ÜZÜNTÜLÜ VE KEDERLİ ZAMANLARDA OKUNACAK DUA
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Şubat 2020, 08:01:25

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: ÜZÜNTÜLÜ VE KEDERLİ ZAMANLARDA OKUNACAK DUA  (Okunma Sayısı 1239 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Aralık 2019, 18:55:05 »

Allah’ım ben senin kulunum, erkek kulunun ve dişi kulunun da oğluyum. Alnım senin elindedir. Hükmün bana geçerlidir. Hakkımdaki hükmün adalettir. Kendini adlandırdığın sana has bütün isimlerle, yahut kitabında indirdiklerinle, yahut yarattıklarından birine öğrettiğin isimlerle, yahut katından seçtiğin gayb ilmindeki isimlerle Sen’den istiyorum ki, Kur’a’nı kalbimin neşesi, göğsümün nuru, kederimin kaldırıcısı ve üzüntümün gidericisi yapasın.
(Ahmed 1/391 sahih senedle rivayet etti.)

Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2019, 18:59:17 »

Allah’ım üzüntü ve kederden, acizlik ve tembellikten, cimrilik ve korkaklıktan, borç altında ezilmekten ve düşmanların üstün gelmesinden sana sığınırım.
Rasulullah (s.a.s) bu duayı çok okurdu.
(Buhari 7/158)
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2020, 17:28:52 »

SIKINTIDA OKUNACAK DUA

"El-Azim (ululuk mertebelerinin en üstünde olan) ve el-Halim olan (günahkarlara ceza vermekte acele etmeyen) Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur. Azametli arşın Rabbi olan Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur. Göklerin Rabbi ve yerin Rabbi olan ve kerim olan arşın Rabbi olan Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur.
(Buhari 7/154, Müslim 4/2092)
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2020, 17:33:12 »

SIKINTIDA OKUNACAK DUA

"Allah'ım!  senin rahmetinle senden istiyorum. Beni göz kırpması kadar bir zaman bile nefsime bırakma. Benim bütün hallerimi düzelt. Senden başka ibadete layık ilah yoktur.

( Ebu Davud (4/324 Ahmed 5/42 senedi hasendir.)
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2020, 17:37:01 »

SIKINTIDA OKUNACAK DUA

"Senden başka ibadete layık ilah yoktur. Sen her türlü noksan sıfatlardan münezzehsin. Ben zalimlerden oldum." (Tirmizi 5/529, Hakim rivayet etti ve sahih dedi.)

"Allah! Allah benim Rabbimdir. O'na hiç bir şeyi ortak koşmam." (Ebu Davud 2/87, sahih senedle rivayet etti.)
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2020, 14:40:21 »

ORUÇLUNUN İFTAR EDİNCE OKUYACAĞI DUA 
"Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşeAllah ecir de gerçekleşti." (Ebu Davud 2/306 sahih senedle rivayet etti.)

Abdullah b. Amr b. As (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s)'ın şöyle dediği rivayet olunmuştur:"Oruçlunun iftar esnasında yaptığı dua geri çevrilmez."
İbni Ebi Muleyke şöyle dedi:"Abdullah b. Amr (r.a)'nın iftar ettiği zaman şöyle dediğini duydum: "Allah'ım! Herşeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı istiyorum." (İBN MACE 1/557 İBN HACER BU HADİS İÇİN SAHİH DEDİ.)
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2020, 00:20:20 »

BİNEĞE BİNİLDİĞİNDE OKUNACAK DUA

Bismillah. Hamd Allah'a mahsustur. Bunu bizim hizmetimize veren Allah'ın şanı ne yücedir. Onun ihsanı olmasaydı biz buna güç yetiremezdik. Muhakkak ki biz Rabbimize döneceğiz. Elhamdulillah, Elhamdulillah, Elhamdulillah. Allahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber... Allah'ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim. Ben nefsime yazık ettim. Benim günahlarımı bağışla. Muhakkak ki sen'den başka günahları bağışlayacak yoktur." 

(Ebu Davud 3/34, Tirmizi 5/501 Sahih senedle)
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Şubat 2020, 00:31:27 »

YOLCULUKTA OKUNACAK DUA

"Allahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber. Bunu bizim hizmetimize veren Allah'ın şanı ne yücedir. Onun ihsanı olmasaydı biz buna güç yetiremezdik. Muhakkak ki biz Rabbimize döneceğiz. Allah'ım! bu yolculuğumuzda senden iyilik ve takva, razı olduğun amelleri işlemek istiyoruz. Bu yolculuğumuzu bize kolaylaştır. Onun uzaklığını bize yaklaştır. Allah'ım! yolculukta sen koruyucusun, Ailemizin de gözeticisisin. Allah'ım yolculuğun meşakkatinden, üzüntülerinden, döndüğümde mal ve ailem hakkında kötü bir şey bulmaktan sana sığınırım."

Seferden dönünce de bunu söylerdi ve sözlerine şunu eklerdi:

"Tevbe ediciler olarak, Rabbimize ibadet ediciler olarak, hamd ediciler olarak yolculuğumuzdan dönüyoruz." (Müslim 2/998)
Bahira
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2020, 20:54:55 »

GECELEYİN BİR YANINDAN DİĞER YANINA DÖNENİN OKUYACAĞI DUA

Aişe (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: "Rasulullah (s.a.v) geceleyin yatarken döndüğü zaman şöyle derdi:"Tek ve el-Kahhar olan (kudreti ile herşeyi emri altında tutan) Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur. Göklerin, yerin ve bunların arasındakilerin Rabbi olan Allah Aziz'dir. (her şeye galip ve üstündür). Gaffar'dır (Günahları örtendir)." (HAKİM, NESEİ VE ZEHEBİ RİVAYET ETTİLER VE SAHİH DEDİLER.)  

YATINCA RAHATSIZLANIP UYUYAMAYAN, UYKUSUNDA KORKAN, YALNIZLIK HİSSEDEN KİŞİNİN OKUYACAĞI DUA

"Gazabından, azabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanımda bulunmalarından Allah'ın tam kelimelerine (Kur'an'ına) sığınırım." (EBU DAVUD 4/12, TİRMİZİ SAHİH SENEDLE RİVAYET ETTİLER)

RÜYASINDA SEVDİĞİ VEYA HOŞLANMADIĞI BİR ŞEY GÖRENİN OKUYACAĞI DUA

"İyi rüya Allah'tan, kötü rüya şeytandandır. Sizden birisi rüyasında sevdiği bir şey görürse bunu sevdiği kimselerden başkasına anlatmasın." (BUHARİ 7/24 MÜSLİM 4/1772)

Rüyasında hoşlanmadığı bir şey gören kısaca şöyle yapar: "sol tarafına üç kere üfler." (MÜSLİM 4/1772)

"Şeytandan ve gördüğü rüyanın şerrinden üç kere Allah'a sığınır." (Müslim 4/1772)

"Gördüğü rüyayı kimseye anlatmaz." (Müslim 4/1772)

"Yatmakta olduğu taraftan diğer tarafa döner." (Müslim 4/1773)

"Hoşlanmadığı bir şey gören kişi eğer isterse kalkıp namaz kılsın." (Müslim 4/1773) 
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |