Soru 20 - Büyük şirk ve çeşitleri
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Kasım 2019, 01:57:18

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Soru 20 - Büyük şirk ve çeşitleri  (Okunma Sayısı 3841 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Admin
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Temmuz 2015, 23:14:19 »

Soru 20) Büyük şirk ve çeşitleri nelerdir?

Cevap 20) Büyük Şirk; Allah-u Teâlâ'yı ibadette (nusukte), hükümde, teşride, velayette ve sevgide birlemeyip O’na ortak koşmaktır.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım.” (Zariyat: 56)

“Onlar; hahamlarını, rahiblerini Allah’tan başka rabler edindiler. Meryem oğlu İsa’yı da (rab edindiler)... Oysa tek ilaha ibadet etmekle emrolunmuşlardı. O’ndan başka ibadete layık ilah yoktur. O, onların ortak koştuklarından yücedir.” (Tevbe: 31)

“Gemiye bin(ip tehlikelerle yüzyüze gel)diklerinde dini ihlâslı bir şekilde yalnız O’na has kılarak Allah’a dua ederler. Onları (sağ sağlim) karaya çıkarı(p kurtarı)nca hemen şirk koşarlar.” (Ankebut: 65)

"De ki: “Namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. İşte böylece emrolundum ve ben Müslümanlarım ilkiyim.” (En’am: 162–163)             

“Hüküm vermek sadece Allah’a aittir. O, ancak kendisine ibadet etmenizi emretti. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmiyorlar.”  (Yusuf: 40)

“O, kendi hükmünde kimseyi ortak kılmaz.” (Kehf: 26)

“Hüküm vermek sadece Allah’a aittir. Ben, O’na tevekkül ettim...” (Yusuf: 67)                                       

“Herhangi bir şey hakkında ihtilaf ettiğinizde, (ihtilaf ettiğiniz) o (konu)nun hükmü Allah’a aittir...”
(Şura: 10)

“O’ndan başka ibadete layık ilah yoktur. O’nun zatından başka herşey yok olacaktır. Hüküm vermek O’na aittir ve O’na döneceksiniz.” (Kasas: 88)

“Cahiliyenin hükmünü mü istiyorlar? Yakinen bilen bir kavim için Allah’tan daha iyi hüküm veren kim vardır?”
(Maide: 50)                                                         

“(De ki:) “Size kitabı ayrıntılı olarak indirmişken Allah’tan başka hakem mi arayacağım?” (En’am: 114)

“İnsanlardan bazıları Allah’tan başkalarını (Allah’a) denk tutarlar. Onları Allah’ı sevdikleri gibi severler. İman edenler ise en çok Allah’ı severler. Zulmedenler (ahiretteki) azabı gördüklerinde bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının şiddetli olduğunu muhakkak göreceklerdir.” (Bakara: 165)

“(Ey Muhammed!) De ki: “Ey kitap ehli! Yalnız Allah’a ibadet etmemiz, O’na hiçbir şeyi ortak koşmamamız, Allah’ı bırakıp birbirimizi rabler edinmememiz üzere bizimle sizin aranızda müşterek bir kelimeye gelin.” Eğer yüz çevirirlerse; “Bizim müslüman olduğumuza şahid olun” deyin.” (Ali imran: 64)

“Sana indirilene ve senden öncekilere indirilenlere muhakkak inandıklarını iddia eden o kimseleri görmüyor musun? Reddetmeleri emrolunmuşken taguta muhakeme olmayı isterler. Oysa şeytan onları derin bir sapıklığa saptırmak ister.” (Nisa: 60)

حسبي الله
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |