“Allah (C.C) VE SEN DİLERSEN” SÖZÜ
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Temmuz 2019, 18:18:49

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: “Allah (C.C) VE SEN DİLERSEN” SÖZÜ  (Okunma Sayısı 2854 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bismirrahman
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

قتل الانسان ما اكفره

« : 10 Ekim 2016, 15:17:39 »

“Allah (C.C) VE  SEN  DİLERSEN”  SÖZÜ

Kuteyle radıyAllahu anh diyor ki:
“Yahudilerden birisi Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’in huzuruna gelerek:
“Siz Müslümanlar da şirk koşuyorsunuz. Çünkü: “Allah ve sen diledin de şu iş oldu” diyorsunuz. “Ka’be hakkı için” diye yemin ediyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem Müslümanların yemin etmek istedikleri zaman: “Ka’be’nin Rabbi Allah üzerine” diye yemin etmelerini ve “Allah diledi sonra da sen diledin” demelerini emretti.   
                               (Nesei, sahih senedle)

İbn-i Abbas radıyAllahu anh şöyle demiştir: Bir adam Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’e hitaben:
“Allah ve sen dilediniz” deyince Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem ona: “Beni Allah’a eş mi koşuyorsun? Yalnız Allah diledi, de” buyurdu.   
      (Nesei, İbn-i Mace)

Tufeyl radıyAllahu anh diyor ki:
“Bir gece rüyamda birkaç Yahudiye rastladığımı gördüm. Ve onlara: “Gerçekte: “Uzeyr Allah’ın oğludur” demeseydiniz çok iyi olurdunuz” dedim. Onlar da:”Gerçekten: “Allah ve Muhammed diledi” demeseniz en doğru yolda olan insanlar sizlersiniz” cevabını verdiler. Sonra bir Hıristiyan topluluğuna rastladım ve onlara: “İsa Allah’ın oğludur” demeseydiniz gerçekten çok iyi olurdunuz” dedim. Onlar da bana: “Allah ve Muhammed diledi” demeseniz gerçekten en doğru yolda olan insanlar sizlersiniz” dediler.
Sabah olunca bunu birkaç kişiye anlattım. Sonra Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’in huzuruna giderek ona da anlattım. Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem bana: “Bu rüyayı hiçkimseye anlattın mı?” diye sordu. “Evet” dedim. Bunun üzerine Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem Allah’a hamd ve sena ettikten sonra dedi ki:
“Tufeyl bir rüya gördü. İçinizden bir kısmınıza da anlattı. Sizlerin söylemekte olduğunuz bir söz vardı ki onu daha önce yasaklamam gerekiyordu. Fakat şu şu sebepler beni engelledi. Artık: “Allah ve Muhammed diledi” demeyin “Yalnız Allah diledi” deyin.”   
             (İbn-i Mace)

İbn-i Abbas radıyAllahu anh diyor ki:
“Allah’a eş koşmak şirktir ve bu şirk karanlık bir gecede siyah bir karıncanın kıpırtısından daha gizlidir. Şöyle ki senin: “Allah ve senin hatırın için” veya “Allah ve benim hatırım için” deyişin, “şu köpek olmasaydı veya şu ördekler olmasaydı mutlaka eve hırsız girerdi” demen ve bir kimsenin arkadaşına: “Allah ve sen dilediniz de bu iş oldu” veya “Allah ve filan adam olmasaydı” demesi hep şirk olan sözlerdendir.”                                                       (İbn-i Ebu Hatim)

Huzeyfe radıyAllahu anh’dan Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’ in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
“Allah ve filan adam diledi de bu iş oldu” demeyin. Fakat “Allah diledi, sonra da falan adam diledi” deyin.”
(Ebu Davud, sahih senedle)

“Allah ve sen dilersen”, “Allah ve sen dileseydin bu iş olmazdı” ve bu manayı ifade eden benzer sözleri söylemek küçük şirktir, insanı dinden çıkarmamakla birlikte büyük haramlardan daha haram olduğu için Müslümanların bu gibi sözleri kullanmamaları gerekir.
Bu sözün büyük şirk değil de küçük şirk olduğunu Rasûlullah’ın şu sözü göstermektedir:
“Daha önce yasaklamam gerekiyordu. Fakat şu şu sebepler beni engelledi.”
Eğer bu tür sözleri söylemek büyük şirk olsaydı, Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem bunun hükmünü sahabelere bildirmekte bir an olsun gecikmez, derhal bildirirdi.
Ayrıca hadisi şerif bize; Yahudilerin ve Hıristiyanların da küçük şirk hakkında ilme sahip olduklarını gösteriyor.
Hak, mü’minin aradığı şeydir. Onu nerede ve kimde bulursa alır. Mü’min; müşrikten, kâfirden, fasıktan, bid’atçiden veya sapıktan gelse bile hakkı, hak olduğu için alır.
Çünkü Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Hikmet mü’minin kaybettiği malıdır. Onu nerede bulursa alır.”                                              (Tirmizi, İbni Mace)

İzzetli yaşamayı arzu edenler; inancı uğruna ölümü bir sevgili bilip mücâdele edenlerdir...
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |