HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Mart 2024, 14:39:50

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Avam olan kimselerin Alim'lere Bidat Ehli Demeleri..  (Okunma Sayısı 4553 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mediocre ummeh
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Nisan 2017, 12:01:16 »

Hayırlı Günler" Allah'ın İzniyle Bir Soru Soracaktım; Sizler'de Uyğun Bulursanız Cevaplarsınız İnşeAllah.
Şimdi Avam'dan Olan Kimseler, Gerek (Tevhidi Elde Etmiş mümin'ler) (Gerek Kendisini Tevhide Nispet eden Kimseler Olsun. Avam'ın Tevhid'i elde etmiş Alimlere Bu (Alim Bidat Ehli) Demesini Nasıl Karşılıyorsunuz? Mesala (imam nebevi, imam gazali) Bidat ehli diyen Kimse.! Oysa'ki Bunu Söyleyen Kimseye Akideni a4 keğıdına yazmasını İstesen 3-5 sayfayı Doldurmakta Zorlanır Allah'u alem. Yani İlim Adam'ları Olmasaydı İnsanlar, Hayvanlar Gibi Olurlardı, Çünkü alimler İnsanları Öğretim Vasıtasıyla Barbarlık'tan Çıkarıp İnsanlık Seviyesine yükselmelerine Sebeb,Vesile Olurlar. Yani Onlar'da insanlar Hata yapabilirler, Avam İse bir ilme sahip Olmadığı Halde Böyle Konuşması şahsen Ben Duyduğumda Bunu söyleyeni Dövesim Geliyor, ve içimden Sen kimsin Ne ilme sahibsin diyorum, Yeri geldiğinde bunu zahiren'de söylüyorum.
Ebu Muhammed Es-selefi
Yönetici
Çevrimiçi Çevrimiçi

« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2017, 13:34:18 »

Soru: Hayırlı Günler" Allah'ın İzniyle Bir Soru Soracaktım; Sizler'de Uyğun Bulursanız Cevaplarsınız İnşeAllah.
Şimdi Avam'dan Olan Kimseler, Gerek (Tevhidi Elde Etmiş mümin'ler) (Gerek Kendisini Tevhide Nispet eden Kimseler Olsun. Avam'ın Tevhid'i elde etmiş Alimlere Bu (Alim Bidat Ehli) Demesini Nasıl Karşılıyorsunuz? Mesala (imam nebevi, imam gazali) Bidat ehli diyen Kimse.! Oysa'ki Bunu Söyleyen Kimseye Akideni a4 keğıdına yazmasını İstesen 3-5 sayfayı Doldurmakta Zorlanır Allah'u alem. Yani İlim Adam'ları Olmasaydı İnsanlar, Hayvanlar Gibi Olurlardı, Çünkü alimler İnsanları Öğretim Vasıtasıyla Barbarlık'tan Çıkarıp İnsanlık Seviyesine yükselmelerine Sebeb,Vesile Olurlar. Yani Onlar'da insanlar Hata yapabilirler, Avam İse bir ilme sahip Olmadığı Halde Böyle Konuşması şahsen Ben Duyduğumda Bunu söyleyeni Dövesim Geliyor, ve içimden Sen kimsin Ne ilme sahibsin diyorum, Yeri geldiğinde bunu zahiren'de söylüyorum.

Cevap: Bir avamın! âlimler hakkında kendi düşüncesiyle âlime bidatçi demesi elbette çok çirkin bir sözdür. Bu kişiler âlimleri tanımayan, âlimlerin değerini bilmeyen kişilerdir. Bir âlimin bidaatçi olup olmadığını ispat etmek âlimlerin yapacağı bir iştir. Çünkü âlimlerin dilinde ancak ilim sahibi âlimler anlar yoksa avam! âlimin sözünü bile anlamaz nasıl hatasını tespit edecek.  Dediğiniz gibi daha a4 kâğıdını bile doldurmayacak akideye sahip olan âlimlerin ciltlerle sözlerini nasıl anlayacak ve nasıl bunların bidaatçi olduğunu tespit edecek elbette şaşırılacak bir şeydir. Aynı şekilde âlimlerin hatalarını ortaya çıkarmak avamın yapacağı bir iş değil âlimlerin işidir. Eğer bir âlim, bir âlimin hatasını çıkarmışsa veya bidatçi demişse yine bu âlime hatalıdır veya bidatçidir demek için başka âlimin sözünde değil, getirdiği delilere ve hakkında itham edilen âlimin sözünde ispat etmek gerekir. Adaletin gereği budur. İsmi zikrettiğiniz âlimler ehlisünnet âlimlerindendirler ve selefe tabi olmuş âlimlerdir. Elbette hataları da olabilir (Allah affetsin) Bu âlimlere kendi düşünceleriyle bidaatçi diyen avamlar ancak cahil olan! âlimlerin değerini bilmeyen kişilerdir. Bu avamlara! Bidat nedir diye sorsan? bidat nedir bilmezler, ancak cahillikten ise sınır tanımazlar!
Bu Avamlara nasihatim âlimlere söz söylemek yerine öncelikle kendilerine baksınlar gerçekten Müslüman olmuşlar mı olmamışlar mı? Öncelikle imanı öğrenip iman etsinler ve kendilerini imanla terbiye etsinler ve Allah’a gerçek manada iman etsinler ki cehennem azabında kurtulsunlar. Âlimlerin değerini o zaman daha iyi anlayacaklardır.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.