HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Nisan 2024, 01:11:01

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: tekfir edilirmi  (Okunma Sayısı 13261 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ebu eyyub-el ensari
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Ağustos 2013, 09:12:57 »

selam olsun hidayete tabi olanlara bir müşriği islama ısındırmak niyetiyle ona kardeşim veya müslümanlardan daha iyi muamele ederse ve sen benim kardeşimsin inşalallh Allah sana hidayet verir derse bu   kişiye   müslümanlar  tebliğ ettikten sonra ona bir müşriğe kardeş denilmeyeceğini söylerlerse ve bu kişi bak siz böyle diyorsunuz fakat falanca kişi bana kardeşim dedi ve bana sizden daha iyi muamele ediyor derse müslümanlar hemen bu kişiyi tekfir ederlermi yoksa etmeyipte neden kardeşim dediğini araştırmalarımı gerek? 2. soru=bir müşriğe sağolun denirmi yada denmezmi ben şunun için sordum bir müşriğe sağol demek onun sağ kalmasının dilemek değilmidir bir müşriğin uzun süre yaşmasını bir müslüman dileyebilirmi  bunu hakkında ayet veya hadis varmıdır  Aollah tüm müslümanlardan razı olsun kafir olanlarada hidayet versin eğer inkar etmekte direnirlerse onu cehhenneme koysun selam olsun hidayete tabi olanlara

Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2015, 08:26:19 »

1-Soru : müşriği islama ısındırmak niyetiyle ona kardeşim

Cevap: Müslümanın Bir müşriği islama ısındırmak niyetiyle ona kardeşim demesi  ve bunu söylerken Adem (a.s)'dan gelen kardeşliği  kast ederek  bu niyetle söylemesi  küfür değildir. Ama eğer bu sözü  Müslüman kardeşim kastıyla söylerse, küfürdür.

2-Soru : ''veya müslümanlardan daha iyi muamele ederse..''

Cevap: Bir Müslüman bir kafire tüm  Müslümanlardan daha iyi muamele ederse bu küfürdür. Ama eğer bazı Müslümanlardan daha iyi muamele ediyorsa bu kişiye sormak gerekir, eğer şeri bir neden gösterirse küfür değildir.

3-Soru : ''sen benim kardeşimsin inşalallh Allah sana hidayet verir derse''

Cevap: Bir Müslüman Kafir bir kimseye  sen benim kardeşimsin derse, ve bu sözden Adem (a.s) 'den kardeşimsin şeklinde  kast ediyorsa küfür değildir. Ama  eğer kastı din kardeşim ise küfürdür.

4- Soru : bu   kişiye   müslümanlar  tebliğ ettikten sonra ona bir müşriğe kardeş denilmeyeceğini söylerlerse ve bu kişi bak siz böyle diyorsunuz fakat falanca kişi bana kardeşim dedi ve

Cevap: Müslüman müşriğe tebliğ ettikten sonra ona   müşriklere kardeşim denilmez demişse   din kardeşim denilmez manasında demiştir.  Dolayısıyla Ona şöyle diyecektir : ''Artık müşriklere Müslüman kardeşim olarak kardeşim demeyeceksin.  Yoksa Adem (a.s)’den kardeş manasında değil. Çünkü insanlar Adem (a.s)'dan gelmişlerdir''

Ayrıca aynı kabileden olanlar, kardeştir denilebilir.. Çünkü kur’anı kerime göre kafir olsa bile aynı kabileden olanlar kardeştirler.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor : 
Âd kavmine de kardeşleri Hûd'u gönderdik. Hûd şöyle dedi: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Ondan başka sizin hiçbir ilahınız yoktur. Siz, sadece iftira ediyorsunuz." ( Hud: 50 )

Burada ki ayette ''kardeş'' kastı, aynı kabileden olduğu içindir .

5-Soru : bana sizden daha iyi muamele ediyor derse

Cevap: Eğer genel olarak tüm Müslümanlardan daha iyi muamele ediyorsa bu küfürdür.  Ama eğer bu sözden kasıt, siz bana iyi muamele etmiyorsunuz  o bana  sizden daha iyi muamele ediyordu şeklinde ise  bir sakınca yoktur.

6-Soru:  hemen bu kişiyi tekfir ederlermi yoksa etmeyipte neden kardeşim dediğini araştırmalarımı gerek?

Cevap : Bu kişi hemen Tekfir edilmez. Kardeşim lafzını neden söylediğini  araştırmaları gerekir. Yani bu konuda tafsilat ve hücceti ikame gerekir.

7-Soru : bir müşriğe sağolun denirmi yada denmezmi

Cevap: Müslüman bir kimse bir müşriğe sağol lafzını kullanırken buradaki  kastı  sağlıklı olsun İslâm'la şereflensin manasında kullanılmış ise, bir sakıncası yoktur. ''Sağol'' lafzı, Sağlıklı olup Müslüman ol şeklinde söylenirse bunda  sakınca yoktur . Ama Eğer İslâm'a zarar verdiği zaman ''Sağol'' denilirse  bu küfürdür.

8-Soru: ben şunun için sordum bir müşriğe sağol demek onun sağ kalmasının dilemek değilmidir bir müşriğin uzun süre yaşmasını bir müslüman dileyebilirmi  bunu hakkında ayet veya hadis varmıdır

Cevap:  Bir Müslüman, kâfirin Müslüman olması için uzun süre yaşamasını dileyebilir. Müşriklerin çok fazla yaşamasını temenni etmeyi  yasaklayan bir  hadis  bilmiyoruz   . Eğer ki bu konuda yasaklama yoksa o zaman genel kâideye gideriz.

Genel kâide şudur: Bir kâfir ölürse, kâfir olarak gider. Ama yaşarsa, Müslüman olma ihtimali vardır. Dolayısıyla bir Müslümanın müşrik bir kimseye sağlığı için duâ etmesi ve  Bu niyetle yani;  “yaşamaya devam etsinde islamın güzelliğini görüp iman etsin” niyetiyle yaşamasını temenni ederek  söylerse sakınca yoktur. Bu meselede Şart olarak bunu koşuyoruz. Sakıncası vardır, diyen bir kimsenin delil göstermesi gerekir. Bir mesele hakkında yasaklayıcı bir hadis yoksa veya Rasûlullah'ın bu sözü kullandığına dâir bir hadis yoksa o zaman genel kâidelere gideriz.

yasmin.
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2015, 20:57:11 »

Hayırlı akşamlar, yine aynı şekilde Müslüman biri müşrik birini İslam'a ısındırmak için ona ''canım'' gibi kelimeler kullanabilir mi?
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2015, 21:30:58 »

Cevap: Kâfir bir kimseye “canım” denmesi caiz değildir. Çünkü bu kelime sevgiyi ifade eder.  Dolayısıyla bu lafzı kâfirlere kullanmamak gerekir. Fakat konuşma dilinde bu söz bazen normal manası dışında da kullanılabilmektedir. Mesela; “Yok canım!", Hadi canım!” gibi… Yani bu söz “Yapma ya!” anlamında kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanmakta mahzur yoktur. Önemli olan; bu kelimeyi sevgiyi ifade edecek şekilde kullanmamaktır.
yasmin.
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2015, 15:09:06 »

Allah'ın selamı bütün Müslümanların üzerine olsun.. Bu söyledikleriniz akrabalarımız için de geçerli mi? Yani müşrik akrabalarımız (Örn; kardeş, teyze, hala, kuzen vb.) için kullanabilir miyiz? Fıtri sevgiyi göz önünde bulundurursak bu tür kelimeleri kullanmamızda bir sakınca var mıdır?
ebu eyyub-el ensari
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2015, 15:59:10 »

Uyarı!!!

Sitede yöneticilerin dışında üyelerin sorulara cevap vermesi yasaktır. Bu yüzden üyelerin, sorulara vermeksizin yöneticilerin bu hususta verecekleri cevabı beklemeleri gerekmektedir. (Davetu'l-Haq Yönetimi)
yasmin.
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2015, 19:04:26 »

Bu uyarı kime?
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2015, 20:54:02 »

Üyelerin sorulara cevap vermesi yasaktır. Bu uyarı bütün üyeler için geçerlidir.  Bu sebeple sorulara cevap veren üyelerin mesajlarını değiştirerek yukarıdaki uyarıyı yapıyoruz.
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Eylül 2015, 18:30:52 »

Soru : Allah'ın selamı bütün Müslümanların üzerine olsun.. Bu söyledikleriniz akrabalarımız için de geçerli mi? Yani müşrik akrabalarımız (Örn; kardeş, teyze, hala, kuzen vb.) için kullanabilir miyiz? Fıtri sevgiyi göz önünde bulundurursak bu tür kelimeleri kullanmamızda bir sakınca var mıdır?

Cevap: Fıtri olan sevgi : İnsan fıtratı gereği bazı şeylere meyyaldir, bazı renk ve şekilleri, çocuk, kadın anne, baba, akraba ve iyilik yapanları sevmek gibi... Kur'an ve sünnete zıt olmadıkça, şer'i sınırlar dahilinde böyle şeyleri sevmek caizdir. Fıtri olan sevgi, harama ve küfre gitmedikçe, fıtri kaldığı müddetçe meşrudur.

Bu sevgi; Allah'ın sevgisine tercih edilmeyen ve Allah'ın sevgisine zıt olmayan tabii bir sevgidir. Kişinin hanımını, çocuğunu ve malını sevmesi gibidir.

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'e şöyle soruldu:

"Sana en sevgili olan kimdir?"

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem

"Aişe'dir" dedi. Erkeklerden kimdir? diye soruldu. O da:

"babası" dedi. (Buhari)

Canım lafzı; İçten sevgiyi, derin sevgiyi ifade eder ve fıtri olarak sevilen bir müşrik olsa bile  sevgi ifadesi olarak kullanmak caiz olmaz.
Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi bir hitap kelimesi olarak yani ; “yapma ya” anlamında “hadi canım” veya "yok canım" şeklinde bu kelimeyi kullanmakta bir mahsur yoktur.
yasmin.
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Eylül 2015, 11:38:28 »

Anladım inşeAllah. Allah sizden razı olsun, ecrinizi arttırsın..
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.