manada imanın saadetine erişmeyi isteyen kimselerin yoluna ışık tutan Hak Yayınlarının akide serisini okuyabilirsiniz.

Ehlisünnet âlimleri arasında fıkıhta olduğu gibi, ince meselelerde ihtilaf vardır. Bu gibi meselelerde ise mutlak muçtehid seviyesine çıkmış 4 mezheb imamından birine tabi olabilirsiniz. Bu imamlar: Ebu Hanife, İmam Şafii, İmam Malik veya Ahmed b. Hanbel.

Davamızın sonu;
müşriklerdenberi
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Mart 2016, 16:21:49 »

Hak yayınları serisini okuyorum İnşAllah. Zaten bir çok bilgi yede kitaplardan ve sitenizden ulaştım.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.