HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 15:12:45

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: İsim ve sıfat tevhidi  (Okunma Sayısı 10229 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
demirr
Ziyaretçi
« : 12 Ocak 2017, 15:01:38 »

Allahın konuşması harf ve seslemidir ve harf ve sesle konuşur diyenlerin hükmü nedir. 2. Sorum ise Allah zatı ile arşının üzerindedir diyen kişinin hükmü nedir??

Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2017, 03:11:09 »

Allahın konuşması harf ve seslemidir

Cevap: Allahu Teala, kelam sıfatıyla mutekellimdir (konuşandır). Kelam sıfatı Allah (c.c)'ın zatında kaim olan bir sıfattır.  Allah (c.c)'ın konuşması harf ve sesle olmadığı gibi, mahlukatın konuşması gibi de değildir. Allah (c.c)'ın kelam sıfatı, harflerden, seslerden, önce gelmek, sonra gelmek, susmak vb. şeylerden münezzehtir. Kendisine layık bir konuşmadır.

ve harf ve sesle konuşur diyenlerin hükmü nedir.

Cevap: Allah'ın konuşması "harf ve sesle" diyen kişilerin bunu nasıl söylediğine bakmamız gerekir. Açıklanan şeylere göre hüküm verilir.

2. Sorum ise Allah zatı ile arşının üzerindedir diyen kişinin hükmü nedir??

Cevap: Bu konu daha evvel sitemizde konuşulmuştur. Cevap için: http://www.davetulhaq.com/tr/forum/index.php?topic=13971.0 bu linke bakabilirsiniz.

Harb-el kirmani
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2017, 14:00:56 »

Alkame Allah ın konusmasi ses ile olmadigi gibi demissin yani sessizmi konusur?bu sekilde mi anlayalim,musa as isittigi ne idi bunu guzel bi sekilde acarmisin?

ikincisi Allah kelam sifati susmaktan munezzehtir diyorsun yani hic susmadan konusurmu bu sekildemi anlayalim

ucuncusu Allah cc kelami ses iledir Allah cc sesi mahlukatin sesine benzemez Allah cc sesini kullarindan diledigine isittirir,musa as tur gunu isitmistir diyen bi kimseye ne solemimz gerek

dorduncusu Allah diledigi zaman diledigi sekilde konusur diyen kimseye ne dememiz gerek

5.bizim kuran okumamiz yani lafiz mahlukmu gayri mahlukmu ,ve kuranda okudugumuz ayetler mahlukmu degilmi,

Acilene cvp verirseniz
demirr
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2017, 14:34:13 »

ben sizden bunu böle diyen ehli sünnet alimlerinden delil istemiştim bi tane olsun bi delil istemiştim. 2. si diğer kişinin sorduğu sorulardaki gibi mi inancınız. bu konuda açık konuşun ki anlayalım sizi
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2017, 15:44:13 »

ben sizden bunu böle diyen ehli sünnet alimlerinden delil istemiştim bi tane olsun bi delil istemiştim. 2. si diğer kişinin sorduğu sorulardaki gibi mi inancınız. bu konuda açık konuşun ki anlayalım sizi

Diğer konunuzda size bir soru sordum fakat ya soruyu görmediniz yada cevap vermekten kaçıyorsunuz. Şöyle sordum:

Yine sorunuza ehli sünnet alimlerinden delil istiyor fakat Eşari ve Maturidilerden olmasın diyorsunuz. Eşarilerin ve Maturidilerin ehli sünnet olmadığını nereden öğrendiniz? Size Eşari akidesine sahip alimlerin isimlerini söylersek, belliki hepsini ehli sünnetten çıkaracak belkide tekfir edeceksiniz. Görülüyor ki suud sihirbazları sizi de etkilemiş.

demirr
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2017, 16:27:27 »

sizin huyunuz soruya soruyla cevap vermek sanırım selam size.
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Haziran 2017, 16:39:11 »

sizin huyunuz soruya soruyla cevap vermek sanırım selam size.

Sorunun cevabını alacaksın merak etme, ama önce bu konudaki inancını ortaya koymaktan korkma. Eşariler ve Maturidiler ehli sünnet mi değil mi?
İmam Tahavi
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2017, 21:25:46 »

Tabi Eşari ve Maturidiler Ehli Sünnettirler. İmam Beyhaki, İmam Nevevi, Kadı İyaz, İmam Kurtubi ve daha yüzlerce fukaha Eşari alimleridirler.
İmam Tahavi
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Haziran 2017, 21:27:51 »

''Eş'ariler; Usulu'd-Din'in yardımcılarıdır.''

Bkz. Mecmu'l Fetava c.4 s.15
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.