Sabır Ve Namazla Yardım İstemek Bakara- 153
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Ağustos 2019, 02:49:51

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Sabır Ve Namazla Yardım İstemek Bakara- 153  (Okunma Sayısı 3889 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Haziran 2015, 10:27:27 »

بســـم الله الرحمن الرحيم

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ

"Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Muhakkak ki  Allah sabredenlerle beraberdir".
Bakara- 153

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Haziran 2015, 10:48:33 »

Allah (c.c.) takva sahibi mü'minlere şöyle buyuruyor:
Allah'ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak için her türlü sıkıntı anında sabır ve namazla Allah'tan yardım isteyin.

Sabır : Nefsi, Allah'ın emrine zıt şeyler yapmaktan alıkoymaktır.

Namaz : Hem kalp hem de hareketle yapılan bir ibadettir. Bu ibadet, insanı Allah'a en çok yaklaştıran ibadetlerden biridir.

Allah (c.c)'ın emirlerini yerine getirebilmek, nefsi arzulara karşı koyabilmek, İslam'ı yeryüzünde hakim kılabilmek, bu yolda karşılaşılacak her türlü eziyetlere, işkencelere, yolun uzunluğuna, ilişki kurduğumuz insanların kalleşliğine dayanabilmek için sabra çokça ihtiyacımız vardır.

Bütün bunlara sabretmek ve bu sabrı devam ettirebilmek için şüphesiz bunu besleyen bir kaynak gerekir. İşte o kaynak; Allah'la buluşma demek olan namazdır. Namaz mü'min için bir enerji kaynağıdır.

Çünkü Allah (c.c)'ın istediği şekilde kılınan namaz, kişiyi Allah'ın emirlerini yerine getirmeye ve bu yolda karşılaştığı eziyetlere sabretmeye sevk eder, böylece kişinin Allah'ın emirlerine karşı gelmesini engeller.

Namaz, Allah'la buluşmak ve meşakkatli yolda musibetlere, zorluklara sabredebilmek için Allah'tan güç almaktır. Bu sebeple Allah (c.c) bir ayeti kerimesinde şöyle buyurmuştur:

«Muhakkak ki namaz ahlaksızlıklardan ve kötülük-lerden alıkoyar.»                                                        

(Ankebut:45)

İşte bu sebeple mü'min, hakkını vererek namaz kıldığında kendisinin yalnız olmadığını, Allah'ın her zaman kendisiyle beraber olduğunu, kendisinden yardımını esirgemeyeceğini ve başına gelenlere sabrettiğinde muhakkak yardım göreceğini bilir. Bu dünyada yardım görmese bile ahirette muhakkak sabrının mükafatını alacağını daha iyi anlar.

Böylece kendisinde bir rahatlama ve bir güven meydana gelir. Bu aşamadan sonra artık onun için başına gelen eziyetlerin, işkencelerin, zorlukların bir önemi kalmaz. Bu yüzden beş vakit namaz müslüman için sıkıntılardan Allah'a sığınmakta güzel bir yoldur.

Namaz ibadeti ancak münafıklara ağır gelir. Fakat Allah'tan korkan mü'min kimseler için namaz; sevimli ve kolay bir ameldir. Çünkü namaz Allah (c.c)'la buluşmaktır. Allah'ı seven kimseye Allah'la buluşmak her zaman sevimli gelir ve seven bir kimse sevdiğiyle buluşmak için elinden geleni yapar.

O halde, namazın kendilerine ağır geldiği kimseler imanlarını tekrar gözden geçirsinler.

Rasulullah (s.a.s)'in şu hadisleri bize namazın mü'minler için ne kadar güzel ve önemli bir ibadet olduğunu göstermektedir:

Rasulullah (s.a.s) Bilal'e namaz için ezan okumasını söyleyeceği zaman:

«Ey Bilal! Bizi rahatlat!» derdi.      (Ebu Davud)

«Rasulullah (s.a.s) üzüldüğü zaman namaz kılardı.»     (Ebu Davud, Tirmizi, Ahmed)

Bu hadisi şeriflerden Rasulullah (s.a.s) ve kendisine tabi olan mü'minlerin, ancak namaz ibadetini yerine getirdiklerinde kendilerini rahat hissedebildikleri anlaşılmaktadır.

(Şüphesiz ki) Allah sabredenlerle beraberdir.

İşte! Ancak Allah'ın emirlerini yerine getirenler ve bu yolda karşılaşılan eziyetlere sabredenler gerçek zafere ulaşacaklardır. Çünkü Allah (c.c) yalnız onlarla beraberdir ve yalnız onlara yardım eder. Yoksa menfaatleri söz konusu olduğu zaman iman edip de eziyet ve zorluklarla karşılaştığı zaman imanı terkedenlere Allah ne dünyada ne de ahirette yardım eder.

Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:

«Halkın içine girip onların eziyet ve cefalarına tahammül eden müslüman, halkın eziyetlerine dayanamayıp kaçınan müslümandan daha hayırlıdır.»        (Tirmizi)

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |