HARAMLARIN EN BÜYÜĞÜ
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 13 Kasım 2019, 23:24:03

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: HARAMLARIN EN BÜYÜĞÜ  (Okunma Sayısı 3975 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Kasım 2015, 00:41:12 »

عن عَبْدِ اللهِ بْنِ مَسْعُودٍ قَالَ: سَأَلْتُ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم: أَيُّ الذَّنْبِ أَعْظَمُ عِنْدَ اللهِ قَالَ: " أَنْ تَجْعَلَ للهِ نِدًّا وَهُوَ خَلَقَكَ قُلْتُ: إِنَّ ذَلِكَ لَعَظيمٌ " قلْتُ: ثُمَّ أَيّ قَالَ: " وَأَنْ تَقْتُلَ وَلَدَكَ تَخافُ أَنْ يَطْعَمَ مَعَكَ " قُلْتُ: ثُمَّ أَيّ قَالَ: " أَنْ تُزانِيَ حَليلَةَ جارِكَ " . 

20 - Abdullah b. Mes’ud radiyAllahu anh’dan şöyle rivâyet edilmiştir: Bir kere Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem’e:
“Ya RasûlAllah! Allah indinde hangi haram en büyüktür?” diye sordum. Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem :
“Allah seni yarattığı halde O’na eş koşmandır” buyurdu. Ben:
“Hakikaten bu büyük haramdır” dedim. “Sonra hangi haram bü-yüktür?” diye sordum. Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem :
 “Seninle beraber yemek yemesinden korkarak çocuğunu öldürmendir” buyurdu. “Bundan sonra hangisi büyüktür?” dedim. Rasûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem :
 “Komşunun hanımı ile zina etmendir” buyurdu.
        (Buhârî-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 - Haramların en büyüğü ve Allah-u Teâlâ tarafından asla affedilmeyen şey; sadece Allah’ın hakkı olan ibadet türlerinden birini, insanları ve diğer tüm varlıkları yoktan varetmesine rağmen Allah’tan başkasına yapmaktır. Böyle yapan kimse, Allah’a şirk koşmuş ve cehennem azabını haketmiş olur.
2 - Rızkın Allah-u Teâlâ’dan olduğu inancı İslâm akâidinin temellerindendir. Kim, mahlukâttan bir şeyin rızkı artırmaya veya azaltmaya gücü olduğuna inanırsa veya rızkın azalmasından korkup artacağına inanarak çocuğunu öldürürse İslâm dairesinden çıkmış olur. Her müslüman bilmelidir ki, rızık ancak Allah-u Teâlâ’dandır.
3 - Zina etmek, İslâm’ın yasakladığı büyük haramlardandır. Müslüman olan komşunun hanımıyla zina etmek ise daha şiddetlidir. Zira böyle bir halde hem haram olan zina işlemiş, hem de Rasûlullah’ın birçok sözlerinde önemini vurguladığı komşu hakkı çiğnenmiş ve müslüman komşunun hakkına tecavüz edilmiş olur.

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |