MÜ’MİNLER İNKÂR ETMEDİKCE KÂFİRLER ONLARDAN RAZI OLMAZLAR
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Kasım 2019, 01:34:39

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: MÜ’MİNLER İNKÂR ETMEDİKCE KÂFİRLER ONLARDAN RAZI OLMAZLAR  (Okunma Sayısı 4099 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Şubat 2016, 21:12:12 »

عَنْ خَبَّابٍ قَالَ كُنْتُ قَيْنًا فِي الْجَاهِلِيَّةِ وَكَانَ لِي عَلَى الْعَاصِ بْنِ وَائِلٍ دَرَاهِمُ فَأَتَيْتُهُ أَتَقَاضَاهُ فَقَالَ لَا أَقْضِيكَ حَتَّى تَكْفُرَ بِمُحَمَّدٍ فَقُلْتُ لَا وَاللَّهِ لَا أَكْفُرُ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَتَّى يُمِيتَكَ اللَّهُ ثُمَّ يَبْعَثَكَ قَالَ فَدَعْنِي حَتَّى أَمُوتَ ثُمَّ أُبْعَثَ فَأُوتَى مَالًا وَوَلَدًا ثُمَّ أَقْضِيَكَ فَنَزَلَتْ " أَفَرَأَيْتَ الَّذِي كَفَرَ بِآيَاتِنَا وَقَالَ لَأُوتَيَنَّ مَالًا وَوَلَدًا .." الْآيَةَ .

35 - Habbab b. Eret radiyAllahu anh’dan şöyle rivâyet edilmiştir:
“Cahiliyyet devrinde kılıç ustasıydım. Benim As b. Vail’den bir alacağım vardı da, bir gün bunu almaya gittim. Bu herif bana:
“Sen Muhammed’e küfretmedikçe sana borcunu vermem” dedi. Ben de:
“Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem ’e Allah senin canını alıp diriltmedikçe küfretmem” diye karşılık verdim. Bu defa da herif:
“Öyle ise ölüp dirildikten sonra bana mal ve oğul-kız verilinceye kadar beni bırak da sana borcumu orada vereyim” diye cevap verdi. Bundan sonra:
“Şu küfredip de: “Bana elbette mal, kız, oğul verilir” diyen adamı gördün ya! Bu gaybe baktı mı? Yoksa Rahman yanından bir söz mü almıştır?” (Meryem: 79) ayeti nazil oldu.”
(Buhârî-Müslim) 

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 - Habbab b. Eret radiyAllahu anh’un As b. Vail’e: “Muhammed’e Allah senin canını alıp sonra diriltmedikçe küfretmem” demesi onunla alay etmek içindir. Bundan Habbab’ın gerçekten kıyamet gününde Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’e küfretmek istediği anlaşılmaz. Zira o gün, kimse inkâr edemeyecek. Hatta kâfirler bile iman edecekler. Fakat imanları fayda vermeyecektir.
2 - Herhangi bir konuda, sapık da olsa bir fikir beyan eden kimseye, delilini sorarak onun haksızlığını ispat etmek Kur’ân’dan kaynaklanan bir metoddu

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |