HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 00:45:03

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Duada İnşeAllah Demenin Hükmü  (Okunma Sayısı 4635 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Şubat 2018, 18:04:19 »

Soru: Duada inşeAllah demenin hükmü nedir 

Cevap: Enes İbn Malik’ten nakledildiğine göre Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: 

“Dua ettiğinizde çekinir bir vaziyette: “ Allah’ım! Dilersen bana şunu ver” demeyin. Çünkü zaten Allah’ı istemediği şeye zorlayacak kimse yoktur.”
(Buhari: 6338) 

Ebu Hureyre’den nakledildiğine göre Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: 

“Allah’ım! Dilersen beni bağışla, dilersen affet demeyin. Dua ettiğinizde çekinir vaziyette olmayın. Çünkü zaten Allah’ı istemediği şeye zorlayacak kimse yoktur.”
(Buhari: 6339) 

İbn Hacer el-Askalani (rh.a) bu hadisler hakkında şunları söylemiştir:

“İnsanların bütün fiillerinde Allah’ın iradesine teslim olmaları istendiği halde bu babda dua edilirken talep edilen şeylerin Allah’ın dileyip dilememesine bağlanmaması işlenmiştir. Hadislerde geçen عزم/azm kelimesi ile Allah’ın edilen duaya icabet edeceğinin düşünülmesinin öğütlendiği de kaydedilmiştir.
Allah’ı istemediği şeyi yapmaya zorlayan bir şeyin olmamasının manası hakkında şu görüşler zikredilmiştir:
İbn Battal (rh.a) hadiste dua edenlerin dua ederken ciddi olmaları, icabet edileceğini unmaları ve rahmetten ümit kesmemeleri gerektiğinin beyan edildiği söylenmiştir. Çünkü kişi dua ederken muhatabı kerim olan Allah Teâlâ’dır.
İbn Uyeyne (rh.a) ise şöyle demiştir: Kişi kusurlarını bildiği müddetçe dua etmekten menolunmamıştır. Zira Allah Teâlâ yarattığı kullarının en şerlisi olan iblisin (Allah ona lanet etsin) bile duasına icabet etmiştir. İblisin (Allah ona lanet etsin) kabul edilen duası şöyledir: “Rabbim! Beni hiç olmazsa, tekrar dirilecekleri güne kadar ertele.” (Hicr: 36) dedi.” (İbn Hacer el-Askalani: Fethu’l Bari, c. 12, s. 458)

Özetle: Dua ederken "inşeAllah" kelimesini kullanmamak gerekir. Bu konuda hadis vardır ve yukarıda bu hadisi zikrettik. Kısacası; "Ya Rabbi bana yardım et inşeAllah" denilmez.  Çünkü böyle bir dua şekli yoktur. Ne Rasulullah (sas)'tan ve ne de sahabelerden böyle bir dua şekli sabit olmamıştır. Bu sebeple dua ederken İnşeAllah lafzını kullanmak bidattir.  Dua eden kişi "Ya Rabbi bana yardım et" der.

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.