HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Ocak 2018, 00:50:37

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Tağutun Muhakemesinde Boşama  (Okunma Sayısı 345 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Huzeyfe.arslan
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Ocak 2018, 02:08:04 »

Soru: Kişinin; "Ben hanımımı boşadım. Mahkemeye başvurmamın sebebi boşadığımı tasdik ettirmektir. Yoksa mahkemenin hükmünü istemek değildir." diyerek mahkemeye başvurup hakimin boşamayı gerçekleştirmesini istemesinin hükmü nedir?

Cevap: Kişinin; "Ben hanımımı boşadım. Mahkemeye başvurmamın sebebi boşadığımı tasdik ettirmektir. Yoksa mahkemenin hükmünü istemek değildir." diyerek mahkemeye başvurup boşamayı gerçekleştirmesini istemesi de küfürdür. Çünkü burada boşama yetkisi fertlerin elinde değil hakimin elindedir. Fertler arasında geçen, İslami usülde boşama gibi şeyler, onun için önemli değildir. Dolayısıyla niyet ne olursa olsun bu şekilde mahkemeye başvurmak, tasdik ettirmek değil bilakis tağutun hüküm verme yetkisini tanımak demektir.

Müslümanın İslam'a göre verilmiş bir hükmü, küfür olmayacak şekilde tağutun mahkemesine tasdik ettirmesine gelince; bu, ancak lafızların ve istenilen şeyin açıkça belirtilmesiyle olur.

Mesela; miras meselesi... Müslüman kardeşler mirası aralarında İslamın hükmüne göre paylaştırdıktan sonra: "Biz mirası bu şekilde yani, 2 erkeğe, 1 kıza olacak şekilde paylaştırdık. Bununla ilgili işlemlerin yapılmasını istiyoruz" diyerek tağutun mahkemesine başvurmaları bu hükmü tasdik ettirmeyi istemek demektir. Tabiiki bu konuda tağutun mahkemesinin, fertler arasındaki anlaşmayı kabul edici özellikte olması da şarttır. Bu durumda hükmü tağutun mahkemesi değil fertler vermiş, tağutun mahkemesi ise sadece fertlerin verdiği bu hükmü kabul edip tasdik etmiş olmaktadır.

Hanımını boşamış olan kişinin, verdiği bu hükmü taguta tasdik ettirmek için; "Ben hanımımı boşadım. Gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum" diyerek tağutun mahkemesine başvurması ve mahkemenin de erkeğin başvurusunu asıl kabul edip uygulamaya sokması şarttır. Ancak bu şekilde yapılan başvuru tasdik ettirme manasına gelir.

Yoksa, kişinin; "Niyetim tağutun hükmünü istemek değil tasdik ettirmektir. Çünkü ben hanımımı İslami usule göre boşayarak zaten ondan ayrıldım. Tağutun hakimi de eğer bizi boşarsa benim verdiğim bu kararı tasdik etmiş olur. Fakat hakim bizi boşamazsa bu sefer de ben yine hanımıma dönmeyeceğim için tağutun hükmünü kabul etmiş sayılmam. Ben hakimin bu kararına uyarak tekrar hanımıma dönecek olursam, işte o zaman tağutun mahkemesini kabul etmiş ve küfre girmiş olurum" diyerek boşama yetkisini hakime tanıyıp mahkemeye başvurması tasdik ettirmek değil, tağuttan hüküm istemek demektir.

Bu iddiayı ileri sürenlerin bu şekilde yanlış bir sonuca varmalarının sebebi; çok önemli olan bir noktayı gözardı etmelerindendir. Tağutun mahkemesine başvurmanın bizzat kendisi küfürdür. Mesele, tağutun verdiği hükme uyup uymama meselesi değildir. Kişi tağutun verdiği hükme uymayacak olsa dahi onun mahkemesine başvurmakla küfür bir amel işlemiş ve İslam milletinden çıkarak kafir olmuş olur. Çünkü bu mahkemelere başvurmakla yalnız Allah'a ait olan hüküm verme yetkisi tağutlara tanınmış olmaktadır.

Muvahhide Rana
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2018, 23:50:35 »

Bu cevabi kim vermis? Kime sorulmus bu soru?
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2018, 23:58:56 »

Yazı, Şeyh Seyfuddin el-Muvahhid'in Davetçinin Tefsiri'nde geçmektedir fakat soru ve cevap şeklinde değil. Aşağıdaki linkten ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.
http://www.davetulhaq.com/tr/mkportal/kategoriler/kitaplik/okuma_salonu/tefsir/3/256_Dinde_Zorlama_Yoktur_.htm
Huzeyfe.arslan
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2018, 00:24:17 »

Hangi kitaptan nakil yaptığımı attığım yazının altına yazmış idim. Fakat kitapta soru-cevap  şeklinde geçmediği için kaynağı silmeye karar verdim. Soru- cevap şeklinde atarsam insanların daha iyi anlayacağını düşündüm . Alkame’nin de dediği gibidir. Kaynak: Davetçinin Tefsiri 3. Cüz Bakara 256.cı ayet. 
Muvahhide Rana
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2018, 08:56:48 »

Su sekilde olmasinda bi sakinca  olurmu peki benim yukarda yazida Anladigim kadariyla olmaz

Resmi muamelesi olan kari koca,koca karisini bosadi ve tagutun muhakmesine tasdik amacli kagit uzerindede bitmesi icin basvurdu ben karimi bosadim gerekli islemleri yapin dedi

Yazida sole bi bolum var

Hanımını boşamış olan kişinin, verdiği bu hükmü taguta tasdik ettirmek için; "Ben hanımımı boşadım. Gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum" diyerek tağutun mahkemesine başvurması ve mahkemenin de erkeğin başvurusunu asıl kabul edip uygulamaya sokması şarttır. Ancak bu şekilde yapılan başvuru tasdik ettirme manasına gelir. 

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |