HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 20:36:23

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Kardeşlerim Allah için zor durumdayım.  (Okunma Sayısı 5622 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tevhidiyasam
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Temmuz 2015, 15:03:39 »

Selam aleykum verahmetullah.
Kardeşlerim sitedeki bütün yazıları okudum bu meselelerle alakalı en sonunda benim vakiamda kimse olmadığından üye olup sorma ihtiyacı

hissettim Allah için soracak başka imkanım yok lütfen ilmi olan yönetici abilerim kardeşlerim cevaplarsa çok duacı olurum sizlere.benim

anne ve babam islamoğlu cemaatinden müşrik insanlar ve benim akidemi sevmiyorlar ve sakalımdan eşimin peçesinden rahatsız oluyorlar

ve bir konu açıldığı zaman ben onlarla tarıştığımda hep musluman kardeşlerime tekfirci harici diyorlar benim gibi düşünenlere harici

zihniyetlisiniz diyorlar.Ama sıkıntı şu bunlar beni çok sevdiklerinden torunu görmek istiyoruz deyip bana iftara gelmek istiyorlar yahut illa

evimize ziyarete gelin diyorlar bende onlara karşı hiç gitmiyorum görüşmüyorum onlar bana gelmek istediklerinde gelmeyin diyorum

acaba Allah katında ana baba hakkını çiğnemiş günahkar olmuş olurmuyum.Birde önümüzdeki gün bütün akrabalar bir evde toplanacak

hepsi müşrik içlerinde benim inandığım akideye düşman insanlar var ama beni seviyorlar bu bayramlaşmaya gitmemin hükmü nedir ben

akrabalarımla da görüşmüyorum daha önce davet ettim kabul etmediler müşrik oldukları için çok az görüşüyorum nerdeyse o bağı

kopartıyorum çünkü Tağutlara oy veren müşrik insanlar ve kimisi düşmanda yani ben ne yapayım kardeşlerim nasıl bir yol izleyeyim .

Admin
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2015, 22:13:12 »

Sorunuzu kısım kısım cevaplayalım.

Diyorsunuzki: Selam aleykum verahmetullah.
Kardeşlerim sitedeki bütün yazıları okudum bu meselelerle alakalı en sonunda benim vakiamda kimse olmadığından üye olup sorma ihtiyacı
hissettim Allah için soracak başka imkanım yok lütfen ilmi olan yönetici abilerim kardeşlerim cevaplarsa çok duacı olurum sizlere.benim
 anne ve babam islamoğlu cemaatinden müşrik insanlar ve benim akidemi sevmiyorlar ve sakalımdan eşimin peçesinden rahatsız oluyorlar
 ve bir konu açıldığı zaman ben onlarla tarıştığımda hep musluman kardeşlerime tekfirci harici diyorlar benim gibi düşünenlere harici zihniyetlisiniz diyorlar.

Cevap) Kâfirlerin size karşı olmalarının sebebi; cehâletten kaynaklanmaktadır. Onların cehâletlerini, onlardan uzak durarak nasıl ispat edeceksiniz? Onlar sizi kabul ettikleri müddetçe onlara gidip İslâm'ı güzel bir şekilde anlatmalı, yanlış düşüncelerini güzel bir üslupla söylemelisiniz. Size “harici” diyorlar; Harici ne demek ve kimlerdir? Hariciler hakkında ne bildiklerini onlara soracaksınız. Daha sonra haricilerin kimler olduğunu, nasıl bir akideye sahip olduklarını onlara anlatmalısınız. Sizin akidenizin ise; Rasulullah (s.a.s)’ın, Ehli Sünnet’in ve sahâbenin akidesi olduğunu anlatmalısınız. Onların dininin İslam’dan, Kuran’dan ve sünnetten ayrı, alakasız bir din olduğunu, tıpkı Yahudi ve Hıristiyanların İsa (as) ve Musa (as) bağlı olduklarını iddia ettikleri gibi olduğunu anlatmalısınız.

Diyorsunuz ki: Ama sıkıntı şu bunlar beni çok sevdiklerinden torunu görmek istiyoruz deyip bana iftara gelmek istiyorlar yahut illa
 evimize ziyarete gelin diyorlar bende onlara karşı hiç gitmiyorum görüşmüyorum onlar bana gelmek istediklerinde gelmeyin diyorum
acaba Allah katında ana baba hakkını çiğnemiş günahkar olmuş olurmuyum.

Cevap)
Bu kişiler sizi seviyorlar, sizi koruyorlar, sizi görmek istiyorlar. Demek ki bu insanların size karşı herhangi bir düşmanlıkları yok. Onların size karşı olan sevgisini kullanmalısınız. Bu kişiler sizin anlattıklarınızı anlamadıklarından ya da inanmadıklarından ya da câhil olduklarından dolayı karşı geliyorlar. Bu kişileri ziyâret ederek cehâletlerini gidermeli, onlara hatalarını, yanlış inançta olduklarını, gerçek İslam’ın bu şekilde olmadığını onların anlayacağı bir üslupla anlatmalısınız. Özellikle annenizi sık sık ziyaret etmeli veya evinize çağırmalı, sürekli ona akideyi (gerçek İslam’ı) anlatmalısınız.
İnsanların anlayış seviyesi farklı farklıdır o yüzden, insanların anlayış seviyelerine göre onların anlaya bilecekleri bir şekilde İslam’ı anlatmak çok önemlidir. Ayrıca, İslam’ı tebliğ eden kişinin güzel bir üsluba, güzel bir ahlâka sahip olması gerekiyor.
Rasulullah(s.a.s)’ın güzel ahlâkla ilgili çokça hadisleri vardır.
Bunlardan bazıları;

Rasulullah ( s a s) şöyle buyuruyor:

اَلإِسْلاَمُ حُسْنُ الْخُلُقِ

İslâm, güzel ahlâktır
Kenzü’l-Ummâl, 3/17, HadisNo: 5225

“En hayırlınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır.” (Müslim, Fedail, 68, II/1810)

“İmanca mü’minlerin en olgunu, ahlâkı en güzel olup, aile bireylerine karşı en yumuşak ve lütufkâr davranandır.” (Tirmizî, İman, 6, V, 9; Darimî, Rikak, 74, II, 629)

Diyorsunuz ki: Birde önümüzdeki gün bütün akrabalar bir evde toplanacak
hepsi müşrik içlerinde benim inandığım akideye düşman insanlar var ama beni seviyorlar bu bayramlaşmaya gitmemin hükmü nedir ben
akrabalarımla da görüşmüyorum daha önce davet ettim kabul etmediler müşrik oldukları için çok az görüşüyorum nerdeyse o bağı kopartıyorum .

Cevap)  Bu kişilerin hepsi İslam düşmanı değil sizin akidenizin İslam’la alakası olmadığına inandıkları için karşı geliyorlar. Sizin akidenizin İslam olmadığını zannettikleri için karşı çıkıyorlar. Onlara, “İslam’ı red ediyor musunuz?”  diye sorarsanız “hâşâ” derler, reddetmezler.  Onların sizin akideniz hakkındaki yanlış düşüncelerini  onların anlıya bileceği bir şekilde anlatmalısınız.
Eğer siz İslam’ı güzel bir şekilde anlattığınız halde hakkı istemiyorlarsa; onlar size gelmeyeceklerdir. İslam’ı anlattığınızda size karşı düşmanlık gösterenlere gitmez, evinize çağırmaz ve onlarla aynı ortamda bulunmazsınız.
 İslam’ı anlattığınız halde size karşı düşmanlık göstermeyip görüşmeye devam ederlerse, kabul etmezlerse bile en azından size karşı kinleri olmaz. Anlata anlata belki zamanla Allah c.c kalplerini İslam’a ısındırır.  Size karşı daha anlayışlı olurlar.
 Bu şekilde cehaletlerini gidermek için onları ziyaret etmek, haşir-neşir olmak faydalı bir şeydir, İslam’da yasak değildir. Onlarla haşir-neşir olmak onlara müslüman muamelesi yapmak anlamında değildir. Onlara karşı olan davranışlarınızda müslüman hükmü verdiğinizi hissettirmeyeceksiniz, sizin akidenizi zaten biliyorlar.

Bayram ziyaretine gelince:
Bayram, Müslümanların bayramı olduğu için onlarla o gün toplanamazsınız. Eğer bayram ziyaretine giderseniz, onlara Müslüman muamelesi yapmış olursunuz. Bu ise caiz değildir. O kişilerle bayram dışında herhangi bir günde görüşe bilir, toplana bilirsiniz.  Yukarıda  belirttiğimiz gibi önemli olan, anne ve babanızdır. Diğer akrabalar anne babanız gibi sizi sevmezler. Anne baba zulmetse bile caiz olan durumlarda itaat edip iyi muamele yapmak mecburiyetindesiniz.
Anne ve babayla bağlarınızı kopartamazsınız. Mutlaka onlara yardımcı olmalı, iyilik yapmanız gerekmektedir.
Anne,  baba haram veya şirk olan bir şey emrettiklerinde onlara itaat etmez, yapmazsınız. Bunun dışında anne ve babanın haklarını gözetmeniz gerekiyor.

Diyorsunuz ki: çünkü Tağutlara oy veren müşrik insanlar ve kimisi düşmanda yani ben ne yapayım kardeşlerim nasıl bir yol izleyeyim.

Cevap)
Oy verme konusunda ise; Onlar, İslamcı parti dedikleri partiye oy vermeyi İslam için cihat sayarlar. Oy vermenin ne demek olduğunu bilmezler. İslam’a hizmet olarak algılarlar. Dolayısıyla, onlara oy vermenin hükmünü güzel bir üslupla anlatmalısınız. Onlara karşı anlatış üslubunuz çok önemlidir. Bu kişiler sizinle konuştuklarında akıllarında herkesi tekfir eden, camileri terk eden, ayrı bir din sahibi olduğunuz inancı vardır. Bundan dolayı size kinleri, düşmanlıkları oluşmuştur. Sizin gerçek İslam dinine bağlı olduğunuzu, onların bağlı oldukları dinin Kur'an ve sünnetten olmadığını, içinde şirk, küfür dolu bir inançlarının olduğunu aynı Yahudi ve Hıristiyanların yaptıkları gibi, hahamları ve papazları rab edindiklerini anlatmalısınız. Özellikle anne ve babanıza yumuşaklıkla anlatmalısınız. Bu kişilere karşı, anne ve babanıza karşı görevinizi yerine getirmelisiniz. Anne ve babanız söylediklerinizi kabul etmeseler bile size zarar gelmesini istemezler. Bu sevgilerini, fırsat olarak değerlendirmelisiniz. Hidayet veren muhakkak ki Allah (c.c)’dır.

حسبي الله
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.