HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Nisan 2024, 15:30:13

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: nazar boncuğu  (Okunma Sayısı 7426 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Beyaz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Kasım 2008, 12:33:20 »

selamun aleykum
öye bir kimseki nazar boncugu takıyor ve diyorki bu nazar boncugunu sadece  süs için takıyorum diğer insanlar cahller nasıl bir cam parçası insanları nazardan korusunki diyor . ve nazar boncugu takmanın hukmu ona anlatıldıgı halde hala diyorki bu nazar boncugu insanı nazardan korumaz ama ben bunu süs için takmaya devam edeceğim diyor . bu kimsenin hukmu nedir ?

Bismirrahman
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

قتل الانسان ما اكفره

« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2015, 23:21:01 »

Soru: öye bir kimseki nazar boncugu takıyor ve diyorki bu nazar boncugunu sadece  süs için takıyorum diğer insanlar cahller nasıl bir cam parçası insanları nazardan korusunki diyor . ve nazar boncugu takmanın hukmu ona anlatıldıgı halde hala diyorki bu nazar boncugu insanı nazardan korumaz ama ben bunu süs için takmaya devam edeceğim diyor . bu kimsenin hukmu nedir ?

Cevap: Soruda ki şahıs kendisine nazar boncuğu takmanın hükmü anlatıldığı hâlde nazar boncuğunu süs olarak takmaya devam edeceğini söylemiştir. Kişi ancak değer verdiği, beğendiği ve hoşuna giden şeyleri süs olarak takar veya kullanır. Nazar boncuğunu süs olarak takması, her ne kadar nazardan korumadığına inandığını söylese de aslında ona buğuz etmediğini, hakka karşı inat ettiğini ve Allah’tan korkmadığını gösterir. Zîra gerçek iman sahibi olan bir kimse bırakın Allah’a ortak kılmaktan sayılabilecek bir amel yapmayı, bunun ihtimaline dâhi fırsat vermez ve şirke yol açabilecek yollardan ateşe atılacakmışçasına korkar.

Nasıl ki boynuna haç taktığı halde ''Ben bunu inancımdan dolayı değil, süs olarak gördüğüm için takıyorum.’’ dediğinde onun bu sözüne itibar edilmiyorsa, aynı şekilde nazar boncuğu taktığı hâlde ''Ben bunun zararı def edebileceğine inanmıyorum. Sadece süs olarak takıyorum.’’ diyen kişinin de sözüne itibar edilmez. Çünkü nazar boncuğu özel bir boncuktur ve gören herkes, takan kişinin zararı defetme/koruma inancından dolayı taktığını anlar. Dolayısıyla nazar boncuğunun hükmü kendisine anlatıldığı hâlde onu her ne niyetle olursa olsun takmaya devam eden bir kimse, kalbinde olan şirk inancı dili ile yalanlayan, kalbiyle iman etmediği halde iman etmiş gibi gözükmeye çalışan bir münafıktır ve güvenilmeyen bir kişidir. Bu sebeple Müslümanların bu gibi tehlikeli kişilere karşı çok uyanık ve tedbirli olmaları gerekir.

İzzetli yaşamayı arzu edenler; inancı uğruna ölümü bir sevgili bilip mücâdele edenlerdir...
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.