Müslmnlara Krşı Kafrlere Yardım Edn Kişnin Kafir Oldğuna Dair Tarihten Deliller
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Eylül 2019, 05:11:17

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Müslmnlara Krşı Kafrlere Yardım Edn Kişnin Kafir Oldğuna Dair Tarihten Deliller  (Okunma Sayısı 3504 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 20 Aralık 2015, 15:45:12 »

YEDİNCİSİ: Müslümanlara Karşı Kafirlere Yardım Eden Kişinin Kafir Olduğuna Dair Tarihten Deliller:

İslam tarihinin değişik dönemlerinde, kendilerinin müslüman olduklarını iddia eden bir takım kimselerin müslümanlara karşı kâfirlere yardım ettikleri görülmüştür. Bu dönemlerde yaşayan İslam âlimleri müslümanlara karşı kâfirlere yardım etmenin hükmünü açıklamışlardır.

Şimdi size bununla ilgili tarihten bazı örnekleri ortaya koyacağım.
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2015, 15:49:01 »

Birinci Hadise: Hicri 11 Senesinde Mürtedler Hadisesi:

Rasulullah (s.a.s)’ın vefatından sonra bazı müslümanlar İslam’dan döndüler. Bunun üzerine Ebu Bekir (r.a) ve sahabeler onlara karşı savaş açtılar. Bu sırada her kim mürtetlerin tarafına geçmiş ve onlarla birlikte müslümanlara karşı savaşmışsa işte o kimsenin onlar gibi olduğu konusunda icma edildi.
Bu mesele daha önce de zikredilmişti.

İkinci Hadise: Hicri 201 Senesinin Başında Gerçekleşen Bir Hadise:

Hicri 201. senenin başında Babek el-Harmi,  müşriklerin diyarında müşriklerle beraber müslümanlara savaş açmıştır. O zamanın âlimi olan İmam Ahmed ve diğer âlimler müşriklerle beraber müslümanlara savaş açtığından dolayı Babek el-Harmi’nin irtidadına hüküm verdiler.

Meymuni, İmam Ahmed’den şöyle bir rivayet nakletti:

“İmam Ahmed, Babek el-Harmi hakkında şöyle dedi: “Adam şirk diyarında ikamet ediyor ve bize karşı savaş açmıştır. Hükmü nedir? Bu durumda elbette mürtet olmuştur.”  (El-Furu’ c: 6 s: 163)                                          

Üçüncü Hadise: Hicri 480 Senesinden Sonra Olmuş Bir Hadise:

Bu senede Endülüs krallarından Şibilya hakimi olan El-Mu’temed b. Abbad müslümanlara karşı hristiyanlardan yardım istedi. O zamanın oradaki Maliki âlimleri bu yaptığından dolayı irtidat ettiğine fetva verdiler.       (El-İstiksa c:2 s: 75)

Dördüncü Hadise: Hicri 661 Senesinde Olan Bir Hadise:

Kerak kralı olan El-Muğıs Ömer b. Adil, Hulaku ve tatarların diğer liderlerine bir mektup yazarak onlar için Mısır’ı alabileceğini kendilerine bildirdi. Bunun üzerine o zamanın müslüman hakimi olan Ez-Zahir Pipars, devrin alimlerinden bunun hükmünü sordu. O zamanın âlimleri görevinden azledilip öldürülmesi gerektiğine hüküm verdiler. Bu fetvaya dayanarak onu görevinden azledip öldürdü.   (El-Bidaye ve’n Nihaye c: 13 s: 238 Eş-Şezerat c: 6 s: 305)
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2015, 15:52:42 »

Beşinci Hadise: Hicri 700 Senelerinde Gerçekleşen Bir Hadise:

Bu senede tatarlar Şam’a ve İslam diyarlarına saldırdı. Müslüman olduklarını iddia eden bazı kişiler, onlara yardım etti. Bunun üzerine İbni Teymiyye tatarlara yardım edenlerin kâfir olduklarına dair fetva verdi.   (Fetvalar C: 28 S: 530)

Altıncı Hadise: Hicri 980 Senesinde Olan Bir Hadise:

Bu senede, Merrakeş krallarından olan Muhammed b. Abdullah es-Sa’di, amcası Ebu Mervan el-Mu’tasım Billah’a karşı kâfir olan portekiz kralından yardım istedi. Devrin Maliki âlimleri irtidad ettiğine dair fetva verdiler.   (El-İstiksa c: 2 s: 70)                                                    

Yedinci Hadise: Hicri 1226 ile 1233 Seneleri Arasında Gerçekleşen Bir Hadise:

Kâfir orduları bu senelerde tevhid davetini yok etmek için Necd topraklarına saldırdılar. İslam’a mensup olan kimselerden bazıları da bu kâfir ordusuna yardım ettiler. O zamanki Necd âlimleri müslümanlara karşı kâfirlere yardım eden kimselerin irtidat ettiklerine dair fetva verdiler.Bu hadiseden dolayı Şeyh Süleyman b. Abdullah al’eş-Şeyh; “Ed-Delail” adında bir kitap yazdı. Bu kitapta muvahhidlere karşı kâfirlere yardım eden müslümanların mürtet olduklarını ispat etti ve bu meseleye dair 21 delil zikretti.  

Sekizinci Hadise: Bir Önceki Hadiseden 50 Sene Sonra Gerçekleşen Bir Hadise:

Bundan önce zikrettiğimiz hadiseden 50 sene sonra onun gibi bir hadise daha olmuştur. Bunun üzerine Necd âlimleri, müşriklere yardım edenlerin irtidat ettiklerine dair tekrar fetva verdiler.

Bu konu hakkında Şeyh Hamd b. Atik; “Sebiylu’n Necati ve’l Fekaki Min Muvalati’l-Mürteddiyn ve Ehli’l İşrak” (Müşrikleri ve Mürtetleri Dost Edinmekten Kurtulma Yolları) adında bir kitap yazdı.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |