İman Etmeme Konusunda Diretenlere Allah'ın Tehdidi. Bakara-210
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Temmuz 2019, 18:56:42

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: İman Etmeme Konusunda Diretenlere Allah'ın Tehdidi. Bakara-210  (Okunma Sayısı 2555 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Ocak 2017, 06:21:13 »

بســـم الله الرحمن الرحيم

هَلْ يَنظُرُونَ إِلاَّ أَن يَأْتِيَهُمُ اللّهُ فِي ظُلَلٍ مِّنَ الْغَمَامِ وَالْمَلآئِكَةُ وَقُضِيَ الأَمْرُ وَإِلَى اللّهِ تُرْجَعُ الامُورُ

"(Yoksa onlar) Allah'ın buluttan gölgeler içerisinde gelmesini ve meleklerin gelmesini mi bekliyorlar? Artık hüküm verilmiştir. (Şüphesiz ki) bütün işlerin sonu Allah'a döner."
 Bakara-210

Allah (c.c) iman etmeyip küfürde direnenlere şöyle hitab ediyor:

“Onlar neyi bekliyorlar? Niçin Allah'tan gelen hakka tabi olmuyorlar? Hakka tabi olmada, niçin gevşeklik gösteriyorlar? Yoksa kıyametin gelmesini mi bekliyorlar? Kıyamet günü geldiği zaman, yapılan ameller ve duyulan pişmanlıklar kişiye hiç bir fayda vermez.

O gün, herkes dünyada işlediğinin karşılığını görecek ve ona göre hesaba çekilecektir. O gün gelmeden, yani ölmeden önce gevşeklik ve ihmal göstermeden hakka tabi olsunlar, hakkı yaşasınlar. Ve herkes şunu iyi bilsin; hiç kimse ne zaman öleceğini bilemez, her an ölüm gelebilir.

Kıyamet koptuğu gün, insanlara hesap sormak ve hüküm vermek için ben buluttan gölgeler içinde, meleklerle beraber gelirim. İşte o zaman gerçek hüküm sahibinin Allah olduğunu anlarlar. O gün, herşeyin hükmü bana aittir. O gün, sahte hakimlerin hiç bir yetkisi olmayacak ve tüm kafirler bunu açıkça bilecektir.”

Allah'ın Buluttan Gölgeler İçerisinde Gelmesi:

Allah (c.c)'nun “buluttan gölgeler içerisinde gelmesi” müteşabih ayetlerdendir. Allah (c.c) kıyamet gününde gelecektir. Fakat nasıl geleceğini biz bilemeyiz.

Allah'ın isim ve sıfatları, zatına uygundur. Allah'ın zatının mahiyetini bilemediğimiz için isim ve sıfatlarının mahiyetini de bilemeyiz. Bu sebeble, Kur'an ve sahih sünnette Allah'a ait olduğu belirtilen isim ve sıfatların, Allah'ın zatına layık olduğuna, tahrif etmeden, iptal etmeden, şekil, mahiyet ve örnek vermeden iman etmek gerekir.

Allah'ın isim ve sıfatlarına nasıl iman ediliyorsa, böyle müteşabih ayetlere de aynı şekilde tahrif ve ta'til (iptal) etmeden, şekil ve örnek vermeden, Allah'ın zatına uygun olarak iman etmek gerekir.

İmam Şafii (r.a.) şöyle diyor:

“Ben Allah'a iman ettim. Allah'tan gelen şeylere de Allah'ın istediği şekilde iman ettim. Rasulullah (s.a.s)'e iman ettim. Rasulullah'ın getirdiği şeylere de onun bildirdiği mana üzere (benim anladığım şekilde değil, onun kastettiği şekilde) iman ettim.”

“Allah'ın gelmesi
”ni Allah'ın emrinin gelmesi olarak te'vil etmek, sahabelerin ve selefin görüşlerine aykırı olduğu gibi, Allah'ın bir sıfatını iptal etmek de söz konusudur. Böyle müteşabih olan veya Allah'ın sıfatlarını bildiren ayetlere, sahabelerin ve selefi salihinin iman ettiği gibi iman etmek gerekir. Onlar Kur'an ve sahih sünnette bildirilen Allah'ın sıfatlarına şöyle iman ederlerdi:

Biz bu sıfatlara, olduğu gibi iman eder, onları tahrif ve iptal etmeyiz. Onları mahlukata benzetmeyiz. Şekillendirmeyiz ve örneklendirmeyiz. Bu sıfatlar Allah'ın zatına aittir ve mahiyetleri de Allah'ın zatının mahiyetine uygundur. Allah'ın zatının mahiyetini idrak etmemiz, anlamamız mümkün olmadığı gibi, o zata ait olan sıfatların mahiyetlerini idrak etmemiz de mümkün değildir.

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |