HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 22:29:05

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Itikadi sorular  (Okunma Sayısı 5221 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
veli6940
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Şubat 2016, 14:19:45 »

Esselamu aleykum benim aklimi karistiran bi cok sorular var buludugumuz yerdede hic musluman,alim olmdigi icin gidip sorularimizin cevabini bulamiyoruz simdi insaAllah hepsini tek tek yazcam.
1- Kufur sozlesmeleri.. Bu konu aklimizi cok kurcaliyor cunku karsimiza cikan herseyde neredeyse solesme vr tabi hangisi kufur hangidi degil bileiyoruz mesela bi imza atarken ''bunun cezasini bilerek/taniyarak bunu kabul ediyorum eger sozlesmeye ters bidurum yaparsam sukadar... ceza alacagimi biliyorum'' gibi sozlesmeler kufurmu? veya ''yetki makhemeye ait olacaktir'' sozlemesi kufurmu? Kufur sozlemelerini nasil anliyabiliriz lutfen acikliyabilirmisiniz.
2-ben buraya soru sorabilmek icin adres actim ve bunu acarken kufur sozlesmesi varmiydi bilmiyorum fakat tahrif ettim yinede ama siz bu tahrifin olmadigini soyluyosunuz smdii bu adresten yararlanmam veya tahrif ederek acmis olugum facebook hesabindan yararlanmamda bisakinca varmi?
3-Hadis inkacilari..Buharide dahi uydurulmus hadisllerin bulundugunu soyleyen kisiler var ve ben bunlara karsi cikiyordum fakat simdi bazi hadisler kafami karistirmakta ornegin muslimde kader babinda gecen bi hadis var adem as ile musa as konusmasi.Adem as musa asma  ...daha yaratılmamdan (kırk yıl) önce Allah´ın bana yazdığı bir işten dolayı beni ayıplamaya kalk (bu olacak şey değil)!" diye cevap verdi;;diye geciyor ve zayif bi hadiste colde devemiz kactiginde melekerden yardim istiyebilirz diye bi hadis var ayni zamanda recm ayetini keci yedigine dair zayif bi rivayet var.aklima takilan su: devemiz kactiginda meleklerden yardim istiyebiliriz diyen rivayete zayif demek ne kadar dogru?alimlr boyle dmeis cunku.Zayif o rivayete ihtimal vermek degilmi?Boyle bisey tevhid inancini bozmazmi?bu hadis zayif demek evhide aykiri olmazmi?bunun uydurulmus olduguna inanmak lazim degilmi? Kecinin yedigine dair rivayete alimler yine zayif demisler buda kufur olmazmi?Allah bu kurani koruyacagini soyluyor bu rivayete zayif demek ona ihtimal vermek olur buda suphe olmazmi?Isledigimiz gunahlardan Allahi sorumlu tutmak dgru olmaz cunku irademiz var Adem as byle bisey demis olacagina nasil kalkip inanabiliriz?Luutfen hadisler konusunda bizi aydinlatin aklimiz cok karisti. mesela rec konusuda.bazilari recmin nesh edildigine yani zina hakkinda henuz kuranda bi hukum yokken Rasulullahin tevrata gore hukmettigi yani recmettigi fakat sonra kuranin hukmu gelince recmin kalktigi ve artik evli veya bekar olsun 100 sopanin yururlukte oldugunu soyluyolar . bu sormus oldugu sorulRI bana msaj ile gonderirseniz cok sevinirim baskalarininda akillari karissin istemem. Hadisler konusunda baya aklimiz karisik ayrintili bi sekilde aciklarsaniz cok seviniriz .
4-Her devletin vermis oldugu is kufur olurmu mesela gunes panelleri dosemek gibi.
5-Kadin amcasi ile evlenemez ve kadin kimelerr ziynetini gosterebilir ayetinde amca veya dayi gecmemektedir bazi alimler Allahu alem kadin dayi ve amcasinin yaninda rahat olabilir diyolar sanirim ama bazi alimlerde ziynetini gosteremez diyolar bu konuda ayeti birakip amca ve dayinin yaninda ziyneti acmak ve bunu helal saymak alimleri rab edinmek olmazmi?
6-Kafir olan anne babaya canim annecigim denemez demissiniz neden peki? `Kafir ola yegen ve ablalarima canim diyemezmiyim?Islama alistirmak tevhide alistirmak niyeti ile?
7-Hangi konularda kafirleri veli edinmis oluruz? bazen canimiz SIKKINken kafirlere icimizi aciyoruz bu veli edinmekmidir?

Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2017, 01:21:27 »

Soru 1: Küfür sözleşmeleri.. Bu konu aklımızı çok kurcalıyor çünkü karsımıza çıkan her şeyde neredeyse sözleşme var tabi hangisi küfür, hangisi değil bilemiyoruz mesela bir imza atarken ''bunun cezasını bilerek/tanıyarak bunu kabul ediyorum eğer sözleşmeye ters bir durum yaparsam şu kadar... Ceza alacağımı biliyorum'' gibi sözleşmeler küfür mü? Veya ''yetki mahkemeye ait olacaktır'' sözleşmesi küfür mü? Küfür sözleşmelerini nasıl anlayabiliriz lütfen açıklayabilir misiniz?

Cevap 1: Sözleşmede şartlar var. O şartları iki taraf da koşabilir bir taraf da koşabilir. O şartlar içinde İslam'a aykırı şartlarda olabilir, küfür şartlar da olabilir. Kişi küfrü bilirse, tevhidi bilirse elbette tevhide zıt olan şartları bilir. Eğer tevhidi bilmezse sözleşmelerdeki küfrü anlamaz. O yüzden ilk olarak tevhidi güzel bir şekilde öğrendikten sonra hangi şart İslam'a aykırıdır, hangisi değildir anlarsın. Takıldığın bir nokta olursa bize yazarsın. Gelelim verdiğin örneklere...

''bunun cezasını bilerek/tanıyarak bunu kabul ediyorum eğer sözleşmeye ters bir durum yaparsam şu kadar... Ceza alacağımı biliyorum''

Bu bir bilgidir. Kişi sana bir cezai müeyyide şartı koşuyor, bunu yapmazsan bu kadar ceza yiyeceksin. Sen de gördüm, okudum kabul ediyorum diyorsun. Normal olarak bir sözleşmenin şartlarına riayet etmezsen cezai şart konur. Bu cezai şart İslam’a uygun olabilir, İslam’a uygun olmayabilir de. İslam'a uygun olan ceza şartı İslam'a uygunsa kabul edersin, değilse kabul etmezsin. Mesela İslam'a uygun olmayan şartlar; zamanında ödemezsen bu kadar faiz ödemeyi kabul etmiş sayılırsın. Bu caiz olmayan bir şarttır. İşte bunun gibi şartlardır.

"ters bir durum yaparsam şu kadar... ceza alacağımı biliyorum''

Buradaki biliyorum, kabul ediyorum manasında değil. Okudum öğrendim manasındadır. Okuduğun için biliyorsun, bunda bir sakınca yok. Burada bir küfür yoktur.

''yetki mahkemeye ait olacaktır'' bu, senin sözündür. Mahkemeyle ilgili olan cümle değişik değişik şekilde geçmektedir. Bazen mahkemeyi kabul etme manasında geçer, bazen yetkili olduğunu kabul etmek manasında geçer. Yetkili olduğunu kabul etmek onun yetkisini kabul etmiş olursun yoksa hükmünü kabul etmiş değilsin. Bunlar ince meselelerdir bize tek tek anlatacaksın biz de sana tek tek cevap veririz. Sözleşmede yazılan cümleler önemli cümleyi aktarırsan, biz haber cümlesi mi yoksa seni bağlayan bir cümle mi söyleriz. Zamanla bu şekilde anlarsın.

Soru 2: ben buraya soru sorabilmek için adres açtım ve bunu açarken küfür sözleşmesi varmıydı bilmiyorum fakat tahrif ettim yine de ama siz bu tahrifin olmadığını soyluyorsunuz şimdi bu adresten yararlanmam veya tahrif ederek açmış olduğum facebook hesabından yararlanmamda bir sakınca varmı?

Cevap 2: Biz hangi tahrif için bu tahrifin olmadığını söylüyoruz? Aşağıdaki linkte sözleşmeler hakkında verdiğimiz cevaplara bakabilirsiniz…

Sözleşmeler hakkında ki daha önceki cevabımız. ⟵ Linke tıklayıp okuyabilirsiniz...

Eğer geçerli tahrif yapmışsan seni bağlamaz, sakıncası yok. Önemli olan geçerli tahrif olsun. O mesele hakkında biz geniş geniş yazdık.

Soru 3: Hadis inkârcıları.. Buhari’de dahi uydurulmuş hadislerin bulunduğunu söyleyen kişiler var ve ben bunlara karsı çıkıyordum fakat simdi bazı hadisler kafamı karıştırmakta örneğin Müslim’de kader babında gecen bir hadis var Adem as ile Musa as konuşması. Adem as Musa as’a... daha yaratılmamdan (kırk yıl) önce Allah´ın bana yazdığı bir işten dolayı beni ayıplamaya kalk (bu olacak şey değil)!" diye cevap verdi; diye geçiyor ve zayıf bir hadiste çölde devemiz kaçtığında meleklerden yardım isteyebiliriz diye bir hadis var ayni zamanda recm ayetini keçi yediğine dair zayıf bir rivayet var. Aklıma takılan şu: devemiz kaçtığında meleklerden yardım isteyebiliriz diyen rivayete zayıf demek ne kadar doğru? Alimler böyle demiş çünkü. Zayıf o rivayete ihtimal vermek değil mi? Böyle bir şey tevhid inancını bozmaz mı? Bu hadis zayıf demek tevhide aykırı olmaz mı? Bunun uydurulmuş olduğuna inanmak lazım değil mi? Keçinin yediğine dair rivayete alimler yine zayıf demişler buda küfür olmaz mı? Allah bu Kur’an’ı koruyacağını soyluyor bu rivayete zayıf demek ona ihtimal vermek olur buda şüphe olmaz mı? İşlediğimiz günahlardan Allahı sorumlu tutmak doğru olmaz çünkü irademiz var Adem as böyle bir şey demiş olacağına nasıl kalkıp inanabiliriz? Lütfen hadisler konusunda bizi aydınlatın aklimiz çok karıştı. Mesela recm konusunda. Bazıları recmin nesh edildiğine yani zina hakkinda henüz kuranda bir hüküm yokken Rasulullah’ın Tevrat’a göre hükmettiği yani recmettiği fakat sonra Kur’an’ın hükmü gelince recmin kalktığı ve artık evli veya bekar olsun 100 sopanın yürürlükte olduğunu söylüyorlar. Bu sormuş olduğu soruları bana mesaj ile gönderirseniz çok sevinirim başkalarının da akılları karışsın istemem. Hadisler konusunda baya aklımız karışık ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız çok seviniriz.

Cevap 3:

"Hadis inkârcıları.. Buhari’de dahi uydurulmuş hadislerin bulunduğunu söyleyen kişiler var ve ben bunlara karsı çıkıyordum fakat simdi bazı hadisler kafamı karıştırmakta"

Buhari ve Müslim'de sahih olmayan hadis yok. Uydurma hadis var diyenler zır cahildirler, hadisi yanlış anlamışlardır. Kendi kafalarına göre hadisi anlamış ve anladıklarına da akla uygun değil deyip uydurma demişlerdir. Ancak bu şekilde olur hadisi yanlış anlamışlardır ve anladıkları şeye de uydurma demişlerdir.  Buhari ve Müslim'de uydurma hadis yok hepsi sahihtir.

"örneğin Müslim’de kader babında gecen bir hadis var adem as ile Musa as konuşması. Adem as Musa as’a  ...daha yaratılmamdan (kırk yıl) önce Allah´ın bana yazdığı bir işten dolayı beni ayıplamaya kalk (bu olacak şey değil)!" diye cevap verdi; diye geçiyor"

Hadisi olduğu gibi nakledin, ondan sonra biz hadisi açıklayacağız. Hadisin tercümesi yanlış ama hadisi olduğu gibi nakledin anlatalım.

zayıf bir hadiste çölde devemiz kaçtığında meleklerden yardım isteyebiliriz diye bir hadis var ayni zamanda recm ayetini keçi yediğine dair zayıf bir rivayet var. Aklıma takılan şu: devemiz kaçtığında meleklerden yardım isteyebiliriz diyen rivayete zayıf demek ne kadar doğru? Alimler böyle demiş çünkü. Zayıf o rivayete ihtimal vermek değil mi? Böyle bir şey tevhid inancını bozmaz mı? Bu hadis zayıf demek tevhide aykırı olmaz mı? Bunun uydurulmuş olduğuna inanmak lazım değil mi? Keçinin yediğine dair rivayete alimler yine zayıf demişler buda küfür olmaz mı?

"Meleklerden yardım isteyebiliriz" bu hadis zayıf hadis. Nasıl ki yanında bulunan seni duyabilen bir insandan yardım isteniyorsa, orada bulunan seni duyan meleklerden de yardım istenilebilir. Görmediğimiz birçok melek var duyarlarsa yardım edebilirler. Çünkü melekler insanlara yardım edebilirler. Bu meleklerin imkânında olan bir şey Allah onlara bu imkânı tanımıştır. Her yerde melekler var eğer duyuyorsa o, orada bulunan meleklerden yardım istiyor, meleklerde Allah'ın izni ile yardım edebilir. Çünkü melekler insanlara yardım ederler. Meleklerden yardım istemek neden küfür olsun.

Fakat zikredilen bu hadis zayıf olan bir hadistir. Ve bu şekilde meleklerden istemek caiz değildir.

Recm ayetini keçi yediğine dair hadise gelince; Eğer Allah (cc) neshettiği bir ayeti bir mucize olarak keçi yerse burada İslam'a zıt olan ne var. Keçi Allah’ın yarattığı bir mahluktur. Allah'ın istediği bir şeyi, Allah’ın istediği gibi yapabilirler. Nasıl ki  Kabe’de boykot kağıdı asıldığında, güveler nasıl kağıtta yazılanı yemiş ve sadece “bismikellahumme” yi bırakmışlar. Bu nasıl olmuş ve kafirlerde bunu kendi gözleriyle görmüşse, aynı şekilde keçinin de o ayetleri yemesi Allah için mümkündür, Allah buna kadirdir. Hiç bir zamanda hiç bir alim keçi yediğinden dolayı nesh olmuş diye kesin bir delil yok. Ayet nesh olmuş keçi yemiş başka keçi yediğinden dolayı nesh olmuş söz başka. Allah nesh ettikten sonra keçi sadece nesh edilenleri yemişse bunun neresi küfür, neresi imkansız. Bu akla mantığa zıt değil. Kuranda geçen diğer meselelere göre basit bir mesele sayılır.

Düşünün: Bir cin ve Allah cine insanlardan kat kat kuvvet vermiş. Salih bir kul, Belkıs'ın arşını kuvvetli olan bir cinden Allah'ın izniyle daha çabuk getirdi.. Yani; bu oluyorsa ve Kur'an'da bu geçiyorsa, mantık olarak akıl kabul etmiyor diye buna nasıl imkansız denir ve küfür denir? Nasıl keçi bu kâğıtları yedi diye bu akla zıt geliyor diye bu küfür olacak ve bu imkânsız olacak? Ama eğer keçi yediğinden dolayı nesh olmuş denilseydi o zaman mantıksız dersin o zaman olmaz denir, ama bu keçi yediğinden dolayı nesh olmamıştır.

Bu rivayetlere zayıf demek neden doğru değil? Çünkü zayıf demek; senedi zayıf demektir. Alimler bu rivayetler hakkında zayıf derken, senedine hüküm veriyorlar, metne hüküm vermiyorlar. Senedi zayıf değilse metne bakılır. Metin de eğer İslam'a ve temel meselelere aykırı ise tevil edilir. Temel meselelerde eğer uygunlaştırma imkânı yoksa tevil edilir. Yani önce senede bakılır senet sahihse metne yönelir. Metni temel meselelere uygun olarak açıklanır. Mesela müşkil hadisler var ve her insan müşkil hadisleri anlamaz. Herkesi anlamayacağı hadisleri alimler anlar ve ona göre açıklar. Sen bu ilme sahip olmadan kendi kafasına göre bu hadisleri yorumlayamazsın. Yorumladığın şeylerede bu hadisin manası deyip de hadisi reddedemezsin. Ancak kendi yorumunu reddedersin. Hadisin bu manda olduğunu kesin diyemezsin bu senin verdiğin mana. Alimler başka şekilde anlayabilir. Senin ufkun dar, bundan dolayı dar çerçeveden bakıyorsun, alimlerin ufku geniştir. O yüzden senin anlamadığın şeyleri de anlarlar. Onun için ne yapman gerekir; anlamadığın bir hadis veya kendi kafana göre saçma gördüğün bir hadis ve bu hadis sahihse ve buharide ve müslimde geçiyorsa hemen buhari ve müslimin şerhine bakıp manasının nasıl olduğuna bakman gerekir. O zaman saçma dediğin hadisin saçma olmayıp senin anladın şeyin saçma olduğunu anlarsın.

Soru 4: Her devletin vermiş olduğu iş küfür olur mu mesela güneş panelleri döşemek gibi.

Cevap 4: Bu amel caizdir. Neden küfür olsun? Sen helal olan bir iş yapıyorsun. Neden haram veya küfür olsun?

Soru 5: Kadin amcası ile evlenemez ve kadın kimlere ziynetini gösterebilir ayetinde amca veya dayı geçmemektedir bazı alimler Allahu alem kadın dayı ve amcasının yanında rahat olabilir diyorlar sanırım ama bazı alimlerde ziynetini gösteremez diyorlar bu konuda ayeti bırakıp amca ve dayının yanında ziyneti açmak ve bunu helal saymak alimleri rab edinmek olmaz mı?

Cevap 5: Evet rahat olabilir. Bu, cumhurun görüşüdür. Bazı alimler ziynetini gösteremez diyor, bu da bir görüştür. Bu konuda cahillik görmedim.

Evet amcaya dayıya ziynet açmak ayette zikredilmemiştir ama ebedi haram olanlarla ilgili ayette amca ve dayı zikredilmiştir Amcaya, dayıya ziynet açabilir, gösterebilir ayette sabit olmasa da hadiste sabittir.

Şöyle bir hadis var:

Eflah, Aişe (r.anha) tek başına iken yanına girmek istedi. Aişe soruyor: Acaba izin verebilir miyim? Eflah Aişe'nin amcasıdır. Onun için Rasulullah'a sorduğunda "İzin ver, o senin amcandır" dedi. (Buhari, Müslim)

Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor: "Bir kadın bir gün bir gece tek başına mahremsiz yolculuk yapmak helal değildir. Dayı ve amca mahremdir. Ve elbette yolculuk daha tehlikelidir halvetten veya ziynet göstermekten. Çünkü yolculuk yapmanın içinde de halvet ve ziynet oluyor. Buna göre cumhur alimleri ziynet gösterme ile ilgili olan meselesinde amca ve dayı zikredilmediği halde bunları katmışlardır. Çünkü amca ve dayı kuranı kerimde ebedi mahremlerden sayılıyor. Yani alimler neden dayı ve amca ziynet gösterilebilir dediler; çünkü bunların mahrem olduğu sabittir zikredilmese bile bunlar kastedilmektedir dediler. Bazı alimler bunları katmamışlardır. Katan alimlerin delilleri vardır ve bu katan alimlerin delilleri kuvvetlidir. Bunlar içtihadi olan meselelerdir.

Alimlerin içtihatlarına tabi olmak onları rab edinmek değildir. içtihadi meselelerde alimlerin içtihatlarına bağlanmak onları rab edinmek değildir. Onları rab edinmek manasında anlayan varsa bu anlayan kişi içtihadın ne demek olduğunu bilmiyor demektir. Ona tavsiyemiz; içtihadın ne demek olduğunu öğrenmesidir.

Soru 6: Kafir olan anne babaya canım anneciğim denemez demişsiniz neden peki? Kafir olan yeğen ve ablalarıma canım diyemez miyim? İslam’a alıştırmak tevhide alıştırmak niyeti ile?

Cevap 6: Kafir olan anne babaya canım anneciğim denilmezin nedenini söyledik cevapta.

Kafir olan yeğen ve ablalarıma canım diyemez miyim?  denmez. Daha önceki meselede neden denmeyeceğini anlattık. Çünkü bu kalp sevgisidir. İnsan ancak kalben sevdiği kişilere bu şekilde sevgi sözcükleri kullanır. Fıtri sevgi kastediliyorsa zaten vela değildir. Fıtri sevgi kastıyla kafir olan bir kişiye canım gibi sevgi sözcüğü kullanmak caiz değildir.

Kafir olan birisine neden canım denilmez. ⟵ Bu linkten bakabilirsiniz...

Soru 7: Hangi konularda kafirleri veli edinmiş oluruz? Bazen canımız sıkkınken kafirlere içimizi açıyoruz bu veli edinmekmidir?

Cevap 7: Güvendiğin bir kâfire içini açarsan velaya girmez. Önemli olan güvenilir bir kafir olsun.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.