HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 00:50:17

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: acil nikah meslesi  (Okunma Sayısı 6549 defa)
0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
talha18
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Mart 2014, 16:09:53 »

Selamunaleyküm

Bir kişi 2 defa Allahı şahit tutarak eşini boşadığını söylerse ve 3-4 tane ortamda şahit bulunursa bu evlilik bitmiş midir?
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2015, 00:08:47 »

Cevap: Bir koca, hanımını üç defa boşadığını söylemediyse yani iki defa boşadığını söyledi ise, üç kuru müddetinin (iddet süresi) içinde kadının isteğine bağlı olmaksızın, kocası istediği zaman karısını kendisine döndürebilir. Bu boşamaya rec’i talak ismi verilmiştir. Üç kuru müddetinin (iddet süresi) bittikten sonra nikâh bain talaka dönüşür ve evlilik akdi bitmiş olur.

Eğer ki üç kuru müddeti (iddet süresi) bittikten (rec’i talak, bain talaka dönüştükten) sonra koca hanımını tekrar döndürmek isterse yeni mehir ve hanımının kabulü ile tekrar nikâh akdi yapabilir.

Fakat bir koca hanımını üç defa boşarsa, Kocanın bu kadınla tekrar evlenebilmesi için, önce kadının başka bir erkekle evlenmesi ve cima yaptıktan sonra ondan da boşanmış olması gerekir.
musab-umeyr
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2015, 18:28:49 »

ek bir sorum olucak: bir kimse kızgınlık anın da hanımına 2kere senı boşadım dese ve bunu da ben rıci talakı kasdettım dese ve 2 gun sonra tekrar nıkah tezelese bu nıokahları sahıh olur mu?
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.