Soru 14 - ...şirk ehlini inkar...buğz eden, düşman olan, fakat tekfir etmeyen..
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Kasım 2019, 06:32:53

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Soru 14 - ...şirk ehlini inkar...buğz eden, düşman olan, fakat tekfir etmeyen..  (Okunma Sayısı 3406 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Admin
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Temmuz 2015, 14:07:31 »

Soru 14) Sadece Allah’a ibadet eden, şirki ve şirk ehlini inkar eden, onlara buğz eden, onlara düşman olan fakat onları tekfir etmeyen kimsenin hükmü nedir?

Cevap 14) Bu gibi kimseler de İslam’a girmiş değildirler. Zira bu kimseler tevhidin kabul rüknunu yerine getirmelerine rağmen, red rüknunun bir kısmını yerine getirmiş bir kısmını ise yerine getirmemişlerdir. İşte böyle kimseler bu halleriyle La ilahe illAllah’ın gerektirdiği şirk işleyenleri tekfir etme gereğini yerine getirmemişlerdir. Oysa “ihlâs suresi”, “kâfirun suresi” ve “Mümtahine: 4” ayeti bunun gerekli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Allah-u Teâlâ bu konuda şöyle buyuruyor:

“De ki: “O Allah tektir. Allah Samed (bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değil)’ dir. Doğurmamış, doğurulmamıştır. O’nun dengi hiçbir şey de yoktur.” (İhlâs: 1–5)                                     

“De ki: Ey kâfirler! Sizin ibadet ettiklerinize, ben ibadet etmem. Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz. Ben de sizin ibadet ettiklerinize ibadet etmem. Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz. (Öyleyse) sizin dininiz size, benim dinim ise banadır.” (Kâfirun: 1–6)                                   

“...Sizi reddettik...” (Mümtahine: 4)

Allah-u Teâlâ Kur’an’ı Kerim’de şirk ve şirk ehlini tekfir etmiştir.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Müşrik kimseler için, kendi inkarlarına bizzat şahitler iken Allah’ın mescidlerini imar etmeleri olacak şey değildir. İşte bu kimselerin amelleri boşa gitmiştir ve onlar sonsuza kadar ateştedirler.”
(Tevbe: 17)

Allah’ın Kur’an’ı Kerim’de tekfir ettiği kimseleri tekfir etmeyen kimseler, rasulün getirdiği tevhide ve onun gerektirdiklerine muhalefet etmişlerdir.

Bu meselenin daha iyi anlaşılması için şöyle pratik bir uygulamayla örneklendirelim:
Sadece Allah’a ibadet eden, laikliği, kominizmi, kapitalizmi, demokrasiyi, millet meclisini, beşeri kanunları, İslam dışındaki diğer bütün dinleri ve İslam’a zıt olan bütün ideolojileri reddeden, bunlara inanan kimselere düşman olan fakat onları tekfir etmeyen kimse İslam’a girmiş sayılmaz. Çünkü bu kimse tevhidin kabul rüknunu yerine getirmesine rağmen, red rüknunun bir kısmını yerine getirmiş bir kısmını ise yerine getirmemiştir.

İşte bu gibi kimseler, İhlâs ve Kâfirun surelerinde ve Mümtahine: 4 ayetinde belirtilen La ilahe illAllah’ın gerektirdiği şirk ve şirk işleyenleri tekfir etme gerekliliğini yerine getirmemişlerdir.

Allah-u Teâlâ böyle kimseler hakkında şöyle buyuruyor:

“Bir kısmına iman ederiz, bir kısımını da inkâr ederiz” diyenler ve bunlar (iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler... (İşte onlar yok mu?) İşte onlar, gerçekten kâfir olanlardır! Biz kâfirler için alçaltıcı bir azap hazırladık.” (Nisa: 150–151)

حسبي الله
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |