sinek kurban eden adam
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Mayıs 2018, 00:08:44

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eer ye iseniz ltfen ye giriinden giri yapnz.

Eer ye deilseniz 10 saniyenizi ayrarak ye olabilirsiniz. 

Dosyalar indirebilmek ve de ierikleri grebilmek iin

ye olmanz gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: sinek kurban eden adam  (Okunma Sayısı 5857 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
abdulkerim
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Ocak 2008, 00:51:16 »

Selamu aleykum

Islam dininin asli kitabinda "İslam’ın aslının bozulmasında cehalet, te’vil ve taklidin mazeret olmadığına dair delil nedir?" konusunda su hadis geciyor:

10 - Tarık b. Şihab radiyAllah u anh’dan Rasulullah sallAllah u aleyhi ve sellem’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:
     "Bir sinek yüzünden adamın biri cennete diğeri de cehenneme girdi." Sahabeler:
     "Bu nasıl oldu ey Allah ’ın rasulü!" dediler.
     Rasulullah  sallAllah u aleyhi ve sellem şöyle dedi:
     "İkisi birlikte bir şehre uğradılar. Bu şehir halkının oradan her geçenin mutlaka kurban takdim etmesi gereken bir putları vardı. Birine:
     "Bir kurban takdim et" dediler.  O da:
     "Takdim edecek hiçbir şeyim yok ki!" dedi. Onlar da:
     "Hiç değilse bir sinek takdim et." dediler. O da bir sinek takdim etti.  Yolunu açtılar, serbest bıraktılar. Allah  Teala o kişiyi bu amelinden dolayı cehenneme soktu. Diğerine:
     "Sen de takdim et." dediler. O da :
     "Allah ’tan başka hiçbir şey bir sinek dahi takdim etmem." dedi.  Boynunu vurdular. Ve o adam bu yüzden cennete girdi." (Ahmed)

Fethu’l Mecid kitabının sahibi bu hadisi zikrettikten sonra şöyle demiştir:
     "Bu hadiste şirke düşmekten şiddetle kaçındırma vardır. Çünkü insan bilmeden kendisini cehenneme sokacak şirke  girebilir." (Fethu’l Mecid s: 149)                  

Fethu’l Mecid kitabının sahibi aynı sayfada şöyle demiştir:
     "Kurban olarak sinek takdim eden kişi kurban takdim etmeden önce müslüman idi. Yani yaptığı bu fiille kafir oldu. Çünkü müslüman olmasaydı Rasulullah sallAllah u aleyhi ve sellem onun hakkında:  
     "Bir sinek yüzünden cehenneme girdi" demezdi."

Bu Hadis nasil bu konuya delil oluyor, Adam cehaletinden dolayi mi sinek kurban etti?

Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2015, 11:00:53 »

Cevap: Hadiste söz konusu olan kişi; yenilmeyen değersiz bir şey kestiği halde müşrik olup cehenneme girdi. Çünkü bunu puta yaklaşmak niyetiyle kesti.
Kıssanın zahirine göre bu adam, puta yaklaşmak niyetiyle sineği kesti. Onların şerrinden kurtulmak için yapsaydı şirk işlemez ve cehenneme girmezdi. Çünkü bu durumda puta yaklaşma kastı yoktur. Hâlbuki kıssanın zahirine göre, yaklaşmak niyetiyle sinek kesip puta takdim etmiştir.
Asıl olan şudur ki; yapılan fiil istenilene uygun olur, aksini belirten bir alamet olmazsa, istenilen şeye göre hüküm verilir. Müşrikler bu adamdan, puta yaklaşmak niyetiyle sinek kesmesini istemişlerdi. O da zahiren onların isteğine icabet etmiş ve bu sebeple cehenneme girmiştir. Oysa onların eziyetlerinden kurtulmak için yapsaydı ve niyeti puta yaklaşmak olmasaydı kâfir olmazdı.

Çünkü Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur:
“Kalbi imanla dolu olduğu halde, inkâra zorlanan hariç kim iman ettikten sonra Allah’ı inkâr eder, kalbini inkâra açık tutarsa Allah’ın gazabı onların üzerinedir. Bunlara büyük bir azap vardır.”   (Nahl: 106)

Ayrıca doğru olan şudur ki; ikrahta küfür sözü söylemek ile küfür ameli yapmak arasında bir fark yoktur.
Fakat bazı âlimler küfür sözü ile küfür ameli arasında fark olduğunu söylemişlerdir:
“Eğer kişi, küfür söz söylemeye zorlanır ve küfür sözü söylerse, kalbi iman üzere mutmain olmak şartı ile kâfir olmaz. Fakat küfür amel işlemeye zorlanırsa, kalbi imanla dolu olsa bile, o ameli işlediğinde kâfir olur. Bu hükmü veren alimler, sinek hadisini delil almaktadırlar. Bu hadis hakkında zayıf diyen alimler vardır Ancak Kendisiyle amel edilme noktasında delil olabilecek bir hadistir.
Fakat, sinek hadisinin senet bakımından sıhhati şüphelidir. Ayrıca sahih olsa bile delâlet ettiği mana şüphelidir. Çünkü daha önce söylediğimiz gibi, bir fiil ne için isteniyorsa,  istenilen şeyin hükmünü alır.
Ayrıca hadisteki adamın, kötülükten kurtulmak için putlara kurban olarak sinek takdim ettiği farzedilse bile, bu konuda muhkem nas olan Nahl: 106 ayetine göre hareket etmek gerekir.
Ayette sadece, “küfür sözü söylendiğinde” denmemiştir. Küfür ameli de bu ayetin kapsamına girer. Çünkü sahih ve muhkem bir nas varsa, şüpheli olan sahih nas muhkem nassa uygun düşecek şekilde açıklanır.

Meselenin özeti şudur: Ehlisünnet ve’l-cemaatin üzerinde ittifak edilen inancına göre, her kim büyük şirk işlerse, apaçık olan fiili sebebiyle anında müşrik olarak isimlendirilir. Bu sebeple ister cahil, ister taklitçi, ister hatalı tevil yapan, ister hata eden, ister kendisine tebliğ ulaşan, ister kendisine tebliğ ulaşmayan kimse olsun şirk işlediğinde hüküm aynıdır, değişmez. Ancak Kim küfür söz söyleme veya küfür amel işleme konusunda ikraha  zorlanırsa, kalbi imanla dolu olmak şartıyla küfür sözü söyler veya küfür ameli işlerse kâfir olmaz.

Fakat Hadisteki Cehenneme giren kimse yaptığı ameli kendisini zorlayanların istedikleri niyet üzere yaptı. Yani kalbi durumu o ameli yapmayı isteyen kimsenin durumudur. Bu sebeple cehennemi hak etti. Yoksa sadece kendisine yapılan eziyetten kurtulmak için yapsaydı bundan dolayı cehenneme girmezdi. Ve bu durumda ikrah olunmuş hükmünde olurdu. Ama bu adam onların istediğini kalbi imanla dolu olduğu halde değil, sinek takdim etmeyi kalben basit bir amel gibi görerek bu konudaki imanını bozmuş olarak sineği takdim etti ve Allah (c.c)’tan başkasına bir sinek dahi olsa kurban takdim ettiği için şirke düştü. Bu sebeple cehennemi hak etti.

BiSorumVar
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2015, 15:49:54 »

Selamun Aleykum.

İkrahın küfür söz ve fiil işlemeye ruhsat olduğunu bilmeyen bir kişi ikrah karşısında küfür işlese bu kişi müslüman kalır mı? Örneğin fetret ehli bir hanif Müslüman ölümden korkup kafir yönetici adına kurban kesse bunun ikrahı onu küfürden kurtarır mı?
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2015, 19:07:55 »

Cevap: İslam dininde asl olan küfür ve şirk işlememektir . İkrah bir ruhsattır ve bu ruhsatı bilmeyen kişi zahiren asla muhataptır . İkrah ruhsatı sadece Rasulullah (s.a.s) ın şeriatında  vardır .
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eer ye iseniz ltfen ye giriinden giri yapnz.

Eer ye deilseniz 10 saniyenizi ayrarak ye olabilirsiniz. 

Dosyalar indirebilmek ve de ierikleri grebilmek iin

ye olmanz gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arþiv | Wap | Wap2 | Ýmode | Rss Haber |