Allah-U TEÂLÂ’YA GÜVENMEK
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 13 Kasım 2019, 05:01:33

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Allah-U TEÂLÂ’YA GÜVENMEK  (Okunma Sayısı 3943 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Ocak 2016, 00:26:28 »

عن ابن عباس رضي الله عنهما قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : " عُرِضَتْ عَلَيَّ الأُمَمُ فَجَعَلَ النَّبِيُّ وَالنَّبِيَّانِ يَمُرُّونَ مَعَهُمْ الرَّهْطُ وَالنَّبِيُّ لَيْسَ مَعَهُ أَحَدٌ حَتَّى رُفِعَ لِي سَوَادٌ عَظِيمٌ قُلْتُ مَا هَذَا ؟ أُمَّتِي هَذِهِ ؟ قِيلَ بَلْ هَذَا مُوسَى وَقَوْمُهُ ، قِيلَ انْظُرْ إِلَى الأُفُقِ فَإِذَا سَوَادٌ يَمْلأُ الأُفُقَ ثُمَّ قِيلَ لِي انْظُرْ هَا هُنَا وَهَا هُنَا فِي آفَاقِ السَّمَاءِ فَإِذَا سَوَادٌ قَدْ مَلأَ الأُفُقَ قِيلَ هَذِهِ أُمَّتُكَ وَيَدْخُلُ الْجَنَّةَ مِنْ هَؤُلاءِ سَبْعُونَ أَلْفًا بِغَيْرِ حِسَابٍ ثُمَّ دَخَلَ وَلَمْ يُبَيِّنْ لَهُمْ فَأَفَاضَ الْقَوْمُ وَقَالُوا نَحْنُ الَّذِينَ آمَنَّا بِاللَّهِ وَاتَّبَعْنَا رَسُولَهُ فَنَحْنُ هُمْ أَوْ أَوْلادُنَا الَّذِينَ وُلِدُوا فِي الإِسْلامِ فَإِنَّا وُلِدْنَا فِي الْجَاهِلِيَّةِ ؟ فَبَلَغَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَخَرَجَ فَقَالَ : هُمْ الَّذِينَ لا يَسْتَرْقُونَ وَلا يَتَطَيَّرُونَ وَلا يَكْتَوُونَ وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ  فَقَامَ إِلَيْهِ عُكَّاشَةُ بْنُ مِحْصَنٍ فَقَالَ ادْعُ اللَّهَ أَنْ يَجْعَلَنِي مِنْهُمْ قَالَ اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ مِنْهُمْ ثُمَّ قَامَ إِلَيْهِ رَجُلٌ آخَرُ قَالَ ادْعُ اللَّهَ أَنْ يَجْعَلَنِي مِنْهُمْ قَالَ سَبَقَكَ بِهَا عُكَّاشَةُ "

30 - İbn-i Abbas radiyAllahu anh’dan şöyle dediği rivâyet edilmiştir: Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem  buyurdu ki:
“Bana bütün ümmetler arz olunup gösterildi. Bazı nebiler yanlarında onar, yirmişer, otuzar, kırkar ümmetleriyle beraber, bazıları da yanında bir ümmeti bile olmaksızın önümden geçmeye başladılar. En sonu uzaktan büyük bir karartı gösterildi. Bu karartı nedir?  Bu benim ümmetim midir? Diye sordum. “Bu Mûsâ aleyhisselam’ın kavmidir” diye cevap verildi. Sonra bana: “Ufka bak” denildi. Bakınca ufku dolduran büyük bir karartı gördüm. Sonra bana: “Gök ufuklarının şurasına ve bu tarafına da bak!” denildi. Bir de ne göreyim. Büyük bir karartı baştanbaşa ufku kaplamıştı. Bana:
“Bu senin ümmetindir. Bunlardan yetmiş bin kişi hesaba çekilmeksizin cennete girecektir”
denildi.
Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem  (bu hitabesinden) sonra (odasına) girdi ve (hesaba çekilmeden cennete gireceklerin sıfatlan hakkında) mecliste bulunanlara bir şey söylemedi. Artık meclistekiler dağıldı. (ve şöyle tartışıyorlardı): “Biz, cennete hesapsız gireceğiz.” Yahut: “O bahtiyarlar evlatlarımızdır. Onlar İslâm toplumu içinde doğmuşlardır. Biz de cahiliyyet devrinde doğduk diyorlardı. Bu tartışma Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem  ’e erişmekle hemen odasından çıkıp:
“Cennete hesapsız girecek mü’minler rukya yapmayanlar, uğursuzluğa inanmayanlar, şifanın (Allah’tan olduğuna inanıp) dağlamaktan olduğuna inanmayanlar ve her hususta Allah’a tevekkül edenlerdir” buyurdu.
Bunun üzerine Ukkaşe İbn-i Mihsan:
“Ya RasûlAllah! Ben onlardan mıyım?” diye sordu. Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem  : “Evet onlardansın” buyurdu. Sonra birisi ayağa kalkarak: “Ben onlardan mıyım?” dedi. Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem  :
“Bu hususta Ukkaşe senden öne geçti.” buyurdu.        (Buhârî)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 - Davaların ve inançların doğruluğu o davayı ya da inancı taşı-yanların çokluğuyla ölçülemez. Zira Allah’ın hak davasını anlatan nice nebiler gelmişti ki onlara tabi olanların sayısı bazen bir kaç kişi oluyor, bazen de hiç kimse o Rasûle inanmıyordu. Nitekim her dönemde tevhid inancına sahip olanların ve bunu bir dava edinenlerin sayısı inanmayanların sayısının yanında daima az kalmıştır.
2 - Ayet ve hadisten alınan dualarla yapılan veya içinde şirk veya haramı gerektiren birşey bulunmayan muskalar müstesna herhangi bir muska takmak, herhangi bir varlığın uğursuzluğuna inanmak; şifa kaynağının doğrudan doğruya ilacın kendisi olduğuna itikad etmek, gerçek bir mü’minde bulunmaması gerekli özelliklerdir.

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |