HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Aralık 2017, 10:24:14

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: 1 [2]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Seleften Gelenler  (Okunma Sayısı 863 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 16 Kasım 2017, 23:06:52 »

Tabiin imamlarından Hasan el Basri (v110)

Alkame rh a dedi ki: İnsanlar içinde hüznü Hasen el-Basrî'den daha fazla kimse görmedik. Biz onu sanki yeni bir musibet içindeymiş gibi görürdük. (Hasen el-Basrî) Şöyle dedi:

Biz gülüyoruz, lakin belki de Allah bizim amellerimize muttali olup: Sizden hiç bir şey kabul etmiyorum” diyor olabilir. Yazık sana ey Âdemoğlu! Senin Allah ile harp etmeye gücün yeter mi? Kim Allah’a isyan ederse O’na harp açmış olur. Ben Bedir ashabından yetmiş kişiye yetiştim. Çoğunun elbiseleri yünden idi. Şayet siz onları görseydiniz

Mecnunlar (cinliler/deliler) derdiniz. Şayet onlar sizin hayırlılarınızı görselerdi elbette:

Bunlar nasipsiz kimseler” derlerdi. Şayet sizin şerlilerinizi görselerdi:

Bunlar hesap gününe iman etmiyorlar” derlerdi. Ben dünyanın kendilerine ayakları altındaki topraktan daha değersiz geldiği kimseleri gördüm. Onlardan biri yanında o günlük yiyeceği dışında bir şey bulunmadan akşamlıyor ve:

Bunun hepsini karnıma doldurmayacağım, bilakis bir kısmını Allah Azze ve Celle için ayıracağım, diyor, kendisi sadaka verilmeye daha muhtaç olduğu halde onu sadaka veriyordu....

(Ebû Nuaym Hilye 2/134)

Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 16 Kasım 2017, 23:29:05 »

İmam Fudayl b. ıyad (v187)

لَأَنْ آكُلَ عِنْدَ الْيَهُودِيِّ وَالنَّصْرَانِيِّ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ أَنْ آكُلُ عِنْدَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ فَإِنِّي إِذَا أَكَلْتُ عِنْدَهُمَا لَا يُقْتَدَى بِي وَإِذَا أَكَلْتُ عِنْدَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ اقْتَدَى بِي النَّاسُ , أُحِبُ أَنْ يَكُونَ بَيْنِي وَبَيْنَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ حِصْنٌ مِنْ حَدِيدٍ , وَعَمَلٌ قَلِيلٌ فِي سُنَّةٍ خَيْرٌ مِنْ عَمِلِ صَاحِبِ بِدْعَةٍ وَمَنْ جَلَسَ مَعَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ لَمْ يُعْطَ الْحِكْمَةَ وَمَنْ جَلَسَ إِلَىصَاحِبِ بِدْعَةٍ فَاحْذَرْهُ , وَصَاحِبُ بِدْعَةٍ لَا تَأْمَنُهُ عَلَى دِينِكَ وَلَا تُشَاوَرْهُ فِي أَمْرِكَ وَلَا تَجْلِسْ إِلَيْهِ , فَمَنْ جَلَسَ إِلَيْهِ وَرَّثَهُ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ الْعَمَى وَإِذَا عَلِمَ اللهُ مِنْ رَجُلٍ أَنَّهُ مُبْغِضٌ لِصَاحِبِ بِدْعَةٍ رَجَوْتُ أَنْ يَغْفِرَ اللهُ لَهُ , وَإِنْ قَلَّ عَمَلُهُ فَإِنِّي أَرْجُو لَهُ , لِأَنَّ صَاحِبَ السُّنَّةِ يَعْرِضُ كُلَّ خَيْرٍ وَصَاحِبُ الْبِدْعَةِ لَا يَرْتَفِعُ لَهُ إِلَى اللهِ عَمَلٍ , وَإِنْ كَثُرَ عَمَلُهُ إِنَّ اللهَ عَزَّ وَجَلَّ وَمَلَائِكَتَهُ يَطْلُبُونَ حِلَقَ الذِّكْرِ فَانْظُرُ مَعَ مَنْ يَكُونُ مَجْلِسُكَ لَا يَكُونُ مَعَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ فَإِنَّ اللهَ تَعَالَى لَا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ , وَعَلَامَةُ النِّفَاقِ أَنْ يَقُومَ الرَّجُلُ وَيَقْعُدَ مَعَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ. وَأَدْرَكْتُ خِيَارَ النَّاسِ كُلُّهُمْ أَصْحَابُ سُنَّةٍ وَهُمْ يَنْهَوْنَ عَنْ أَصْحَابِ الْبِدْعَةِ لَا تَجْلِسْ مَعَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ أَحْبَطَ اللَّهُ عَمَلَهُ , وَأَخْرَجَ نُورَ الْإِسْلَامِ مِنْ قَلْبِهِ , وَإِذَا أَحَبَّ اللَّهُ عَبْدًا طَيَّبَ لَهُ مَطْعَمَهُ لَا تَجْلِسْ مَعَ صَاحِبِ بِدْعَةٍ؛ فَإِنِّي أَخَافُ أَنْ يُنَزِّلَ عَلَيْكَ اللَّعْنَةَ مَنْ أَتَاهُ رَجُلٌ فَشَاوَرَهُ فَدَلَّهُ عَلَى مُبْتَدَعٍ فَقَدْ غَشَّ الْإِسْلَامَ , وَاحْذَرُوا الدُّخُولَ عَلَى صَاحِبِ الْبِدَعِ؛ فَإِنَّهُمْ يَصُدُّونَ عَنِ الْحَقِّ الْأَرْوَاحُ جُنُودٌ مُجَنَّدَةٌ , فَمَا تَعَارَفَ مِنْهَا ائْتَلَفَ , وَمَا تَنَاكَرَ مِنْهَا اخْتَلَفَ , وَلَا يُمْكِنُ أَنْ يَكُونَ صَاحِبُ سُنَّةٍ يُمَالِئُ صَاحِبَ بِدْعَةٍ إِلَّا مِنَ النِّفَاقِ

Şüphesiz Yahudi veya Hristiyanın yanında yemek yemem, bid’at sahibinin yanında yemek yememden daha iyidir. Zira ben eğer Yahudi veya Hristiyanın yanında yemek yersem kimse bana uymaz. Eğer bid’at sahibinin yanında yemek yersem insanlar bana uyarlar.

Benimle bid’at sahibi arasında demirden bir kale olmasını isterdim.

Sünnet ile az amel, bid’at sahibinin çok amelinden hayırlıdır. Kim bir bid’at sahibiyle oturursa ona hikmet verilmez.

Kim bir bid’at sahibiyle oturuyorsa, ondan da sakındırın. Bid’at sahibine dinin hakkında güvenemezsin. İşin hakkında da onunla istişare etme. Onun yanında oturma. Kim bid’at sahibiyle oturursa Allah Azze ve Celle ona körlük bulaştırır.

Allah bir kimsenin bid’at sahibine buğzettiğini bilirse, ameli az da olsa Allah’ın onu bağışlamasını umarım. Muhakkak ki ben ondan ümitliyim. Çünkü sünnet ehlinin her iyiliği arz edilir. Bid’at sahibinin ise ameli çok olsa da Allah’a bir ameli yükseltilmez.

Muhakkak ki Allah Azze ve Celle’nin zikir halkalarını arayan melekleri vardır. Kimin yanında oturduğuna dikkat et. Yanındaki bid’at sahibi olmasın! Zira Allah onlara bakmaz. Münafıklığın alameti, kişinin bid’at sahibi ile beraber oturmasıdır.

İnsanların hayırlılarına yetiştim, hepsi de sünnet ashabı idi ve bid’at ashabından sakındırıyorlardı.

Bid’at sahibiyle oturursan Allah amelini iptal eder ve İslam nurunu kalbinden çıkarır. Allah bir kulu sevdiği zaman yemeğini (yemek arkadaşlarını) güzelleştirir.

Bid’at sahibiyle oturma. Zira ben üzerine lanet inmesinden korkarım.

Kime bir kimse danışmak için gelir de, ona bid’atçi birini gösterirse İslam’ı aldatmış olur.

Bid’at sahibinin yanına girmekten sakının. Zira onlar haktan alıkoyarlar.

Ruhlar derli toplu askerler gibidir. Tanışan ruhlar anlaşır, tanışmayan ruhlar ise ihtilaf ederler. Sünnet ehli birinin bid’at sahibine meyletmesi mümkün değildir. Bunun sebebi ancak münafıklıktır.

(Ebu Nuaym Hilye 8/103)

Derimki: Aynisini  ibn Batta el ibanede zikretmistir..isnadi Sahihtir.

Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 16 Kasım 2017, 23:57:49 »

İmam Buhari Rahmetullahi Aleyh (v256)

نَظَرْتُ فِي كَلَامِ الْيَهُودِ وَالنَّصَارَى وَالْمَجُوسِ فَمَا رَأَيْتُ أَضَلَّ فِي كُفْرِهِمْ مِنْهُمْ، وَإِنِّي لَأَسْتَجْهِلُ مَنْ لَا يُكَفِّرُهُمْ إِلَّا مَنْ لَا يَعْرِفُ كُفْرَهُمْ

Yahudilerin, Hıristiyanların we Mecusilerin sözlerine baktım. Küfürlerinde onlardan (cehmiylerden) daha sapmış olanını görmedim. Onların küfürlerini bilmedikleri için tekfir etmeyen kimseleri ancak mazur görürüm.

(Halku Ef'ali'l-İbad, 2/24)

مَا أُبَالِي صَلَّيْتُ خَلْفَ الْجَهْمِيِّ , الرَّافِضِيِّ أَمْ صَلَّيْتُ خَلْفَ الْيَهُودِ ، وَالنَّصَارَى

Benim için ha Cehmi we Rafizi'nin arkasında namaz kılmışım, ha yahudi we Hıristiyanın arkasında namaz kılmışım fark etmez.

(Halku Ef'ali'l-İbad, 2/33)

Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 17 Kasım 2017, 07:43:32 »

İmam Humeydî (v219)

أُخْبِرت أَنَّ قوماً يقولون : إِنَّ من أقرَّ بالصَّلاة ، والزَّكاة، والصَّوم ، والحجَّ ، ولم يفعل من ذلك شيئاً حتىّ يموت، أو يصلِّي مستدبر القبلة حتى يموت، فهو مؤمن ما لم يكن جاحداً … إذا كان يقرُّ بالفرائض واستقبال القبلة ؛ فقلت : هذا الكفر الصُّراح وخلاف كتاب الله وسنَّة رسوله r  وفعل المسلمين

Bana bir topluluğun şöyle dedikleri ulaştı: “Namazı, zekatı, orucu, haccı ikrar ettiği halde ölünceye kadar bunlardan bir şeyi yapmayan veya ölünceye kadar kıbleye arkasını dönerek namaz kılan, inkar etmedikçe mümindir.” Şayet farzları ikrar edip de kıbleye arkasını dönse bile bunun açık bir küfür olduğunu söylerim. Zira bu Allah’ın kitabına, rasulün sünnetine ve müslümanların fiiline muhalefettir.

(Hallal Es Sunne 3/586)

Derimki seyh selefin buyuk Alimlerinden biridir, imam Ahmed dediki:Bize
göre Humeydî İmam'dır
İmam İshak bin Rahuyeh dediki:
Zamanımızdaki imamlar şunlardır:
1- Şafiî.
2- Humeydî.
3- Ebu Ubeyd (el-Kasım bin Sellam)

Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 17 Kasım 2017, 09:19:27 »

Tabiin Buyuk Alimlerinden imam Mucahid رحمة الله عاليه (v103)

Tagut Nedir?

حدثنا حجاج بن حمزة، ثنا شبابة، ثنا ورقاء، عن ابن أبي نجيح عن مجاهد قوله: بالطاغوت قال: الشيطان في صورة الانسان يتحاكمون اليه، وهو صاحب امرهم

Bize Haccac bin Hamza Sebe'be'den O Verga'dan o da Ibn Ebi Necih'ten o da Mucahid'den rivayet etti:

Mücahid "Tagut" ayeti hakkinda dedi ki: "Insan gorunumundeki Seytandir. Ona Muhakeme olurlar. Ve O, onlarin islerinin sahibidir.

(Ibn Ebi Hatim Tefsir 2/495 Taberi Camiu’l Beyan 8/462)

Derimki Mucahid rh a Sahabenin Alimlerinden ibn Abbasin Talebesidir, Ondan Egtim Almistir
Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 17 Kasım 2017, 10:04:16 »

Tabiin buyuklerinden Bilal bin sad رحمة الله عاليه (v120)

Amel şu üç seyle kabul olmaz. Şirk, Küfür ve Rey

حدثنا أبو محمد بن حيان ، ثنا أبو بكر بن أبي عاصم ، ثنا عمرو بن عثمان ، ومحمد بن مصفى ، قالا : ثنا بقية بن الوليد ، ثنا السقر بن رستم الدمشقي ، قال : سمعت بلال بن سعد ، يقول : " ثلاث لا يقبل معهن عمل : الشرك ، والكفر ، والرأي " ، قيل : وما الرأي ؟ قال  " يترك كتاب الله ، وسنة رسوله ، ويعمل برأيه

Bize Ebu Muhammed el Hayyan rivayet etti. O Ebu Bekr bin ebi Asim'dan, o Amr bin Osman ve Muhammed bin Musafe'den rivayet etti dedi ki: Bize Bakiyye bin Velid, Es Sakr ibn Rustem ed Dimeski'den rivayet etti dedi ki:

Bilal bin Sad'in soyle dedigini isittim:"Amel su uc seyle kabul olmaz.

Şirk, Küfür ve Rey (Şahsi Görüş)

Denildi ki: "Ey Ebu Amr, Rey nedir

Dedi ki:"Kisinin Allah'in kitabini ve Rasulullah'in sunnetini terk edip kendi gorusuyle amel etmesidir.

(Hilyetu'l Evliya; 7163 Zemmu'l Kelam; 231)

Baska bi rivayette Rey Kendi gorusuyle konusmasi seklindedir
Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 17 Kasım 2017, 16:06:06 »

İmam merzevi (v294)

قَالُوا: وَلَمَّا كَانَ الْعِلْمُ بِاللَّهِ إِيمَانًا، وَالْجَهْلُ بِهِ كُفْرًا، وَكَانَ الْعَمَلُ بِالْفَرَائِضِ إِيمَانًا، وَالْجَهْلُ بِهَا قَبْلَ نُزُولِهَا لَيْسَ بِكُفْرٍ وَبَعْدَ نُزُولِهَا مَنْ لَمْ يَعْمَلْهَا لَيْسَ بِكُفْرٍ لِأَنَّ أَصْحَابَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَدْ أَقَرُّوا بِاللَّهِ فِي أَوَّلِ مَا بَعَثَ اللَّهُ رَسُولَهُ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلَيْهِمْ، وَلَمْ يَعْمَلُوا الْفَرَائِضَ الَّتِي افْتُرِضَتْ عَلَيْهِمْ بَعْدَ ذَلِكَ فَلَمْ يَكُنْ جَهْلُهُمْ ذَلِكَ كُفْرًا، ثُمَّ أَنْزَلَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ هَذِهِ الْفَرَائِضَ فَكَانَ إقْرَارُهُمْ بِهَا وَالْقِيَامُ بِهَا إِيمَانًا، وَإِنَّمَا يَكْفُرُ مَنْ جَحَدَهَا لِتَكْذِيبِهِ خَبَرَ اللَّهِ، وَلَوْ لَمْ يَأْتِ خَبَرٌ مِنَ اللَّهِ مَا كَانَ بِجَهْلِهَا كَافِرًا، وَبَعْدَ مَجِئِ الْخَبَرِ مَنْ لَمْ يَسْمَعْ بِالْخَبَرِ مِنَ الْمُسْلِمِينَ، لَمْ يَكُنْ بِجَهْلِهَا كَافِرًا، وَالْجَهْلُ بِاللَّهِ فِي كُلِّ حَالٍ كُفْرٌ قَبْلَ الْخَبَرِ وَبَعْدَ الْخَبَرِ

Allah’a dair ilim, iman; O’nun hakkındaki cehalet ise küfür demektir. 

Bunun gibi farzlara dair bilgi, imandır; ancak bunlar hakkında farz kılınışlarından önceki cehalet ise küfür demek değildir. 

Çünkü Resulullah’ın sav ashabı, Allah, elçisini onlara ilk gönderdiği sırada Allah’a imanlarını ikrar ettiler ve lakin bunun akabinde kendilerine farz kılınan hususları bilemediler. Buna rağmen gelecek olan farzlara dair bu cehaletleri, küfür olmadı. Akabinde Allah s.w.t onlara farzları indirdi. İşte bu farzları ikrar etmeleri ve onları yerine getirmeleri iman oldu. Mamafih onu inkâr eden ise Allah’ın haberini yalanladığı için, kâfir oldu. Şayet Allah’tan bir haber gelmemiş olsaydı sırf buna dair cehaleti sebebiyle hiç kimse kâfir olmazdı. Bu bağlamda haberin gelişinden sonra Müslümanlardan bunu duymayan olursa bu cehaleti sebebiyle gene kâfir olmamaktadır. Ne var ki Allah’a dair bilgisizlik her halükarda küfürdür. Bu, ister haberin gelişinden önce olsun ister sonra.

(Mervezi, Tazim’u Kadr’is Salat, 2/520)

Derimki imam Merzevi Sikadır Seyhleri Arasinda selefin buyuk Alimleri vardir
Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 17 Kasım 2017, 16:18:52 »

İmam Sufyan Es Sevri رحمة الله عاليه (v161)

Ashabul Hadis yeryuzunun muhafizidir

أخبرنا أبو نعيم الحافظ ، قال : حدثنا أحمد بن محمد الرازي بنيسابور ، قال  حدثنا عبد الرحمن بن أبي حاتم ، قال : حدثنا أبي ، قال : حدثنا قبيصة ، قال سمعت سفيان الثوري ، يقول : " الملائكة حراس السماء ، وأصحاب الحديث حراس الأرض

Bize Hafiz Ebu Nuaym haber verdi dedi ki: Nisaburlu Ahmed bin Muhammed er Razi rivayet etti dedi ki: Abdurrahman bin Ebi Hatim rivayet etti dedi ki: Babam rivayet etti dedi ki: Bize Kabise rivayet etti dedi ki:

Sufyan es Sevri'nin şöyle dediğini işittim:

Melekler sema'nın, Ashabu'l Hadis ise yeryüzünün muhafızlarıdır.

(Hatib el Bağdadi, Şerefu Ashabu'l Hadis; 44, Sy. 85)
Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 17 Kasım 2017, 19:38:15 »

İmam Malik  رحمة الله عاليه (v179)

Biri mam Malik'e şöyle sorar:

Ey Ebu Abdullah, bir adama şöyle dense:

Peygamber şöyle dedi'', adam da bunun üzerine şöyle dese:
İbrahim en-Nehaî şöyle dedi' ne dersin?

İmam Malik şöyle demiştir:

Bunun tevbe ettirilmesi lazımdır. Eğer tevbe ederse (bırakılır), olmadı, öldürülür.

(et-Talhîs Li Vucuhit Tahlîs. 137)

Derimki İbrahim En nehai rh a (v92) Tabiin En buyuk Alimlerinden biridir
Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 17 Kasım 2017, 19:52:02 »

İmam Mekhûl  رحمة الله عاليه (v112)

حدثنا الحكم بن المبارك أخبرنا الوليد عن حفص بن غيلان عن مكحول حين أوصى قال نشهد هذا فأشهد به أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له وأن محمدا عبده ورسوله ويؤمن بالله ويكفر بالطاغوت على ذلك يحيى إن شاء الله ويموت ويبعث

Bize el-Hakem İbnûl-Mubarek rivâyet edip (dedi ki), bize el-Vehd, Hafs b. Gaylân'dan, (O da) Mekhûl’den (naklen) haber verdi ki,” O (Mekhûl) vasiyet ettiğinde şöyle demişti:

Biz şuna şahidlik ediyoruz, sen de ona şahidlik et ki; tek olan, hiçbir ortağı bulunmayan ALLÂH'tan başka ilâh yoktur; Muhammed (ﷺ)  de O'nun kulu ve elçisidir. O, ALLÂH'a inanır, Tâğutu tekfîr eder. O, inşa ALLÂH bu şekilde yaşar, ölür ve diriltilir

(Dârimi, 3184)

Derimki Seyhin vefat tarihi  hakkinda farkli seylerde soylenmistir Allah s.v.t bilir
Ehli Hadis
Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 17 Kasım 2017, 20:59:07 »

Imam Fudayl b iyad (v187)

وعن الفضيل بن عياض قال: اتَّبع طريق الهدى، ولا يضرُّك قلَّة السَّالكين، وإيَّاك وطرق الضَّلالة، ولا تغتـرَّ بكثرة الهالكين

Hidâyet yolunu tâkip et ve bu yoldakilerin azlığı sana zarar vermesin.
Dalâlet yollarından da kesinlikle sakın ve helâk olanların çokluğu seni aldatmasın.

( es-Savâ'iku-l Mursele, 3/86)

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |