HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 20:10:20

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Cima( haya imandandir fakat ogrenmek icin sormak lazim)  (Okunma Sayısı 5791 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
takva
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Ağustos 2015, 01:48:29 »

Srlam Aleykum
Elimde cok fazla kitap olmadigi icin internete baktim aradigim cevabi bi turlu bulamadim bu soru buraya sorulmu kardes demeyin okuyan her kesten ozur dilerim.
-Bana cima hakkinda kadin haklarindan bahsedermisiniz?
Misal kadın kocasınin her istedigini yapmak zorundamıdir Rabbimizin yasakladığı durum dışında...Erkege itaat Rabbimize itaatin geregi..Sirf onun rizasi icin istemedigimiz durumlara gecmemiz nevsimize zulummu degilmi? Bu konuda esine itaat etmez isek asi bir kulmu oluruz? Baska bir sorum daha var yine bu konu uzere;
cima konusunda bi kadin hangi haklara sahip istemiyorum deme hakki yokmus en ince teferruatina kadar bilmek istiyorum.
Sadece konuya hakim olanlar yazsin selam alykum.
Admin
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2015, 17:50:42 »

Cevap) Erkeğin eşini yatağa davet etmesi üzerine, kadının şer'i bir mazereti olmaksızın ona icabet etmemesi durumunda kadın sabahlayıncaya kadar melekler ona lanet eder;
Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
“Erkek hanımını yatağına davet eder de kadın gelmezse melekler, sabahlayıncaya kadar ona lanet ederler.” (Buhari, Müslim)
Bu hadisten anlaşıldığı üzere kadın, kocasının yatak davetine icabet etmezse melekler kadına sabahlayıncaya kadar lanet eder. Fakat kadının şer'i bir mazereti söz konusu ise ve o zaman icabet edecek durumda değilse durumu güzel bir uslüb ile eşine bildirip onun isteğine icabet edememesinin nedenlerini bildirmelidir ve bu durumda erkeğin anlayışlı olması ve eşine eziyet etmekten kaçınması gerekir. Erkek sebepsiz yere kadının kendisine icabet etmemesi durumunda ona vaazu nasihat edip, kendisinin onun üzerinde haklarını ve düzenli bir aile yapısının oluşabilmesi için kadının kendisine masiyet dışında itaat etmesi gerektiğini delilleri ile izah etmelidir. Fakat kadın yine anlamıyorsa İslam'ın erkeğe tanıdığı yatağını ayırma ve kadını dövme gibi haklarını kullanabilir. Bu sırf kadını terbiyet etmek içindir.

حسبي الله
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.