HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 18:27:59

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: ÜNİVERSİTEDE AKADEMİSYEN OLMAK  (Okunma Sayısı 6140 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
GüL
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Mart 2016, 01:02:22 »

SELAMUN ALEYKUM. Ben Eğitim fak.1. sınıf öğrencisiyim. Allah'A hamd olsun İSLAM ile tanıstım. Akademisyen olmak gibi bi hayalim vardı. Bu sistemi savunan hiçbir kurumda çalışamayacağımı biliyorum fakat üniversiteler diğer okullardan cok daha farklı ve bu küfür sistemin zorunlu sorumluluklarından da uzak. Uzun zamandır bu soruma cevap arıyorum.. '' Bir bayan olarak Üniversitede okumak ve akademisyen olmak ne kadar doğrudur? '' Acaba İslam'ın bu konudaki hÜkmÜ nedir? Yardımcı olursanız cok sevinirim.
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Mart 2016, 02:15:33 »

Soru: SELAMUN ALEYKUM. Ben Eğitim fak.1. sınıf öğrencisiyim. Allah'A hamd olsun İSLAM ile tanıstım. Akademisyen olmak gibi bi hayalim vardı. Bu sistemi savunan hiçbir kurumda çalışamayacağımı biliyorum fakat üniversiteler diğer okullardan cok daha farklı ve bu küfür sistemin zorunlu sorumluluklarından da uzak. Uzun zamandır bu soruma cevap arıyorum.. '' Bir bayan olarak Üniversitede okumak ve akademisyen olmak ne kadar doğrudur? '' Acaba İslam'ın bu konudaki hÜkmÜ nedir? Yardımcı olursanız cok sevinirim.

Aleykum selam

Cevap: Bu kurumlarda attığınız her adım da İslam'ın hükmüne bakmanız gerekir. Okul okunurken birçok küfür ve haramlar işlenebilir. Bunları öğrenip uzak durmanız gerekir. Görev alırken de keza; bunları öğrenip uzak durmanız gerekir. Önemli olan; tesettür, erkeklerle haşir-neşir olma meselesi, ders vereceğiniz konular, üniversite ile nasıl anlaşacağınız ve buna benzer konular... Bu durumlar tek tek incelemek gerekir. Bunları haram ve küfürden uzak bir şekilde yapma imkânınız mevcutsa biz buna caiz diyoruz. Ama bu zordur, çünkü siz bir bayansınız. Erkeklerle haşir-neşir olacaksınız. Bu, Müslüman bir bayanın şahsiyetine yakışmaz. Erkeklerle haşir-neşir olmadan, sadece kızları eğitecekseniz ancak bu şekilde caiz olur.
İslam'ın kuralları vardır. Bayanların yapabilecekleri işler sınırlıdır, erkekler gibi değildir. Onun için bu işi yapmayı bayanlar için uygun görmediğimizi belirtmek isteriz.

Size şöyle soralım: “Siz Üniversiteye nasıl geldiniz?”, “Ortaokulu ve liseyi nasıl okudunuz?”, “Buraya kadar Allah'ın istediği şekilde mi geldiniz?”, “Siz eğitimci olacaksınız. Acaba bunu nasıl yapacaksınız?”

Biz, bu soruların cevabına göre size her meselenin hükmünü ayrı ayrı söyleriz. Genel olarak bu caizdir veya caiz değildir diye hüküm veremeyiz. Çünkü fetva bir meseleye binaen verilir, genel hüküm verilmez.

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
GüL
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2016, 19:34:23 »

Selamun Aleykum. İslamla bu yıl tanıştığım için ne yazık ki bugüne dek Allah'ın istediği şekilde yaşayamadım. Hep çalışma azmi ve hırsı içinde yetiştirildim.İslam'ı yaşamaya başladıkça bu sorumun ne kadar abes kaçtığının farkına varabildim Elhamdulillah. Öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir kişiliğe sahibim.Bu yüzden olsa gerek Allah'ın emir ve yasaklarına karşı bi söz ya da fiilde bulunmadıkça tesettürlü bi şekilde öğretmenlik yapabileceğim düşüncesini kafamdan birden atamadım.Bunu İslami açıdan yapabilmek nasip olur inşAllah. Bu yüzden de sorumun cevabını bildiğimi hissetmeme rağmen sizden de net bi şekilde duymak istedim.Yoksa her ne sebep ve niyetle olursa olsun ilim aktarmak için dahi olsa bizleri harama sürükleyen her yolun kapatılması gerektiğini kati bi şekilde bilmekteyim.Aydınlattığınız için teşekkür ederim.Allah razı olsun.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.