Zamanımızda Allah-u Teâlâ Dışında İbadet Edilen Tagutlardan Bazıları / 1. Şeytan
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Kasım 2019, 06:31:52

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Zamanımızda Allah-u Teâlâ Dışında İbadet Edilen Tagutlardan Bazıları / 1. Şeytan  (Okunma Sayısı 3641 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Abdurrahman el-muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 09 Temmuz 2015, 14:48:59 »

Zamanımızda Allah-u Teâlâ Dışında İbadet Edilen Tagutlardan Bazıları

Tagutun manasını açıkladıktan ve tagut sıfatının kime verileceğini belirttikten sonra, şimdi zamanımızda Allah-u Teâlâ'dan başka ibadet edilen tagutların kimler ve neler olduğunu ayrıntılı olarak açıklayalım ki bunlardan sakınabilelim, onlara verilmesi gereken şer’i hükmü verelim ve takınılması gereken şer’i tavrı takınalım.

Meseleye, tagutların başı ve lideri ile başlıyorum.

1. Şeytan -İblis Aleyhil Lane-

Allah-u Teâlâ'nın kullarını, kıyamete kadar Allah-u Teâlâ’dan başkasına ibadet ettirmek için nefsine yemin eden İblis aleyhil lanedir.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"(İblis) dedi ki: "Beni azdırman sebebiyle, ben de insanlar için senin dosdoğru yoluna mutlaka oturacağım. Sonra onlara, önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından yaklaşacağım. Onların çoğunu şükrediciler olarak bulmayacaksın." (A’raf: 16-17)

"(Şeytan) şöyle dedi: "Rabbim! Beni azdırmış olman dolayısıyla yeryüzündeki günahları Adem oğlu için süsleyecek ve hepsini azdıracağım. Ancak içlerinden ihlaslı kılınan kulların müstesna..." (Hicr: 39-40)

İşte bu ayetlerde bildirilen İblis’e ait sıfatların aynısıyla, kendilerini şeytana asker yapan, bütün güçlerini şirk, küfür ve sapıklığı yaymak için kullanan insan şeytanlar da sıfatlandırılmıştır. Allah-u Teâlâ'nın şu ayette buyurduğu gibi:

"(Müşrikler) eğer güç yetirseler, dininizden çevirinceye kadar sizinle savaşırlar." (Bakara: 217)

Denilebilir ki:

"Daha önce açıklandığı gibi tagut, Allah-u Teâlâ'dan başka ibadet edilendir. O halde insanların şeytana ibadet etmeleri nasıl olur?"

Bunun cevabı şudur:

"Şeytana ibadet; küfür ve şirk konusunda ona bağlanmak ve itaat edilmekle olur. Allah-u Teâlâ'nın şu ayetlerde buyurduğu gibi:

"Ey Adem oğlu! Şeytana ibadet etmeyin, o sizin için apaçık bir düşmandır, diye size bildirmedim mi?"  (Yasin: 60)         

"(Müşrikler) O’ndan başka, sadece dişilere dua edip yalvarırlar. İnatçı olan şeytandan başkasına da dua etmezler." (Nisa: 117)

"(İbrahim babasına şöyle dedi) Ey babacığım! Şeytana ibadet etme! Şüphesizki şeytan, Rahman’a asi olmuştur."  (Meryem: 44)

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |