HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Nisan 2024, 19:45:05

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: dua  (Okunma Sayısı 4351 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nur12
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

dua
« : 14 Mayıs 2017, 21:46:20 »

bir kimseden dua istemek caiz midir? mesela umreye giden bir insana benim içinde dua et demek veya namazdayken bana da dua et demek araya aracı koymak olur mu?
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2017, 00:22:07 »

bir kimseden dua istemek caiz midir? mesela umreye giden bir insana benim içinde dua et demek veya namazdayken bana da dua et demek araya aracı koymak olur mu?

Cevap: Evet, Umreye giden bir kimseden kendisine dua etmesini istemek caizdir, hatta sünnettir. Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem), Umreye giden Ömer (r.anh)'den kendisine dua etmesini istemiştir.

Ömer (r.anh), Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)’den Umreye gitmek için izin istemişti de bunun üzerine Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem):

“Ey kardeşim dualarına bize de ortak et, bizi unutma” demişti. (Ebû Dâvûd: Salat 27, İbn Mâce: Menasik 17, Tirmizi: Deavat 3562 (Tirmizi bu hadis için hasen sahihtir dedi)

Burada bir kimseden kendisi için dua etmesini istemek, salih amel işleyen ya da salih amel sahibi kimselerden dua etmesini istemektir. Yoksa kişi elbette kendisi için Allah (c.c)'a dua eder ve isteyeceğini Allah (c.c)'tan ister. Ancak salih amel işleyenlerin duasını kabul etmesi Allah (c.c)'tan umulur. Bu sebeple kişi kabul edilmesini umduğu duanın kendisi için de yapılmasını elbette ister. Ayrıca bir mü'minin, diğer mü'min için yapacağı en güzel amellerden birisi onun gıyabında dua etmesidir. Kaldı ki açıklandığı gibi bu şekilde yapmak sünnete de uygundur.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.