HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 21:39:49

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Alışveriş Sitelerindeki Sözleşmeler  (Okunma Sayısı 30640 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Perspective
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Eylül 2015, 17:18:40 »

SelamunAleykum.

Alış-veriş sitelerine üye olurken karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor:

Yukarıda verdiğim resimde kırmızı ile işaretlediğim linkin üzerine tıklandığında ise sözleşmenin olduğu sayfa açılıyor:

gittigidiyor sitesinin kullanici-sozlesmesi

Bir diğer konu ise siteye üye olduktan sonra herhangi bir şey satın almak istediğimizde karşımıza yine bazı sözleşmeler çıkıyor. Bu sözleşmeleri de yukarıda söylediğim gibi tahrif ederek “kabul etmiyorum” yazarsak sözleşme tahrif edilmiş olunur mu? Bu konuya dair resimler ise şunlar:

İlk verdiğim sayfada ve sonraki verdiğim sayfadaki "okudum ve kabul ediyorum" yazısını “okudum ve kabul etmiyorum” olarak değiştirebiliyorum.

Ben resimdeki yazıda geçen "okudum ve kabul ediyorum" kısmını "okudum ve kabul etmiyorum" şeklinde değiştirsem bu sözleşme tahrif edilmiş olur mu? Yoksa sadece bu tahrif bende göründüğü için bağlayıcılığı devam eder mi? Ayrıca bu sözleşmenin bağlayıcılığı var mı? Yani takip edilmediğinden dolayı bağlayıcılığı kalkar mı?

Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2015, 20:55:41 »

Soru: Alış-veriş sitelerine üye olurken karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor:

Yukarıda verdiğim resimde kırmızı ile işaretlediğim linkin üzerine tıklandığında ise sözleşmenin olduğu sayfa açılıyor:
Bir diğer konu ise siteye üye olduktan sonra herhangi bir şey satın almak istediğimizde karşımıza yine bazı sözleşmeler çıkıyor. Bu sözleşmeleri de yukarıda söylediğim gibi tahrif ederek “kabul etmiyorum” yazarsak sözleşme tahrif edilmiş olunur mu? Bu konuya dair resimler ise şunlar:

İlk verdiğim sayfada ve sonraki verdiğim sayfadaki "okudum ve kabul ediyorum" yazısını “okudum ve kabul etmiyorum” olarak değiştirebiliyorum.
Ben resimdeki yazıda geçen "okudum ve kabul ediyorum" kısmını "okudum ve kabul etmiyorum" şeklinde değiştirsem bu sözleşme tahrif edilmiş olur mu?

Cevap: Öncelikle şunu belirmek gerekir ki; Bu tarz sitelerdeki sözleşmeler her ne kadar sanalda yapılsa bile aynı normal yaşantıda karşımıza çıkan sözleşmeler gibidir, takipçileri var olup, mechul değildir. Karşı tarafta bir yetkili beklemekte, kendisine ulaşana cevap vermekte ve ona istediğini göndermektedir. Örneğin; istedikleri paranın sadece bir kısmı kendilerine ödendiğinde "eksik para yolladınız" diye uyarıda bulunurlar. Tıpkı, gerçek olan bir anlaşmada olduğu gibi ...

Dolayısıyla bu gibi sözleşmelerde küfür olan maddeler varsa bunları tahrif etmeden kabul etmek veya kabul manasına gelen hal ve hareketlerde bulunmak küfürdür. Müslüman olan kimse bu sözleşmeyi geçerli bir tahrif ile tahrif etmeksizin ne kabul edebilir ne de kabul manasına gelen bir söz veya fiilde bulunabilir.

Şayet soru sahibinin açıkladığı şekilde, tahrifat sadece onda gözüküyor ve karşı tarafa sözleşmeyi kabul etmiş şeklinde iletiliyorsa bu geçerli bir tahrif değildir. Bu şekilde bir tahrif kişiyi kurtarmaz. Tahrifin geçerli olabilmesi için açık ve net bir şekilde olması gerekir. Fakat bu durumda böyle bir tahrif söz konusu olmadığı gibi, sakat olan maddeler geçerliliğini korumakta ve karşı tarafa kişinin sözleşmeyi kabul ettiği şeklinde iletilmektedir.

Soru: Yoksa sadece bu tahrif bende göründüğü için bağlayıcılığı devam eder mi?

Cevap: Evet, yaptığınız tahrif sadece size göründüğü ve karşı tarafa (kabul butonuna bastığınız için) sözleşmeyi kabul ettiğiniz şeklinde iletildiği için bu tahrif geçerli değildir. Bu butona basmakla sözleşme bağlayıcı olmuş olur.

Soru: Ayrıca bu sözleşmenin bağlayıcılığı var mı? Yani takip edilmediğinden dolayı bağlayıcılığı kalkar mı?

Cevap: Bu gibi sözleşmelerin takipçisi vardır, meçhul değildir. Bu yüzden Müslüman olan bir kimse, bu sözleşmeleri kabul manasına gelen “kabul ediyorum” butonuna basamaz. Eğer, basarsa bu onu bağlar. Ve yine soru sahibinin yukarıda açıkladığı gibi bir tahrif ile de kendisini bunun bağlayıcılığından kurtaramaz. Bir mal alınması gerekiyorsa, kâfirden bu malı kendi adına alması istenilebilir. Bunda bir sakınca yoktur. Kâfirleri bu şekilde kullanmak caizdir. Kâfir, anlaşmayı ve alışverişi kendi adına yapar, kendisi kabul eder; seni ilgilendirmez. Seni ilgilendiren, kâfirle yaptığın antlaşmadır.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Perspective
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Eylül 2015, 17:36:21 »

Cevabınız için Allah (c.c) razı olsun.

Müsaadenizle konuyla alakalı bir soru daha sormak istiyorum.

Yukarıda size verdiğim sözleşmenin gerçek bir sözleşme olduğunu ve bu sözleşmenin takipçisinin olduğunu söylediniz.

Şimdi bir kişi yukarıdaki sözleşmedeki küfür olan maddeyi silse yada sözleşmenin çıktığı linki tamamen silip boş kutuyu işaretlese, yada sözleşme linkinin yanındaki “kabul ediyorum” yazısını “kabul etmiyorum olarak değiştirse ama sözleşmenin bu şekilde tahrif edildiğini düşünse mazeretli olur mu? Bu şekilde bir mazeret kişiyi küfürden kurtarır mı? Sonuçta sözleşme kabul etmiyor aksine ya sözleşmenin linkini siliyor yada sözleşmenin yanında yazan “kabul ediyorum” yazısını “kabul etmiyorum” olarak değiştiriyor. Bu düşünce kişiyi mazeretli kılar mı? Yani böyle bir şekilde tahrif eden kişi direk tevbeye mi çağırılır yoksa hücce ikame mi edilir?
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Eylül 2015, 19:51:36 »

Soru: Yukarıda size verdiğim sözleşmenin gerçek bir sözleşme olduğunu ve bu sözleşmenin takipçisinin olduğunu söylediniz. Şimdi bir kişi yukarıdaki sözleşmedeki küfür olan maddeyi silse yada sözleşmenin çıktığı linki tamamen silip boş kutuyu işaretlese, yada sözleşme linkinin yanındaki “kabul ediyorum” yazısını “kabul etmiyorum olarak değiştirse ama sözleşmenin bu şekilde tahrif edildiğini düşünse mazeretli olur mu? Bu şekilde bir mazeret kişiyi küfürden kurtarır mı? Sonuçta sözleşme kabul etmiyor aksine ya sözleşmenin linkini siliyor yada sözleşmenin yanında yazan “kabul ediyorum” yazısını “kabul etmiyorum” olarak değiştiriyor. Bu düşünce kişiyi mazeretli kılar mı? Yani böyle bir şekilde tahrif eden kişi direk tevbeye mi çağırılır yoksa hücce ikame mi edilir?

Cevap: Şayet soruda bahsi geçen kimse, bu şekilde bir tahrif yaptığında, karşı tarafa ulaştığını zannediyorsa, bundan dolayı küfre girmez, cehaleti mazeret sayılır. Fakat, yaptığı tahrifatın sadece kendi yanında bir tahrif olduğunu, karşı tarafa ulaşmadığını bildiği halde böyle bir tahrif geçerli olduğuna inanırsa bu kimse mazeretli olmaz, yaptığı tahrifat geçersiz olduğu için küfre girer. Bu aynı şu duruma benzer ;

Küfür maddeleri içeren bir anlaşma söz konusu ise, bu anlaşmada maddeleri içeren (biri anlaşmayı sunan tarafta, diğeri ise kabul eden tarafta) iki kağıt parçası varsa ve anlaşmayı sunan taraf, kendi kağıdına imza atılmasını istiyorsa, anlaşmayı kabul etmesi istenilen kimse de tahrifi, ona sözleşmeyi sunanın göreceği (imza atılması istenilen) kağıda değil de sadece kendisinin göreceği bir kağıda yaparsa bu tahrif geçerli değildir. Şayet bu kimse kendisine ait olan kağıtta yaptığı tahrifatın (karşı tarafa ulaşmadığı halde) geçerli olduğuna, aktin geçersiz olduğuna inanıyorsa bu kimse bundan dolayı mazeretli olmaz ve bu onu küfür içerikli sözleşmeyi kabul edip, küfre düşmekten kurtarmaz. Zira, akitlerde yapılan tahrifatın geçerli olabilmesi için; anlaşmayı sunan tarafa ulaşmış olması ve dikkatli inceleyen bir kimsenin bunun red ve tahrifat olduğunu anlaması gerekir. Aksi takdirde bu tahrif geçerli olmaz.

Kişi eğer, anlaşma yaptığında yaptığı tahrifatın karşı tarafa ulaştığını zannediyorsa ve soru sahibinin açıkladığı gibi bir tahrifat yapıyorsa mazeretli sayılır, hemen tekfir edilmez. İkame-i hüccet yapıldıktan sonra tekrar yaparsa küfre girer.

Davamızın sonu;
veli6940
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2015, 09:02:32 »

Ben bu siteden okumuştum tahrif hakkında eğer biz o sözleşmeyi silip ortadn kaldırıyosak ohalde o biz bağlar karşıdaki kişi ister anlasın ister anlamsın hatta ebu Hanife r.h döneminde kim kuran mahluktur demiyosa sanırım eziyet ediyolar yada öldürüyolardı kral onu karşısınà alıl soruyor Kuran mahlukmudur diye oda dört parmağını sayarak Kuran,Tevrat,incik,zebur yaratılmıştır diyor fakat dört parmağını kastediyor bu sözü ile karşısındaki kafir de anlamıyor tabi ona zarar vermiyor böyle bişey okumuştum bu sayfada yani tahrif edip yapabiliriz diye. Madem siz diyonuz hayır olmaz karşıdaki görnesi lazım o halde lütfen burada herkes kafasına göre yazmasın sizden rica ediyorum biri öyle diyo biri böyle diyo bizde sizlere güvenerek yola çıkıyoruz Lütfwn bu konuda Allahtan korkun kime inanacağımızı şaşırdık
bad-ı saba
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 01 Ekim 2015, 11:50:49 »

Selam müminlere olsun.Yukarıdaki gibi bir sözleşmenin tahrif
edilmiş halinin karşı tarafa tahrif edilmiş olarak gittiğini
veya gitmediğini nasıl tespit edebiliriz?
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2015, 12:19:58 »

Soru: Selam müminlere olsun. Yukarıdaki gibi bir sözleşmenin tahrif
edilmiş halinin karşı tarafa tahrif edilmiş olarak gittiğini veya gitmediğini nasıl tespit edebiliriz?

Cevap: Selam, hakkıyla iman eden muvahhidlerin üzerine olsun.

Yukarıda ki sözleşmelerde soru sahibinin açıkladığı gibi yapılan tahrifler karşı tarafa ulaşmamaktadır ve bu geçerli tahrif sayılmaz. Kişi, acaba yaptığım tahrif karşı tarafa ulaşıyor mu, ulaşmıyor mu şeklinde araştırma yapar. Şayet ona sunulan sözleşme de yaptığı tahrifat karşı tarafa (aynı günlük hayatta sunulan sözleşme de yapılan tahrifin ulaştığı gibi) ulaşıyorsa bu geçerli bir tahriftir. Velev ki karşı taraf bunu önemsemediğinden, ihmalkarlığından dolayı görmesin, bu müslümanı bağlamaz. Bu konuda ölçü şudur;

“Karşı taraf yapılan tahrifata baktığında, dikkatle incelediğinde bunu görecek ve bu, hem şer’an, hem de örfen sözleşmeyi kabul etmemek manasına gelecek bir tahrif olacak.”

Şayet, yapılan tahrifat karşı tarafa ulaşmıyorsa, kişi bunu sadece kendi yanında, bilgisayarında yapıyorsa o zaman bu geçerli bir tahrif olmaz. Müslümanların karşısına çıkan sözleşmeleri onaylamadan önce şu hususlara dikkat etmesi gerekiyor;

1-Sözleşmede bağlayıcı olan küfür maddeler var mı? Eğer varsa bunları tahrif etmeden bu gibi sözleşmeler asla kabul edilemez. Kabul edildiği takdirde küfre girilmiş olur.
2-Sözleşmede küfür maddeler varsa ve tahrif edilmesi gerekiyorsa bu tahrifin karşı tarafa ulaşıp, ulaşmadığını araştımalıdır. Eğer tahrif karşı tarafa ulaşmıyorsa, bu geçerli bir tahrif değildir. 
3-Yine müslümanın sanalda karşısına çıkan sözleşmelerin takipçisinin olup olmadığını araştırmalıdır. Bu hususlarda kişi kendi ihmalkarlıklarından dolayı sorumlu olur

Davamızın sonu;
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2015, 21:51:55 »

Soru: Ben bu siteden okumuştum tahrif hakkında eğer biz o sözleşmeyi silip ortadn kaldırıyosak ohalde o biz bağlar karşıdaki kişi ister anlasın ister anlamsın hatta ebu Hanife r.h döneminde kim kuran mahluktur demiyosa sanırım eziyet ediyolar yada öldürüyolardı kral onu karşısınà alıl soruyor Kuran mahlukmudur diye oda dört parmağını sayarak Kuran,Tevrat,incik,zebur yaratılmıştır diyor fakat dört parmağını kastediyor bu sözü ile karşısındaki kafir de anlamıyor tabi ona zarar vermiyor böyle bişey okumuştum bu sayfada yani tahrif edip yapabiliriz diye.

Cevap: Ebu Hanife (rah) ile ilgili olay, kişinin canını, malını korumak amacıyla kafir veya zalim olan bir kimseye tevilli sözler kullanarak, onun zulmünü def edebileceğine delildir ve bu amaçla ilgi bölümde zikredilmiştir. Fakat bu olayla ne burada verilen cevap ne de diğer cevaplarımız arasında bir tezat söz konusu değildir. Zira gerek Ebu Hanife (rah)’nin olayında gerekse cevap verdiğimiz hususta tahrif karşı tarafa ulaşıyordu. Yani; Ebu Hanife, bu tevili yaptığında bu karşı tarafa ulaştı ve muhatab olduğu kimseler bu tevili anlamadıkları için ses çıkarmadılar. Onların bunu anlamaması onların sorunudur. Zira imam, şer’an geçerli bir tevil yapmıştır ve tevilini de onlara ulaştırmıştır. Önüne konulan sözleşmeyi geçerli bir tahrif ile tahrif eden kimsenin tahrifi de karşı tarafa ulaşmaktadır. Fakat karşı taraf ihmal ve önemsemediğinden dolayı bunu anlamıyorsa bu tahrif geçerlidir. Yeter ki yapılan tahrif geçerli, anlaşılır olsun ve karşı tarafa ulaşsın.

Şayet tahrif geçerli, anlaşılır bir tahrif ise ve karşı tarafa ulaştığı halde, karşı taraf önemsemediğinden veya kendi ihmalinden dolayı karşı çıkmayıp, bunu kabul etmişse bu tahrif geçerlidir. Müslüman için bu durumda bir sorumluluk yoktur. Burada cevap verdiğimiz konu da durum öyle değildir. Tahrif karşı tarafa ulaşmamaktadır, bilakis kişi sözleşmeyi kabul etmiş şeklinde karşı tarafa iletilmektedir. Bu durum ile tahrifin karşı tarafa ulaşması ve onun önemsemediinden dolayı görmemesi arasında çok fark vardır. Birincisinde; tahrif karşı tarafa ulaşmıyor, sözleşmeyi kabul şeklinde ulaşıyor, diğerinde ise tahrif karşı tarafa ulaşıyor, fakat o, önemsemediğinden dolayı görmüyor.

Soru: Madem siz diyonuz hayır olmaz karşıdaki görnesi lazım o halde lütfen burada herkes kafasına göre yazmasın

Cevap: Ne önceki cevabımızda ne de şimdi farklı bir şey söylemiş değiliz. Belki de siz tam olarak hatırlamadığınızdan veya tam okumadığınızdan dolayı yanlış anladınız. Size tavsiyemiz yazılanları tekrardan güzel bir şekilde okumanızdır. Sitemizde herkesin kafasına göre bir şey yazamayacağını bizi takip eden herkesin bildiğini umuyoruz. Ve sorulara da sadece yöneticiler tarafından cevap verilebilmektedir. Yaptığınız alıntı da cevabı da ben daha önce vermiştim. İsterseniz aşağıda ki linkten detaylı olarak cevabı okuyabilirsiniz.

Okumak İçin Tıklayınız

Soru: sizden rica ediyorum biri öyle diyo biri böyle diyo bizde sizlere güvenerek yola çıkıyoruz Lütfwn bu konuda Allahtan korkun kime inanacağımızı şaşırdık

Cevap: Ne bu cevabımızla ne de daha önceki cevaplarımız arasında bir çelişki söz konusu değildir. Bilakis birbirine uygun ve birbirini tamamlayan cevaplardır. Sorulan sorulara göre cevap verilmiştir. Bizi çelişki ile itham etmeden önce cevaplarımızı güzelce okuyun. Yok, illaki bizi itham edecekseniz daha adaletli olmanızı temenni ediyor ve ithamlarınızı bizzat bizim sözlerimiz üzerinden (kendi anlayışınızdan dolayı değil) yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer eksik olarak, kendi anlayışınıza göre naklettiğiniz cevabı yukarıdaki linkten tam olarak okursanız bir çelişki olmadığını, bilakis yanlış anladığınızı görmüş olursunuz. Biz, söylediğimiz her sözden dolayı Allah’tan korkuyoruz. Siz de bize yaptığınız ithamlardan dolayı Allah’tan korkun. Ya yanlış anlayıp da bize haksızlık ediyorsanız...

Davamızın sonu;
BiSorumVar
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2015, 14:32:07 »

Bir kişi eğer bu sözleşmelerin takipçisi olmadığını yani İslam'a göre sözleşme hükmünde olmadıklarını zannederek hemde tahrif ederek giriyorsa böyle kimselerin cehaletleri mazeret midir?
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 10 Ekim 2015, 15:15:45 »

yöneticilere yazımı kaldırılma sebebini sorabilirmiyim ?

Link vermek yerine anlamadığınız kısmı yazarsanız gerekli açıklamaları yaparız.

koyuyeşil
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2015, 23:42:06 »

Allah'ın Selamı Müslümanların üzerine olsun.

“Üyelik”: "Portal"ın ilgili bölümünden “Üye” olmak isteyen “Kullanıcı” tarafından "Portal"a üye olmak için gerekli olan üyelik formunun doldurulması, kimlik bilgilerinin verilmesi, kimlik bilgilerinin doğruluğunun onaylanması, üyelik formunda yararlanılmak istenilen hizmet eğer ücretli bir hizmet ise, ücretin ödenmesi suretiyle kayıt işleminin yaptırılması ve "SİTE YÖNETİMİ" tarafından kayıt işleminin onaylanması ile tamamlanır. Üyelik işlemi tamamlanmadan işbu sözleşmede tanımlanan "Üye" olma hak ve yetkisine sahip olunamaz.

* Yukarıda astığım şartlara göre bu site sözleşmesinde gerçek kimlik bilgilerinin girilmemesi geçerli tahrif olur mu?

* Bir kafirden faydalanmak için o kafire tebliğ edilmiş olup-olmamasının önemi var mı?

Hidayete tabi olanlara selam olsun.

kafasıkarısık
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 22 Aralık 2015, 15:38:56 »

Soru: Alış-veriş sitelerine üye olurken karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor:

Ben resimdeki yazıda geçen "okudum ve kabul ediyorum" kısmını "okudum ve kabul etmiyorum" şeklinde değiştirsem bu sözleşme tahrif edilmiş olur mu?

Cevap: Öncelikle şunu belirmek gerekir ki; Bu tarz sitelerdeki sözleşmeler her ne kadar sanalda yapılsa bile aynı normal yaşantıda karşımıza çıkan sözleşmeler gibidir, takipçileri var olup, mechul değildir. Karşı tarafta bir yetkili beklemekte, kendisine ulaşana cevap vermekte ve ona istediğini göndermektedir. Örneğin; istedikleri paranın sadece bir kısmı kendilerine ödendiğinde "eksik para yolladınız" diye uyarıda bulunurlar. Tıpkı, gerçek olan bir anlaşmada olduğu gibi ...

Dolayısıyla bu gibi sözleşmelerde küfür olan maddeler varsa bunları tahrif etmeden kabul etmek veya kabul manasına gelen hal ve hareketlerde bulunmak küfürdür. Müslüman olan kimse bu sözleşmeyi geçerli bir tahrif ile tahrif etmeksizin ne kabul edebilir ne de kabul manasına gelen bir söz veya fiilde bulunabilir.

Şayet soru sahibinin açıkladığı şekilde, tahrifat sadece onda gözüküyor ve karşı tarafa sözleşmeyi kabul etmiş şeklinde iletiliyorsa bu geçerli bir tahrif değildir. Bu şekilde bir tahrif kişiyi kurtarmaz. Tahrifin geçerli olabilmesi için açık ve net bir şekilde olması gerekir. Fakat bu durumda böyle bir tahrif söz konusu olmadığı gibi, sakat olan maddeler geçerliliğini korumakta ve karşı tarafa kişinin sözleşmeyi kabul ettiği şeklinde iletilmektedir.

Soru: Yoksa sadece bu tahrif bende göründüğü için bağlayıcılığı devam eder mi?

Cevap: Evet, yaptığınız tahrif sadece size göründüğü ve karşı tarafa (kabul butonuna bastığınız için) sözleşmeyi kabul ettiğiniz şeklinde iletildiği için bu tahrif geçerli değildir. Bu butona basmakla sözleşme bağlayıcı olmuş olur.

Soru: Ayrıca bu sözleşmenin bağlayıcılığı var mı? Yani takip edilmediğinden dolayı bağlayıcılığı kalkar mı?

Cevap: Bu gibi sözleşmelerin takipçisi vardır, meçhul değildir. Bu yüzden Müslüman olan bir kimse, bu sözleşmeleri kabul manasına gelen “kabul ediyorum” butonuna basamaz. Eğer, basarsa bu onu bağlar. Ve yine soru sahibinin yukarıda açıkladığı gibi bir tahrif ile de kendisini bunun bağlayıcılığından kurtaramaz. Bir mal alınması gerekiyorsa, kâfirden bu malı kendi adına alması istenilebilir. Bunda bir sakınca yoktur. Kâfirleri bu şekilde kullanmak caizdir. Kâfir, anlaşmayı ve alışverişi kendi adına yapar, kendisi kabul eder; seni ilgilendirmez. Seni ilgilendiren, kâfirle yaptığın antlaşmadır.

Selamın Aleyküm

[Link vermek yasaktır!]

Sözleşme de küfür maddesi var mı, benim ilmim yetersiz oldugundan size soruyorum, dediniz ya küfür maddesi varsa bunu da onaylarsak kafir oluruz diye.
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 01 Ocak 2016, 00:21:32 »

Sanal sözleşmelerin bağlayıcı olup olmadığının daha iyi anlaşılması için şu hususların açıklanmasının daha faydalı olacağına inanıyoruz.

Bağlayıcı olan ve gerçek manada takipçisi olan anlaşmalar aynı günlük hayatta karşımıza çıkan ticari anlaşmalar gibi olup da sanalda gerçekleşen ticari anlaşmalardır. Yani; kişi sana bir bedel karşılığında mal veriyor, ticari bir akit yapıyor, ticari akdi kabul etmeden alışveriş gerçekleşmiyor. Kişi, kabul butonuna basıp, şartları kabul etmeden, akit gerçekleşmeyip, ticaret söz konusu olmuyor. Ancak kişi (müşteri) akdi kabul ederse, kabul butonuna basarsa ve anlaşmayı kabul ettiği karşıdaki olan kişiye (satıcıya) ulaşırsa o da ona (müşteriye) malı gönderir. Bu durumda kabul butonuna basmak için bir tek ihtimal var; oda akdi kabul edip, alışverişi yapmaktır. Bu aynı kapıya “Allah’ı inkar edersen geç, inkar etmezsen geçme” diye yazan ve orada bekleyen bekçinin durumu gibidir. Bekçi orada bulunduğunda eğer bu şekilde geçersen, onun isteğine icabet etmiş olursun.

Fakat ücretsiz programlar ve üyelik esnasındaki sözleşmeler, günlük hayatta karşımıza çıkan ticari akitler değildir. Zira bu gibi sözleşmeler daha önce açıkladığımız gibi, akit hükmünde değildir ve bunlar için konulan kabul butonları ise tek bir manayı ifade etmemektedir. Yani; kabul tuşuna basan ya sözleşmeyi kabul etmek için basmıştır ya da sadece siteden istifade etmek için basmıştır.

Ayrıca bu gibi program ve sitelerde tam anlamıyla bir takipçi yoktur. Yani; gerçekte kişinin sözleşmeyi ve şartlarını kabul ettiğini araştıran ve takip eden kimse yoktur. Site ve program sahiplerinin burada yaptığı sadece hukuki olarak sorumluluktan kurtulmaktır, yoksa bu gibi program ve sitelerde ki anlaşmayı yapan kimseler, karşıda ki kişinin bunu kabul edip, etmediğini araştırmaz. Kişi, bunu kabul etmezse bile siteden istifade etmek için kabul butonuna bastığında siteden istifade etmesine müsaade edilmektedir.   

İki mesele arasındaki farkı anlamanız için şöyle bir örnek verelim:

Bir kapı düşünün, kapının üzerinde şöyle bir yazı var: “Allah’ı inkar ediyorsan bu kapıyı geç, yoksa geçme” ve bu kapının önünde kişinin bu şartı yerine getirip, getirmediğini kontrol edip, gözetleyen bekçi var. Ancak kişi Allah’ı inkâr ettiği zaman bu kapıdan geçebiliyorsa (bekçi geçmesine izin veriyorsa) işte bu, bağlayıcı olan ve takipçisi olan bir akittir. Sanal ve realde olan ticari anlaşmalar da böyledir. Zira kişi bu sözleşmelerdeki şartları kabul etmedikçe ve kabul ettiğine dair bilgi karşı tarafa ulaşmadıkça alışveriş söz konusu olmamaktadır ve karşı taraf malı göndermemektedir. Dolayısıyla bu gibi sözleşmeler takipçisi olan ve tahrif edilmeksizin onaylanması, kabul edilmesi küfür olan sözleşmelerdir. Bizim burada cevap verdiğimiz sözleşmeler bu tür sözleşmelerdir.

Ve yine başka bir kapı düşünün kapının üzerinde şöyle bir yazı var: “Kapının üzerinde ki anahtarla kapıyı açan kimse Allah’ı inkâr ettiğini veya Yahudi olacağını kabul etmiş olur” ve bu kapının önünde kişinin bu şartı yerine getirip, getirmediğini kontrol edip, gözetleyen bekçi yok veya kişi oradan geçmek istediğinde bekçi orada değil. Kişi kapıdan geçmek istediğinde kapı üzerindeki anahtarla kapıyı açıp, içeri girebiliyor. Bu durumda iki ihtimal söz konusu olur;

Anahtarla kapıyı açan;
-Ya bu maddeyi kabul ederek içeri girer
-Ya da sadece evden istifade etmek için girer…

Bu kapıdan her geçen kişinin bu sözleşmeyi kabul ettiği söylenemez. Zira bu, iki ihtimalli bir durum olduğu için kişinin kastına itibar edilir. Eğer kastı; sözleşmeyi kabul etmeksizin evden istifade etmek ise, o zaman bu kimsenin yaptığı, bu maddeyi kabul etmek değildir ve kişinin küfre girdiğine hükmedilmez.

Daha basitleştirerek örnek verelim; Bir kimsenin evi var ve evine kendi şartlarını kabul etmeyen kimsenin girmemesini istememekte, ancak koştuğu şartlar kabul edildiğinde evine girilmesine izin vermektedir. Bu kimse, sürekli evinde durmadığından evin kapısına, eve girebilmek için gerekli olan şartları yazmış ve bu şartların alt kısmına da basıldığında kolaylıkla eve girebilmek için, şartların kabul edildiğini gösteren bir tuş koymuş ve bu tuşun üzerine “Kim bu tuşa basarsa kapının üzerinde ki şartları kabul etmiş sayılır” veya “Eğer eve girmek istiyorsanız ve bu şartları kabul ederseniz bu tuşun üzerine basın” yazmışsa ve evini bu halde bırakmışsa evine giren kimsenin içeri girerken bu şartları kabul ederek mi girdiğini yoksa sadece evin içinde bulunan şeylerden istifade etmek için mi girdiğini kastını bilmezsek bu durumda giren kişiye nasıl hüküm vereceğiz?

Örneğin: Eve gelen hırsızın eve girmek için tuşa basması gerekiyor. Hırsız eve hırsızlık yapmak için gelmiştir. Adamın koyduğu şartlar da ise hırsızlık yapmamakla ilgili maddeler bulunuyor. Hırsız eve girebilmek için tuşa basarsa hırsızın bu maddeleri kabul ettiği söylenemez.

Bu tuşa her basan kimsenin bu şartları kabul edip, etmediğini yani faillerin kastının bilinmesi gerekir. Eğer yapılan fiille birlikte birkaç ihtimal söz konusu ise burada failin kastına bakmak gerekir. Burada yapılan amel, bir tuşun üzerine basmaktır. Bu, kişinin eve girebilmek için şartları kabul ettiğini de gösterebilir, yazılan şartlara önem vermeden, belki de hiç okumadan eve girmek maksadı ile tuşa bastığını da gösterebilir.

Aynı evin sahibi Müslümanları uzaklaştırmak için şöyle yazarsa “Kim bu tuşun üzerine basarsa Allah’ı inkar etmiş olur yahud Hristiyanlığı veya Yahudiliği kabul etmiş olur.”

Bu gibi bir tuşun üzerine basan kimsenin Allah (c.c)’ı inkar ettiğini, Yahudi veya Hristiyanlığı kabul ettiğini mi düşüneceğiz yoksa onun kastına mı bakacağız.

Doğru olan cevap şudur; Bu gibi birden fazla ihtimal taşıyan söz ve fiillerde failin fiil veya sözde ki kastı önemlidir. Burada tuşa basma amelinde ise birkaç mana ve ihtimal vardır.

Ve verdiğimiz bu örneklerde olduğu gibi sanalda mevcut olan sitelerde ve ücretsiz programlardan istifade edebilmek için bir takım şartlar konulmaktadır. Ve siteye giriş için ihtimaller bulunan bir tuş konulmaktadır. Site ve program sahipleri ise siteye her giren veya her programı kullanan kimsenin kastını araştırmamaktadır. Yani; site ve program sahibi ruhsat almak, doğan hukuki sorunlardan sorumlu tutulmamak için sistemi öylece kurup, bırakmıştır.

İşte bu sebepledir ki; Bu tür sitelere girebilmek ve bu gibi ücretsiz programları kullanabilmek için bu tuşun üzerinde basılması fiili gibi birden fazla manaya gelebilecek, ihtimalli bir fiili yapan kimseye hüküm vermeden önce kişinin kastının bilinmesi gerekir. Eğer kişi sözleşmeyi kabul etmeden, sadece siteden istifade etmek için tuşa basmışsa kişiye küfür hükmü verilmez. Fakat kişi sözleşmeyi kabul etmek için tuşa basmışsa ve sözleşmede küfür maddeler varsa kişi küfre girer.

Son olarak söylediklerimizi şöyle özetleyebiliriz;

-Ticari olan anlaşmalar, ister sanalda gerçekleşsin, isterse realde gerçekleşsin, bu gibi sözleşmelerin takipçisi olup, bağlayıcı sözleşmelerdir. Öğeyi denetle, customizer vs. gibi programlarla tahrif yapılır ve bu tahrif karşı tarafa ulaşmazsa bu geçerli bir tahrif sayılmaz. Yapılan tahrifin mutlaka karşı tarafa ulaşması gerekir. Bu sözleşmeler, tahrif edilmeden ve tahrif karşı tarafa ulaştırılmadan asla kabul edilemez, kabul edilmesi küfür olur.

-Ücretsiz programlar ve sanal üyelik sözleşmelerinde ise durum böyle değildir. Şayet, hem bu sözleşmeleri kabul, hem de siteden istifade etmek manalarına gelebilen onay butonu konuşmuşsa, bu butona basmak hususunda kişinin niyetine itibar edilir.  Şayet kişinin niyeti sözleşmeyi kabul etmeden siteden istifade etmek ise, tahrif etmeden olsa bile bu niyetle kabul butonuna basmasında bir sakınca yoktur.

Davamızın sonu;
Ebu Zerr el-Muvahhid
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 02 Ocak 2016, 15:37:01 »

Bazı ürünler (cep tlf, fotokopi mkns vs.) satın aldığımız da  bunları kurarken  yine karşımıza bu tür sözleşmeler çıkmaktadır.  Bu tür ürünleri alan kişi, bu ürünleri kurduğunda butona bastığı zaman şartları kabul etmiş hükmünde olmuş olur mu? Ürünün içindeki programın orijinal olup olmaması yönünden, butona basan kişi için  fark var mıdır?
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 03 Ocak 2016, 21:42:38 »

Soru: “Üyelik”: "Portal"ın ilgili bölümünden “Üye” olmak isteyen “Kullanıcı” tarafından "Portal"a üye olmak için gerekli olan üyelik formunun doldurulması, kimlik bilgilerinin verilmesi, kimlik bilgilerinin doğruluğunun onaylanması, üyelik formunda yararlanılmak istenilen hizmet eğer ücretli bir hizmet ise, ücretin ödenmesi suretiyle kayıt işleminin yaptırılması ve "SİTE YÖNETİMİ" tarafından kayıt işleminin onaylanması ile tamamlanır. Üyelik işlemi tamamlanmadan işbu sözleşmede tanımlanan "Üye" olma hak ve yetkisine sahip olunamaz.
* Yukarıda astığım şartlara göre bu site sözleşmesinde gerçek kimlik bilgilerinin girilmemesi geçerli tahrif olur mu?

Cevap: Hayır, bu geçerli bir tahrif değildir. Ama madde şu şekilde olsaydı, gerçek kimlik bilgileri kullanılmadığında geçerli bir tahrif olurdu:

“Üye gerçek kimlik bilgileri ile kaydolmak zorundadır. Gerçek kimlik bilgilerini kullanması durumunda sözleşme iptal olur, geçersiz olur”

Sözleşme de bu şekilde veya aynı manayı ifade eden benzer bir madde varsa gerçek bilgiler kullanılmadığında sözleşme geçersiz olur. Fakat zikrettiğiniz madde bunun gibi değildir. Burada gerçek bilgileri kullanmamak sözleşmeyi geçersiz kılmaz, geçerli bir tahrif sayılmaz.

Soru: Bir kafirden faydalanmak için o kafire tebliğ edilmiş olup-olmamasının önemi var mı?

Cevap: İster tebliğ edilmiş olsun, ister tebliğ edilmemiş olsun, kafirleri caiz olan bir hususta kullanmakta veya ondan faydalanmakta bir sakınca yoktur. Örneğin: Bir kafire “kendi adına bana bir buzdolabı alır mısın?” diye söylenirse o da kabul edip, kendi adına satın alırsa, sözleşmeleri de kendi adına yaparsa burada müslümanı bağlayıcı olan bir durum yoktur. Çünkü, onun yaptığı şey caizdir. Kafirin, müslümanın caiz olan isteğini kendi adına caiz olmayan yollardan yerine getirmesi (küfür olan sözleşmeye kendi adına imza atması gibi) müslümanı bağlamaz. 

Davamızın sonu;
Sayfa: [1] 2   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.