HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Nisan 2024, 08:48:38

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Mezardakiler için Allah'a "Bunların hakkı için bana yardım et" demenin hükmü  (Okunma Sayısı 7212 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
abdussamed
Aktif Üye
**
Çevrimiçi Çevrimiçi

« : 03 Mart 2014, 03:58:31 »

AŞAĞIDA Kİ FETVALARDA Kİ AÇIKLAMALARI NASIL ANLAMALIYIZ?

BİR FETVADA DENİYOR Kİ:

"Salih oldukları hakkında kesin bir ayet veya bir hadis olmayan kişiler için; “Allah’ım bunların yüzü suyu hürmetine” veya “Bunların hakkı için bana yardım et” diye dua eden bir kişi büyük şirk işlemiş olur. Çünkü, elinde geçerli bir delil olmadığı halde, bu kişilerin Allah katında değerli ve hak sahibi olduklarını iddia etmiştir. Bu ise gaybi meseleleri bildiğini söylemek gibidir. Dolayısıyla bu amel küfürdür.

Eğer bu kimse: “Ben bu kişilerin salih olduğuna veya şehit  öldüğüne şahit oldum” ve “salih olan kişilerin ve şehitlerin Allah katında büyük mertebede olduklarına dair deliller vardır” diyecek olursa bu kişiye: “Bu kişilerin şehit olduğunu veya salih olduklarını her ne kadar görsek de biz onların kalbi durumlarını bilmediğimiz için zahire göre hüküm veririz ve bizim için gayb olan bir şeye yani, bu kişilerin Allah katında değerli olduklarına şahitlik etmeyiz” denir. Bu şekilde anlattıktan sonra, yine önceki şekilde dua etmeyi sürdürürse, büyük şirk işlemiş olur.

Fakat: “Ya Rabbi! Falan kişi eğer salih ise” veya “Filan kişi şehit ise onu bana şefaatçi kıl!” diye Allah’a dua etmek caizdir ve bunda bir günah yoktur."

SORU:

Salih oldukları hakkında kesin bir ayet veya bir hadis olmayan kişiler içinden birisi için "Ya Rabbi filan şahsın yüzü suyu hürmetine senden istiyorum diye dua eden bir müslüman bu duayı "Allah katında da eğer müslümansalar niyetiyle yapıyorsa" bu kişilerde büyük şirk mi işlemiş olurlar?
Bismirrahman
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

قتل الانسان ما اكفره

« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2015, 20:07:00 »

Soru: AŞAĞIDA Kİ FETVALARDA Kİ AÇIKLAMALARI NASIL ANLAMALIYIZ?

BİR FETVADA DENİYOR Kİ: "Salih oldukları hakkında kesin bir ayet veya bir hadis olmayan kişiler için; “Allah’ım bunların yüzü suyu hürmetine” veya “Bunların hakkı için bana yardım et” diye dua eden bir kişi büyük şirk işlemiş olur. Çünkü, elinde geçerli bir delil olmadığı halde, bu kişilerin Allah katında değerli ve hak sahibi olduklarını iddia etmiştir. Bu ise gaybi meseleleri bildiğini söylemek gibidir. Dolayısıyla bu amel küfürdür.

Eğer bu kimse: “Ben bu kişilerin salih olduğuna veya şehit  öldüğüne şahit oldum” ve “salih olan kişilerin ve şehitlerin Allah katında büyük mertebede olduklarına dair deliller vardır” diyecek olursa bu kişiye: “Bu kişilerin şehit olduğunu veya salih olduklarını her ne kadar görsek de biz onların kalbi durumlarını bilmediğimiz için zahire göre hüküm veririz ve bizim için gayb olan bir şeye yani, bu kişilerin Allah katında değerli olduklarına şahitlik etmeyiz” denir. Bu şekilde anlattıktan sonra, yine önceki şekilde dua etmeyi sürdürürse, büyük şirk işlemiş olur.

Fakat: “Ya Rabbi! Falan kişi eğer salih ise” veya “Filan kişi şehit ise onu bana şefaatçi kıl!” diye Allah’a dua etmek caizdir ve bunda bir günah yoktur."

Cevap: Naklettiğiniz fetvâdan anlaşılması gereken şudur: Fetvânın birinci paragrafında geçen tekfir, hiçbir delile dayanmadan bir kişinin Allah katında değerli olduğuna hüküm veren kişi hakkındadır. İşte böyle bir hüküm gaybi bildiğini iddia etmektir, bu sebeple küfür işlemiştir.

Fetvânın ikinci paragrafında geçen hüccet-i ikâme ettikten sonra uygulanan tekfir hükmünün ise şöyle anlaşılması gerekir: Kişi bir delile dayanarak velev ki o delil zayıfsa ve dayandığı delilinin zayıf olduğunu bilmeyip sahih zannederek buna binâen böyle bir hüküm vermişse, örneğin; yüzü suyu hürmetine Allah’tan yardım istediği kişiler hakkında '' Ben bu kişilerin salih, şeyh veya şehit olduğuna şahit oldum; salih kişilerin, şeyh ve şehitlerin Allah katında büyük mertebeleri olduğuna dair delil vardır'' diyecek olursa bu kişi tekfir edilmez, hüccet-i ikâme edilir. Huccet-i ikâmeden kasıt; Bu kişilerin salih veya şehit olduklarına her ne kadar şahit olsak da kalbi durumlarını bilmediğimiz için biz onların zahirine göre hüküm veririz. Bizim için gaybî olan bir meseleye yani bu kişilerin Allah katında değerli olduklarına hüküm vermeyiz, şeklinde bilgi vermektir. Bu bilgiyi verdikten sonra kişi hâlâ bahsi geçen şahısların Allah katında değeri ve hürmeti olduğuna hüküm veriyorsa işte o zaman bu kişi tekfir edilir.

Tefsir’de geçen bu fetvâ doğru olarak anlaşılmış olsaydı akabinde sormuş olduğunuz soruyu sorma ihtiyacı duymazdınız.

Sorunuzun cevabına gelince…

SORU:Salih oldukları hakkında kesin bir ayet veya bir hadis olmayan kişiler içinden birisi için "Ya Rabbi filan şahsın yüzü suyu hürmetine senden istiyorum diye dua eden bir müslüman bu duayı "Allah katında da eğer müslümansalar niyetiyle yapıyorsa" bu kişilerde büyük şirk mi işlemiş olurlar?

Cevap: Bu kişi ''Eğer Allah katında da Müslümansalar…'' niyetiyle dua yaptığı ve hiçbir delile dayanmadan herhangi bir hüküm vermediği için büyük şirk işlememiştir.

İzzetli yaşamayı arzu edenler; inancı uğruna ölümü bir sevgili bilip mücâdele edenlerdir...
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.