HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 14:28:43

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Kafirlerle İşbirliği Ne Zaman Küfür Olur ve Ne Zaman Küfür Olmaz?  (Okunma Sayısı 5923 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mujahid
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Haziran 2015, 21:46:36 »

Selamun Aleykum,

Kafirlerle işbirliği/antlasma yapmak ne zaman küfür olur, kafir ordulardan yardım almak daima küfür müdür? Alimler anladığım kadarıyla ayrıma gitmişler, müslüman bağilere karşı harbiden, zimmiden bazı şartlar altında yardım alinabilinecegini söylemişler. Bunun ne zaman küfür olduğunu, ne zaman haram olduğunu ve ne zaman caiz olduğunu bana acikliyabilir misiniz? Nasıl ayırt edebiliriz?

Bismirrahman
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

قتل الانسان ما اكفره

« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2015, 16:52:43 »

Selamun Aleykum,

Soru: Kafirlerle işbirliği/antlasma yapmak ne zaman küfür olur, kafir ordulardan yardım almak daima küfür müdür? Alimler anladığım kadarıyla ayrıma gitmişler, müslüman bağilere karşı harbiden, zimmiden bazı şartlar altında yardım alinabilinecegini söylemişler. Bunun ne zaman küfür olduğunu, ne zaman haram olduğunu ve ne zaman caiz olduğunu bana acikliyabilir misiniz? Nasıl ayırt edebiliriz?

Cevap: Öncelikle bilinmesi gerekir ki anlaşma ile işbirliği farklı şeylerdir. Anlaşma: Tarafların bir iş hakkında anlaşma uygulaması, İşbirliği ise; tarafların bir işi beraber yapmasıdır. Dolayısıyla her anlaşma işbirliği değildir. İslâm şeriatinde Müslüman cemaatin maslahatı söz konusu olduğunda, İslam akidesini ve İslam’ın temel prensiplerini zedeleyecek herhangi bir taviz vermeden kafirlerle barış anlaşması ve işbirliği yapmak caizdir. Bu, İslam’ın genel hükmüdür.

Kafirlerle barış anlaşması yapmanın câiz olduğuna delil: Rasulullah (s.a.s), İslam toplumunun menfaatini gözeterek kafirlerle Hudeybiye’de bir anlaşma yapmış ve sonuçta Müslümanlar gerçekten çok büyük menfaatler elde etmişti ve bu anlaşma Müslümanlar için büyük bir zaferdi…

Kafirlerle işbirliği yapmanın câiz olduğuna delil: Rasulullah (s.a.s) Medine’ye hicret ettiğinde Yahudlilerle Medine’ye saldırıldığında Medine’yi korumaları için yardım edeceklerine veya hiçbir zarar vermeyeceklerine dair işbirliği yapmıştır.

Evet, görülüyor ki İslam devleti veya İslam cemaatinin menfaati söz konusu olduğunda, kafirlerle bir takım barış anlaşmaları ve işbirliği yapılabilir. Fakat bu belli şartlar ve sınırlar dahilinde caizdir. İslam akidesinden ve İslam’ın temel prensiplerinden taviz vererek barış anlaşması veya işbirliği yapmak ise asla caiz değildir. Hiç şüphe yoktur ki Rasulullah (s.a.s)’da kafirlerle barış anlaşmaları ve işbirliği yaparken asla ve asla İslam akidesinden taviz verecek ve İslam’ın temel prensiplerinden olan ''Hakimiyet yalnız Allah’ındır!’’ ilkesini zedeleyecek herhangi bir davranışta bulunmamıştır.

Dikkat edilmesi gereken bir konu var ki, oda kafirlerle anlaşma ve işbirliğinin kimlere karşı yapıldığıdır. İslam dininde Müslümanlara karşı kesinlikle kafirlerle işbirliği ve anlaşma yapılamaz. Bu, küfür olan bir ameldir. Fakat kafirlere karşı kafirlerden yardım alınabilir, onlara karşı işbirliği ve anlaşma yapılabilir.

Müslüman bağîlere gelince… Bağî, bir Müslümandır ve ancak Müslüman hükmü verilerek karşı çıkılır. Bu sebeple Müslümanlara karşı kafirlerden yardım almanın ve işbirliği yapmanın hükmü ne ise, Müslüman bağîlere karşı da zımmî(kafir)lerden, harbîlerden yardım almanın hükmü aynıdır, yani küfürdür.

Yine unutmamanız gereken İslâm’ın genel bir kâidesi vardır ve şöyledir: ''Müslümanı öldürmek için kafirler kullanılamaz!’’

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Akide serimizden: ''Müslümanlara Karşı Kafirlere Yardım Etmenin Hükmü’’ adlı kitabımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İzzetli yaşamayı arzu edenler; inancı uğruna ölümü bir sevgili bilip mücâdele edenlerdir...
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.