Soru 38 - Bir kimsenin şehadetin manasını bilmeden İslam’a giremeyece
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Ağustos 2019, 02:19:05

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Soru 38 - Bir kimsenin şehadetin manasını bilmeden İslam’a giremeyece  (Okunma Sayısı 3208 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Admin
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Eylül 2015, 20:49:51 »

Soru 38) Bir kimsenin şehadetin manasını bilmeden İslam’a giremeyeceğinin delili nedir?

Cevap 38) Allah-u Teâlâ bu konuda şöyle buyuruyor:
1 – “Bil ki! Allah’tan başka ibadete layık ilah yoktur.” (Muhammed: 19)                                                

2 – “O’ndan başkasına dua edenler şefaate hak kazanamayacaklardır. Ancak bilerek hakka (tevhide) şahitlik edenler müstesna.” (Zuhruf: 86)                          

3 - Ebu Hureyre radıyAllahu anh'dan Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:  
“İnsanlarla, la ilahe illAllah deyinceye kadar savaşmakla emrolundum. Kim la ilahe illalah derse malını ve canını, İslam’ın hakkı dışında korumuş olur. Sonra onun hesabı Allah’a aittir.”
(Müslim)                    

4 - Ebu Hureyre radıyAllahu anh'dan Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:
“İnsanlarla, la ilahe illAllah’a şahadet edinceye, bana ve benim getirdiğime iman edinceye kadar savaşmakla emrolundum. Kim bunları yaparsa, kanlarını ve mallarını korumuş olur. İslam hakkı müstesna... Sonra onların hesabı Allah’a aittir.”
(Müslim)    

5 - Abdullah b. Ömer radıyAllahu anh'dan, Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:
“İnsanlarla, la ilahe illalah Muhammeden Rasulullah’a şehadet edinceye, namaz kılıp zekât verinceye kadar savaşmakla emrolundum. Kim bunları yaparsa kanını ve malını, İslam hakkı hariç, korumuş olur. Sonra onların hesabı Allah’a aittir.”
(Müslim)                

Ebu Malik babasından, babasının şöyle dediğini rivayet etmiştir:
“Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in şöyle dediğini duydum:
“Kim La ilahe İllAllah der ve Allah’tan başka tapılanları reddederse malını ve canını korumuş olur. Sonra onun hesabı Allah’a aittir.”

Bu hadisin diğer bir rivayeti de şöyledir;
“Kim Allah’ı tevhid edip Allah’tan başka tapılanları redederse malını ve canını korumuş olur. Sonra onun hesabı Allah’a aittir.”
(Müslim)                              

Bu rivayetlerden anlaşılıyor ki müşriklere; “la ilahe illalah deyinceye” veya “şehadet edinceye” veya “Allah’ı birleyip Allah’tan başka tapılanları reddedinceye” veya “la ilahe illAllah deyip Rasulullah’ın getirdiğine iman edinceye kadar” savaş açmak meşrudur.

Bu rivayetlerde geçen sözlerin hepsi gösteriyor ki, kişinin malını ve canını koruyabilmesi için şahadetin manasını bilmesi gerekir.

حسبي الله
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |